ZLATÉ FILMOVÉ PLAKÁTY
Výstava plakátů k filmům, které vyhrály hlavní cenu Zlatá růže na stejnojmenném bulharském filmovém festivalu(Varna). Sbírka plakátů nám nabízí výjimečný pohled na vývoj festivalu v průběhu posledních 45 let. Na jejím vzniku se podílelo Národní filmové centrum a Bulharská národní filmotéka. Část festivalových plakátů nám představuje, jak se měnil obraz bulharské filmu i samotného plakátu za poslední roky.
Festival bulharského filmu Zlatá růže byl založen v roce 1961. Tehdy hlavní cenu obdržel již emblematický film bulharské kinematografie A byli jsme mladí (Christo Ganev a Binka Željazkova). Jedná se o jedno z nejlepších evropských děl na téma antifašismu, jehož lyrika a poetičnost oslovují i současného diváka.
Další filmy pokračující v tendenci, zachycující historické kataklyzma doby, jsou oceněné Zajaté stádo (1962, režie Dučo Mundrov, scénář Emil Manov), Řetěz (1964, režie Ljubomir Šarlandžiev, scénář Anžel Vangenstein), Car a generál (1966, režie Valo Radev, scénář Ljuben Stanev), Západ nad Drávou (1974, režie Zako Heskia, scénář Pavel Vežinov a Rangel Ignatov), Dodatek k zákonu na ochranu státu (1976, režie Ljudmil Stajkov, scénář Anžel Vangenstein), Po stopách zmizelých (1978, režie Margarit Nikolov, scénář Nikolaj Christozov), Oni převládali (1986, režie Kiran Kolarov, scénář Veselin Andreev a Ivan Dečev). Nezávisle na ideologické poplatnosti těchto filmů, je většina z nich dodnes kvalitním uměleckým dílem.
Do soutěžního programu festivalu se plnohodnotně zapojily i jiné žánry: dokumentární, populárně-vědecké a animované filmy. Dokumentární filmy představují autorskou reflexi současnosti a analytický pohled do minulosti.
Cenou Zlatá růže byly oceněny i epické, historické velkofilmy. Mezi ně patří Boris I. (1984, režie Borislav Šaraliev, scénář Anžel Vangenstein).
Od roku 2000 se festival soustředí pouze na bulharský hraný film – celovečerní, televizní a krátké.
Nespokojenost, obavy, pochybnosti dnešního člověka, hledajícího své místo mezi různými sociálními, mravními i existenciálními problémy, nacházejí ztvárnění v řadě festivalových vítězných snímků: 1952 – Ivan a Alexandra (1988, režie a scénář Ivan Ničev), Ticho (1990, režie Dimitar Petkov, kamera Christo Bakalov), Emigranti (2002režie Ivaljo Christov a Ljudmil Todorov, scénář Ljudmil Todorov), Mila z Marsu (2004, režie a scénář Zornica Sofia), Zpopelnění (2004, režie Stanimir Trifonov, scénář Jordan de Meo), Opice v zimě (2006, režie a scénář Milena Andonova), Dzift (2008, režie Javor Gardev, scénář Vladislav Todorov), Východní hry (2010, režie a scénář Kamen Kalev).
Mezi autory plakátů jsou známí bulharští grafici a plakátisti jako Asen Starejšinski, Veni Kantardžieva, Alexandr Balkanski, Petar Petrov, Stefan Borisov, Stefan Despotov, Božidar Ikonomov aj.
Výstava v žádném případě není komentářem k vítězným filmům, ani nechce otevírat diskuzi o kritériích, podle kterých byly filmy v posledních desetiletích vybírány. Její charakter je spíš archivně-retrospektivní a přináší náladu či dokonce naivitu a emoce dob minulých, kdy plné kino sály šuměly netrpělivým očekáváním nového filmu.
Doprovodná výstava k Festivalu bulharských filmů v kavárně kina Lucerna potrvá od 30.1. do 18.2.2013.
|
LÁSKYPLNÁ KERAMIKA ROSICI TRENDAFILOVÉ
V úterý 3. prosince 2014 byla v Galerii BKI-Praha zahájena autorská výstava Rosici Trendafilové, pod názvem Láskyplná keramika. Jedná se o první událost z prosincového programu BKI, která zároveň propojila pražskou předvánoční atmosféru na kulturní scéně s novým a významným bulharským uměním.Zájem o výstavu vyvolalo míchání materiálů nástěnných i jiných plastik. Autorka publiku neříká přímo, s jakým materiálem pracuje, ale pouze delikátně naznačuje. Tímto způsobem přenechává divákovi dostatečnou svobodu v hledání její inspirace. Exponáty navíc lákají coby umělecké doplňky do interiéru. Keramička Rosica Trendafilová na zahájení své první pražské výstavy připravila své poslání a myšlenky pro české publikum.„Keramika – to jsem já – pod tímto mottem proběhla před několika lety společná výstava keramiků Svazu bulharských výtvarníků. A z části se to dá říct i o mně.Keramika mě ovládá více jak třicet pět let. Miluji hlínu, miluji experimentování a obojí mi dělá obrovskou radost. Doufám, že je to z mých prací, vytvořených během posledních let, cítit.
Pracuji s různými druhy hlíny, které kombinují organické i neorganické materiály. Během tohoto experimentování se snažím, aby materiál vyjadřoval i mou estetiku a emoce. Často jsou to roky hledaná umělecká řešení. Z jemné struktury vrstev, spojených s hrubější plastickou hmotou jsou práce z cyklů Čas, Stopy, Letopisy aj. Mé poslední práce Kameny rovněž nesou známky těchto hledání.Expozice, která je momentálně představena v Praze, je pokračováním mé jubilejní výstavy. Ta letos v létě opanovala galerii Svazu bulharských výtvarníků. Tato kolekce všemožných tvarů představuje má umělecká hledání za posledních patnáct let. Nástěnné i jiné plastiky jsou inspirovány skálami a kameny různých struktur.Kromě přírody mou práci inspirují a ovlivňují i jiní keramici. Jednou z nich je Araki Takako a její knihy-bible. Měla jsem možnost vidět její práci na vlastní oči v Sofii v roce 1984 a ještě dnes prožívám a cítím ohromné nadšení z této možnosti.A protože má výstava navštívila i Prahu, chci s vámi sdílet nadšení z českých keramiků. Jejich práce mě inspirovala prostřednictvím stránek časopisu Sklo-revue, který u nás vycházel do roku 1990. Jindra Viková a Pavel Knapek jsou autoři, které jsem obdivovala a kteří ve mně provokovali novou realizaci v oblasti keramiky. A samotná keramika je nekonečným pramenem inspirace.“Rosica TrendafilováRosica Trendafilova je keramička, která vystavuje nejen v Bulharsku (sedm samostatných a pět společných výstav), ale i v zahraničí (Španělsko, Francie, Rusko, Německo, Itálie, Polsko, Maďarsko, Srbsko, Egypt aj.). Je držitelkou cen Svazu bulharských výtvarníků za své autorské výstavy. V roce 1997 obdržela cenu na Pátém mezinárodním trienále malé keramiky v Záhřebu. V roce 2001 absolvovala specializaci v Cité des Arts v Paříži.Vernisáž výstavy 3.12.2013 v 18 hodin.Výstava potrvá do 3.1.2014.
Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1 |
VERDI 200. VÝROČÍ V JANÁČKOVĚ DIVADLE V BRNĚ
Ve spolupráci s Národním divadlem Brno představujeme kolekci plakátů VERDI 200. VÝROČÍ. Nejen v rámci Verdiho týdne budou mít diváci Janáčkova divadla v Brně možnost prohlédnout si grafické interpretace díla světoznámého skladatele. Výstava v Brně uzavře své letošní turné po České republice.Více informací naleznete na:www.ndbrno.cz/opera/verdiho-tyden-tyden-plny-hvezd16. 11.-20. 12. 2013Janáčkovo divadlo, Rooseveltova 1-7, Brno |
HUDEBNÍ SLAVNOST ZÁKLADNÍ UMĚLECKÉ ŠKOLY
Druhý interní koncert bude krásným předvánočním zážitkem pro publikum a zároveň s tím i skvělou příležitostí pro žáky a pedagogy ukázat veřejnosti, kam dospěli ve výuce.Hosti interního koncertu Základní umělecké školy v Praze 1 budou mít krásnou možnost seznámit se s dílem bulharské keramičky Rosici Trendafilové za zvuků hudby.www.zus-upujcovny.cz16.12.2013, v 18.00 hodinGalerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1 |
ROMÁN „ADRIANA“ TEODORY DIMOVÉ V ČESKÉM PŘEKLADU
Na čtvrtek 5.prosince 2014 připravil Bulharský kulturní institut v Praze premiéru českého překladu románu Adriana bulharské spisovatelky Teodory Dimové. Celá akce se realizovala díky úspěšné spolupráci BKI s Knihovnou Václava Havla a nakladatelstvím Petr Štengl. Vydání českého překladu finančně podpořil bulharský Národní fond Kultura.Slavnostní uvedení románu proběhlo v samém centru Prahy v působivých prostorech Knihovny Václava Havla, které zaplnilo četné publikum. O skvělou atmosféru se postarala nejen sama autorka a ostatní hosté, ale zejména publikum, které se skládalo především z mladých příznivců kvalitní literatury. Velkou část publika ovšem tvořili čtenáři, pro které bylo setkání s charismatickou spisovatelkou a českým překladem Adriany zároveň i prvním setkáním s bulharskou literaturou a kulturou vůbec.Spojení skvělé spisovatelky a uznávaného kulturního místa, tj. Teodory Dimové a Knihovny Václava Havla, je zárukou kvality a diváci tento fakt ocenili. Nezapomenutelné okamžiky ze křtu knihy otevřely dokořán dveře Knihovny novinkám z bulharské literatury a kultury.Pro Bulharský kulturní institut v Praze je tato událost zvlášť důležitá ještě z jednoho hlediska. Překlad románu Adriana zapadá do mozaiky stále se zvyšujícího zájmu o současnou bulharskou literaturu a kulturu. BKI navíc posiluje svou pozici jako instituce, která podporuje nové překlady a jejich překladatele. Od roku 2010 se na české literární scéně objevilo několik titulů od současných bulharských spisovatelů, za jejichž překlady stojí nová generace překladatelů, které finančně i organizačně podporují bulharské instituce a stejně smýšlející lidé. Proto je vydání českého překladu Adriany důležité nejen pro překladatele Davida Bernsteina, ale i pro BKI-Praha.Spisovatelka, dramatička a novinářka Teodora Dimová patří k nejznámějším, nejúspěšnějším, ale také čtenáři i kritikou nejuznávanějším současným bulharským autorům. Literární talent zdědila po svém otci, bez nadsázky nejslavnějším spisovateli druhé poloviny dvacátého století, klasikovi bulharské literatury Dimitru Dimovovi, a brzy si vydobyla místo respektované spisovatelky nejen na domácím poli, ale i v zahraničí. Její romány i dramata jsou vydávány nejen v německy, anglicky a francouzsky mluvících zemích, ale také např. v Chorvatsku, Maďarsku, Makedonii či Polsku. Na bulharských divadelních jevištích patří k nejhranějším autorům, její hry se běžně uvádějí i na zahraničních scénách. Za román Majkite získala ve Vídni prestižní Velkou cenu východoevropské literatury. |
VÁNOČNÍ KONCERT - TRIO KARAGEORGIEV
Tradiční koncert vážné hudby jako v minulých letech uspořádalo Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR a Bulharský kulturní institut v Praze. Koncert opět proběhl pod taktovkou mladých a talentovaný hudebníků. Trio Karageorgiev ve složení Radka Karageorgieva, Marcela Křížová a Nikola Karageorgiev zahrálo skladby Dvořáka, Verdiho, Rachmaninova i Zlateva-Čerkina. Letos vedle krásných hudebních nástrojů (klavír, violoncello a housle) zazněl v Zrcadlovém sále i operní zpěv v podání Radky Karageorgievové. |
LÁSKYPLNÁ KERAMIKA ROSICI TRENDAFILOVÉ
Autorská kolekce Rosici Trendafilové se opírá o experimentování s různými druhy hlíny, které kombinují organické i neorganické materiály. Výstava v pražské galerii BKI je pokračováním autorčiny jubilejní výstavy, které dominuje cyklus Kameny – plastiky inspirované přírodou.Zajímavá kolekce představuje plastiky a nástěnné keramické dekorace – umělecká díla jako doplněk do interiéru.
Rosica Trendafilova je keramička, která vystavuje nejen v Bulharsku (sedm samostatných a pět společných výstav), ale i v zahraničí (Španělsko, Francie, Rusko, Německo, Itálie, Polsko, Maďarsko, Srbsko, Egypt aj.). Je držitelkou cen Svazu bulharských výtvarníků za své autorské výstavy. V roce 1997 obdržela cenu na Pátém mezinárodním trienále malé keramiky v Záhřebu. V roce 2001 absolvovala specializaci v Cité des Arts v Paříži.Vernisáž výstavy 3.12.2013 v 18 hodin.Výstava potrvá do 3.1.2014.Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1 |
PSANÍ JE POČÍNÁNÍ PŘÍMO NEBEZPEČNĚ
BKI-Praha spolu s nakladatelstvím Petr Štengl a Knihovnou Václava Havla pořádá křest románu Adriana současné bulharské spisovatelky Teodory Dimové. Křest proběhne za účasti autorky. Knihu uvedou její překladatel David Bernstein, Ivana Srbková (NK ČR – Slovanská knihovna), Marcel Černý (Slovanský ústav AV ČR v.v.i., FF UK v Praze) a nakladatel Petr Štengl.
Spisovatelka, dramatička a novinářka Teodora Dimová patří k nejznámějším, nejúspěšnějším, ale také čtenáři i kritikou nejuznávanějším současným bulharským autorům. Její romány i dramata jsou vydávány nejen v německy, anglicky a francouzsky mluvících zemích, ale také např. v Chorvatsku, Maďarsku, Makedonii či Polsku. Na bulharských divadelních jevištích patří k nejhranějším autorům a její hry se běžně uvádějí i na zahraničních scénách.„Dávno vím, že psaní nejen že není neškodné, ale je to počínání přímo nebezpečné. Jsou chvíle, kdy je opravdu těžké to zvládnout, ovládnout se. Například když si člověk uvědomí, že postavy v nějaké knize jsou živými bytostmi. A že ta kniha musí mít svůj konec, aby ty postavy mohly zemřít jako normální bytosti, jako normální postavy tohoto světa, této literatury.“ Teodora Dimováwww.petrstengl.czwww.vaclavhavel-library.org
5. 12. 2013, v 19 hodinKnihovna Václava Havla, Řetězová 7, 110 00 Praha 1 |
Mezinárodní sklářská výstava Stanislav Libenský Award 2013
V roce 2013 Pražská galerie českého skla již po páté vyhlašuje cenu Stanislav Libenský Award. Soutěž je určena mladým umělcům z celého světa, absolventům bakalářského nebo magisterského studia, kteří ve své závěrečné práci použijí sklo. Bulharsko reprezentuje Elizar Milev, který o cenu Stanislava Libenského usiluje již podruhé. Elizar Milev absolvoval na bulharské Národní výtvarné akademii v Sofii, obor Sklo a porcelán. Má za sebou již několik výstav v Bulharsku, Dánsku, Velké Británii a výstava v Letohrádku královny Anny je již jeho čtvrtou v České republice.Více informací na http://www.prazskagalerie.cz/stanislav-libensky-award20. 9. – 1. 12. 2013Královský letohrádek na Pražském hradě |
RUMEN SAZDOVKřehké bytosti - kovové plastiky, kubistické koláže a olejomalby„Výstava Rumena Sazdova, která se zahajuje 6. listopadu v Bulharském kulturním institutu v Praze, je zajímavá tím, že odhaluje nový směr autorova talentu a prezentuje, zvlášť pro znalce jeho umění, překvapivě odlišný styl v jeho tvorbě. „Křehké bytosti“ - tak Rumen označil svoje sochařské kreace, které vznikly začátkem tohoto roku v neuvěřitelných prostorech starého depa historicky vzácného nádraží Bubeneč.Sochařská inspirace Rumena, na rozdíl od jeho malby, je založena na surové půvabnosti materiálů náhodně nalezených na starém nádraží. Většina z železných předmětů plnila svoji určitou funkci během desetiletí a jejich život vytváří zvláštní atmosféru kolem křehkých bytostí. Možná, že jejich křehkost souvisí s delikátností tvůrčích invencí Rumena, ale ten hlavní dojem přináší jasná a citlivá forma konstrukcí, jejichž přesnou podobu má autor ze samého začátku ve své umělecké představě.Zajímavé je, že to, co spojuje malbu Rumena s jeho plastickou tvorbou, je osobitá umělecká poetika. Poetika trojrozměrných bytostí je v přímém souznění s poetikou jeho lyrických bytostí na plátně. Mezilidské vztahy, emocionální napětí mezi mužem a ženou, intimita, ale i historické obrazy hrdinů a známých osob - to jsou témata Rumenovy tvorby, která jsou i hlavním podnětem v jeho sochařském díle.Jak v malbě, tak i v nově nalezeném směru plastického vyjadřování nás uchvacuje autorova spontánnost a kreativní energie. Umělecké prostředky jsou podmíněně žánrovou specifikou. Rumenova technika malby je založena na klasické evropské tradici 20. století a je barevně čistá a expresivní. Kresba je syntetická a citlivá, odpovídající charakteru umělcova malování – „a la prima“. Barva je položena živě a jasně, s přirozeností primární energie a viditelnou strukturou. Výsledkem je harmonická kompozice, ve které plastické formy nejsou unavené dlouhým zpracováním a invence působí bezprostředně.Stejným dojmem působí i trojrozměrné objekty, ve kterých se autorův formální jazyk charakterizuje nejen interním, ale i reálným vnímáním světa. Realita pro Rumena je živá substance, ze které modeluje jak obraz, tak i sochu, přičemž figurace hraje vždy hlavní roli.Profesionálně se Rumen Sazdov vzdělával v Bulharsku, na uměleckém gymnáziu v Sofii a na univerzitě ve Velikém Tărnovu. V Praze žije a pracuje od roku 1990 a od té doby mají jeho aktivity obdivuhodné dimenze: od činorodých galerijních prezentací po tvůrčí pobyty v Paříži a uspořádání řad samostatných a skupinových výstav v České republice i v zahraničí. Jeho díla se nacházejí v uměleckých sbírkách nejenom kulturních institucí a muzeí, ale i známých sběratelů z celého světa.
Součástí zahájení výstavy v BKI bude i autorská performance – jeden z charakteristických projevů Rumena, ve kterém uplatňuje svůj široký pohled na umění, hudbu, tanec a multimediální umění.Výstava Rumena Sazdova prezentuje další posun umělce v realizaci jeho osobitého inspirativního stylu - tvarově a barevně nasyceného, vyzařujícího energii a konkrétní emocionální skutečnost. Spojení tradičních hodnot umění s neobvyklým postupem k jeho základním principům, syntéza mezi různými výtvarnými a mediálními formami - způsob vyjádření svobody a umělecké hry - to je vize Rumena Sazdova.“PhDr. Svetlana Michajlová, CSc. |
BKI doporučuje:REALITA JE TVÁRNÁ
Reflexe změn ve vnímané realitě demonstrovaná prostřednictvím média technického obrazu je jedním z aspektů této výstavy. Technický obraz - fotografie a video záznam - v sobě nesou předpoklad toho, že zobrazují věci a události, které skutečně existují nebo se staly. Přistupujeme k nim tedy obecně spíše jako ke svědectví než ke smyslovému vnímání. Projekt "Realita je tvárná" upřednostňuje smyslové vnímání a aspekt svědectví staví do pozadí.Vystavují studenti Katedry fotografie FAMU, mezi nimi i umělci bulharského původu Martin Atanasov a Nikola Ivanov.Vystavující umělci: Dominik Hejtmánek (CZ), Marcel Stecker (CZ), Richard Janeček (CZ), Urška Savič (SVN), Martin Atanasov (BG), Michal Adamovský (CZ), Tereza Havlínková (CZ), Johana Novotná (CZ), Nina Šperanda (HR), Nina Schacht (DK), Michal Czanderle (CZ), Nikola Ivanov (CZ), Ludmila Kadlecová (CZ), Nina Bak (DK), María Elínardóttir (ISL), Irena Zacharova (RU)Kurátorka Helena MusilováVýstava potrvá do 24. listopadu 2013FUTURA: KARLIN STUDIOS, Křižíkova 34, Praha 8www.futuraproject.cz |
RANGEL VALČANOV – ZE SOFIE DO PRAHY A ZPĚT
Přehlídka filmůKdyž na konci září letošního roku zemřel Rangel Valčanov, psalo se o něm v tisku jako o největším bulharském filmovém režisérovi dvacátého století. Portrét tvorby Rangela Valčanova „Rangel Valčanov – ze Sofie do Prahy a zpět“ je uveden k uctění režisérovy památky. Cyklus, který během listopadu a prosince představí jeho nejvýznamnější snímky, je věnován režisérově československé i pozdější bulharské kinematografii.www.bio-ponrepo.czŠANCEČSR, 1971, Jiřina Třebická, Josef Abrhám, Jiří Krampol, Gustav Nezval, 84 min.V průběhu jedné noci bilancuje úspěšná divadelní herečka svůj dosavadní profesní i partnerský život. Doznívání šedesátých let v nedoceněném posledním českém filmu Rangela Valčanova. Herecké kreace členů souboru Činoherního klubu za hudebního doprovodu Zdeňka Lišky.15. 11. 2013, ve 20 hodinBio Ponrepo, Bartolomějská 11, Praha 1SLUNCE A STÍNBulharsko, 1961, Anna Prucnalová, Georgi Naumov, 66 min., v bulharském znění s českými titulky.Rangel Valčanov ve svém třetím filmu opustil realismus své dřívější tvorby a přiklonil se k více poetickému výrazu, jemuž zůstal věrný i později. Za mimořádné obrazové ztvárnění (kamera Dimo Kolarov) lásky dvou mladých lidí získal snímek cenu FIPRESCI na MFF v Karlových Varech.19. 11. 2013, ve 20 hodin
Bio Ponrepo, Bartolomějská 11, Praha 1
HVĚZDY
Konrad Wolf, Rangel Valčanov, NDR–Bulharsko, 1958, Saša Krušarská, Erich S. Klein, Georgi Naumov, 85 min., v bulharském znění s českými titulky.
První německý film vůbec, který otevřeně tematizoval (a tím i přiznal) nacistické vyhlazování Židů, vznikl jako východoněmecko-bulharská koprodukce s mistrovskou černobílou kamerou. Klasika, ne ta oscarová, ale o to víc prověřená časem. Silná, bolestná, živá. Film získal mnoho cen mimo jiné zvláštní cenu poroty na festivalu v Cannes.
20. 11. 2013, ve 20 hodin
Bio Ponrepo, Bartolomějská 11, Praha 1
EZOP
ČSR, 1969, Georgi Kalojančev, Miroslav Macháček, Radovan Lukavský, 93 min., v bulharském znění s českými titulky.
Valčanovova spolupráce s Barrandovem, film u nás za normalizace zakázaný, je pojat jako stylizovaná antirealistická moralita s nevšedními kostýmy Ester Krumbachové, vstupy divadelního chóru či komentářem vyprávěče, jímž je sám bajkář nahlížející na celé dění z perspektivy současnosti.
28. 11. 2013, ve 17.30 hodin
Bio Ponrepo, Bartolomějská 11, Praha 1
INSPEKTOR A NOC
Bulharsko, 1969, čes. verze, 85 min., hrají: Iskra Chadžieva, Georgi Kalojančev, Nevena Kokanova
Jedné deštivé noci je povolán k případu mrtvého muže s nekalou minulostí inspektor sofijské policie. Osamělý strážce zákona, zvykající si na život starého mládence, se setkává s několika nájemníky jednoho omšelého domu, jehož stěny jsou příliš tenké na to, aby si vzájemně neviděli do talíře. Inspektor odhaluje tento mikrosvět s jistým nadhledem. V jeho komentářích k probíhajícím událostem je zřejmý zdravý skepticismus a smysl pro humor, tedy vlastnosti poněkud vzdálené ostatním socialistickým ochráncům pořádku, vystupujícím na filmovém plátně.
1. 12. 2013, ve 20 hodin
Bio Ponrepo, Bartolomějská 11, Praha 1
S LÁSKOU A NĚHOU
Bulharsko, 1977, v bulharském znění s českými titulky, 80 min., hrají: Cvetana Eneva, Alexandar Ďakov, Gergana Gerasimova
Za sochařem Christem, žijícím v černomořské osadě, zabydlené Bulhary a Řeky, přijíždí ze Sofie přátelé, aby u něj vyjednali koupi jeho monumentálního díla ze železa, oslavujícího technický pokrok lidstva, které by mělo stát v metropoli před výstavním palácem. Obchodní jednání rozvíří emoce nejen v Christově domácnosti, ale i v celé obci, neboť umělec uspořádá po podpisu smlouvy velkou oslavu. Prodej železné kompozice, na níž pracoval několik let, dostane Christa do těžko identifikovatelného stavu, v němž se vynořují pochybnosti o sobě samém, o profesi a životě, který si zvolil. Valčanov měl šťastnou ruku při obsazování hlavní postavy filmu, když pro ni vybral neherce, skutečného sochaře Alexandara Ďakova. Jeho živelný projev je strhující, vzdálený tezovitosti a póze, které látky podobného typu obvykle přináší.
5. 12. 2013, v 17.30 hodin
Bio Ponrepo, Bartolomějská 11, Praha 1
A CO DÁL?
Bulharsko, 1988, v bulharském znění s českými titulky, 85 min., hrají Ani Valčanova, Albena Stavreva, Genadi Nikolov.
Výchozí situací podobenství A co dál? je herecký konkurs, na který je pozváno dvacet šest chlapců a dívek. Uzavřeni v suterénu divadla, vystupují před anonymní komisí, která jako by si vzala za cíl adepty spíše provokovat než odhalovat jejich talent. Mezi uchazeči vzrůstá napětí, na nějž reagují podle svého naturelu.
Závěr přehlídky filmů významného bulharského režiséra za účasti speciálních hostů.
16. 12. 2013, v 17.30 hodin
Bio Ponrepo, Bartolomějská 11, Praha 1 |
VERDI 200. VÝROČÍ VE STÁTNÍ OPEŘE
Verdiovské plakáty se přesunuly do Státní opery. Výběr dvaceti divadelních plakátů, které byly inspirovány říjnovým 200. výročím narození Giuseppe Verdiho a vznikly pro právě probíhající 7. Mezinárodní trienále scénického plakátu v Sofii, představujeme ve spolupráci s Národním divadlem na výstavě ve Státní opeře. Od 3. října mají diváci Státní opery možnost zhlédnout v kuloáru I. balkonu verdiovské plakáty současných výtvarníků z Bulharska, České republiky, Itálie, Japonska, Mexika, Polska, Švýcarska i USA. Nevšední kombinace různých výtvarných stylů nabídne plakáty poetické, tajemné, dramatické, ale také humorné.3. 10. – 15. 11. 2013Státní opera, Wilsonova 4, Praha 1 |
CESTY VZÁJEMNÉHO POROZUMĚNÍPražská premiéra bulharských knih Skutečný příběh Christiny Morfové (aut. Rumyana Lečeva) a Modely integrace Bulharů ve střední Evropě (aut. Snežana Joveva-Dimitrova). Knihy kromě autorek osobně představí Dr. Dana Hronková a doc. Vladimir Penčev, CSc.
Kniha Rumyany Lečevy objektivně sleduje osudy první bulharské operní pěvkyně, která si podmanila evropskou scénu. Věcně a přesně sestavený portrét připomíná jednu z nejvýznamnějších osobností bulharské opery. Špičkoví hudební kritici z Čech, Anglie, Francie, Německa a Itálie považují její hlas za unikátní a fenomenální, nazývají ho kouzelným, překrásným a božským a srovnávají ho s hlasem Enrica Carusy a Fjodora Šaljapina.Kniha Snežany Jovevy-Dimitrové se věnuje tendencím migrace a zaměstnanosti současných Bulharů, kteří volí země Střední Evropy jako místo pro práci nebo vzdělání. Výzkum byl zaměřen na bulharské menšiny na Slovensku a v Rakousku a na modely jejich integrace. Autorka studuje zachování bulharské identity v dvou multikulturních prostředích. Rakousko je pro Bulhary výzvou neslovanským jazykovým prostředím a Slovensko naopak tím slovanským. Rozdíly a varianty procesu migrace jsou brány jako kulturní bohatství.14. 11. 2013, v 18 hodinGalerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1 |
RUMEN SAZDOV – KŘEHKÉ BYTOSTIkovové plastiky, kubistické koláže a olejomalby„Křehké bytosti - tak autor označil svoje sochařské kreace, které vznikly začátkem tohoto roku v neuvěřitelných prostorech starého depa historicky vzácného nádraží Bubny. To, co spojuje malbu Rumena s jeho plastickou tvorbou, je osobitá umělecká poetika. Poetika trojrozměrných bytostí je v přímém souznění s poetikou jeho lyrických bytostí na plátně. Jak v malbě, tak i v nově nalezeném směru plastického vyjadřování nás uchvacuje autorova spontánnost a kreativní energie“, říká o výstavě kurátorka PhDr. Svetlana Michajlová, CSc.6.11.2013, v 18 hodinGalerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1 |
RANGEL VALČANOV – ZE SOFIE DO PRAHY A ZPĚT
přehlídka filmůKdyž na konci září letošního roku zemřel Rangel Valčanov, psalo se o něm v tisku jako o největším bulharském filmovém režisérovi dvacátého století. Portrét tvorby Rangela Valčanova „Rangel Valčanov – ze Sofie do Prahy a zpět“ je uveden k uctění režisérovy památky. Cyklus, který během listopadu a prosince představí jeho nejvýznamnější snímky, je věnován režisérově československé i pozdější bulharské kinematografii.Přehlídka filmů začíná v kině Ponrepo promítáním filmu Tvář pod maskou, ČSR, 1970, hrají: Josef Kemr, Luba Skořepová, Ladislav Mrkvička, 76 min. Neobvyklý příběh manželského páru, živícího se odléváním posmrtných masek, a jejich dvou hostů. Téma života a smrti je rozvíjeno s poetičností nepostrádající drsné akcenty syrového realismu, příznačnou pro Valčanovův autorský styl.8.11.2013, ve 20 hodinBio Ponrepo, Bartolomějská 11, Praha 1www.bio-ponrepo.cz |
BULHARSKÁ ARCHITEKTURA DOBY OBROZENÍExpozice se skládá z autorských modelů bulharských obrozeneckých domů Todora Nančeva. „Tvořím zvláštní syntézu mezi architekturou, výtvarným uměním, designem a historií“, říká o své práci autor Todor Nančev. Projekt mladého umělce představuje bohatství a unikátnost bulharského kulturně-historického dědictví z doby samotného obrození, které je nedělitelnou součástí bulharské identity.Ručně vyrobené modely nejsou kopiemi existujících budov, ale autorskými uměleckými díly. Část z nich ukazuje již zbourané nebo polorozbořené obytné domy z Plovdivu. Jedním ze záměrů výstavy je vyvolat atmosféru, duch doby, a předvést jednotlivé regionální školy bulharské městské architektury. Typické vzory bulharské obrozenecké architektury, které začaly vznikat koncem druhé poloviny 18. století, je možné si prohlédnout na precizních modelech domů z Plovdivu, Koprivštice, Melniku aj.
Koncem 18. století se obrozenecké domy stavěly v horských oblastech – v několika prosperujících městečkách (Žeravna, Trjavna, Kotel, Koprivštica, Bansko, Melnik, Sopot). Novostavby z 19. století se vyznačují větší dekorativností, nástěnnými malbami, mají větší místnosti lépe odpovídající hygienickými požadavkům. střediskem rozkvětu architektury se stal Plovdiv. Vzhled domu z období obrození zřetelně prezentoval možnosti a zvýšené sebevědomí obchodníků a řemeslníků té doby. Důležitou zvláštností bylo využívání prvků architektury obytných domů u staveb veřejných budov, které měly až do konce 19. století stejnou architekturu a lišily se jen vnitřním uspořádáním.Výstavu navštívili a zahájili pan prof. Michael Turner, zástupce generálního ředitelství UNESCO a pan ing. Petr Ivanov, ředitel festivalu Architecture week. |
BKI doporučujeXII. mezinárodní folklorní festival píseň, tanec a tradice 2013Na festivalu vystoupí folklorní soubory z Řecka, Srbska, Rumunska, Francie, Švédska, Chorvatska, Slovinska, Kypru, Turecka, Černé Hory, Makedonie, Ukrajiny, Arménie aj. Na pražském bálu v Top hotelu Praha vystoupí i bulharská Taneční formace Eva z města Teteven.Top hotel Praha, Blažimská 1781/4, Praha 4 – Chodov2.11.2013, v 18 hodin |
BKI doporučujeMEZINÁRODNÍ FESTIVAL DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ JI.HLAVANa letošním MFDF Ji.hlava bude promítán bulharský film Poslední černomořští piráti (The Last Black Sea Pirates), který byl zařazen do soutěžní sekce Mezi moři. Mezi moři je soutěžní sekcí, která reprezentuje země a národy střední a východní Evropy. Přestavuje dokumentární myšlení ve vzájemných dějinných, politických a kulturních souvislostech těchto zemí. Kromě tohoto filmu bude na letošním festivalu promítán také snímek Lecedra, na kterém Bulharsko spolupracovalo společně s Francií. Film Živko Darakčieva byl rovněž zařazen do sekce Mezi moři.Poslední černomořští piráti, dokumentární, 2012, 72 min., režie Svetoslav Stojanov, scénář Vanja Rajnova, produkce Agitprop (Martička Božilova)Lecedra, dokumentární, 2012, 30 min., Bulharsko, Francie, režie Živko Darakčiev, scénář Živko Darakčiev a Perrine Gamot24.-29.10.2013
http://www.dokument-festival.cz/ |
EVROPAN KONSTANTIN VELIČKOV,
dokumentární film v bulharském znění, 75 min
V předvečer Dne národních buditelů bude promítnut bulharský film věnovaný velkému Evropanovi, jehož scénáristy a režiséry jsou Ilija Kostov a Tatjana Pandurska. Film popisuje život patriota a veřejného činitele Konstantina Veličkova a odhaluje i neznámá fakta z jeho pestrého života. Dokumentární osa je doplněna hranými scénami. V hlavních rolích Kalojan Pargov a Stefan Popov.31.10.2013, v 18 hodinSál BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1 |
BULHARSKÁ PÍSMENA – EVROPSKÁ ABECEDA, vernisáž putovní výstavy plakátů
Po své premiéře hostuje výstava plakátů Bulharská písmena – Evropská abeceda v kroměřížské knihovně, kde sídlí informační centrum Europe Direct. Výstava vznikla na základě vstupu Bulharska do Evropské unie. Mezinárodní trienále scénického plakátu v Sofii bylo první institucí, která se atraktivním a kreativním způsobem snažila představit Bulharsko a jeho písmo ostatním členským zemím. Autorem jednoho z plakátů je český umělec Jan Rajlich, Bulharsko reprezentují např. Božidar Ikonomov a Božidar Jonov, kteří stojí i za vznikem projektu.V 15.00 hodinEurope Direct - Knihovna Kroměřížska, Slovanské náměstí 3920Výstava potrvá do 31.10.2013. |
RÁNO HRÁČE KARET, křest knihy KRISTIN DIMITROVÉBulharský kulturní institut v Praze uvádí jeden z podzimních literárních večerů. Výbor básní bulharské autorky Kristin Dimitrové vychází poprvé česky díky nakladatelství Větrné mlýny. Pozvali jsme spisovatelku hned na dva křty. Máte možnost seznámit se s ní v Brně i v Praze.
V Brně kromě bulharské spisovatelky představí nakladatelství Větrné mlýny i slovinské literáty Suzanu Tratnikovou a Damijana Šinigoje. V Praze pokřtí básnickou sbírku Kristin Dimitrova společně s jejím překladatelem Ondřejem Zajacem. Knihu publiku představí přednášející z FF UK Marcel Černý.22.10.2013, 19 hodinDům pánů z Kunštátu – kavárna Trojka, Dominikánská 9, Brno23.10.2013, v 19 hodinKrásný ztráty, Náprstkova 10, Praha 1
SOUČASNÁ BULHARSKÁ LITERATURA V ČESKÉM LITERÁRNÍM ŽIVOTĚ
Dva večery po sobě 22. a 23. října proběhly v Brně a v Praze literární premiéry. Bulharský kulturní institut v Praze, společně s nakladatelstvím Větrné mlýny, připravil křest českého překladu sbírky básní Kristin Dimitrové Ráno hráče karet. Literární čtení za přítomnosti významné bulharské spisovatelky podpořil i bulharský Národní fond „Kultura“.
Ráno hráče karet i autorku představil redaktor sbírky Marcel Černý, který přednáší bulharskou literaturu na Univerzitě Karlově. Společně s Kristin Dimitrovou se do centra pozornosti dostal i překladatel Ondřej Zajac. Jejich literární čtení a premiéra knihy proběhly v příjemném prostředí kavárny Krásný ztráty.
Možnost představit český překlad poezie Kristin Dimitrové není jen prostá shoda náhod, ale je výsledkem práce nové generace překladatelů a znalců bulharské literatury v Čechách, které podpořil Bulharský kulturní institut v Praze. Trvalý zájem o současnou bulharskou literaturu vedl v posledních letech k vydání několika českých překladů. Minulý rok vyšla básnická sbírka Dimitra Kenarova Apokryfní zvířata v překladu Marcela Černého. Apokryfní zvířata autorovi zaslouženě přinesla obdiv nejmladší generace českých básníků. Ve stejném roce vydal překladatel a básník Ondřej Zajac útlou sbírku Techniky a jiné verše. Jedná se o výbor několika velmi těžko přeložitelných básní Georgi Gospodinova. Nejnovější bulharská literatura byla souborně představena v „bulharském“ čísle literárního časopisu Tvar z listopadu 2012. Po literárním setkání s Kristin Dimitrovou následuje letos představení další skvělé spisovatelky. V prosinci Prahu navštíví Teodora Dimova a osobně představí román Adriana v překladu Davida Bernsteina. |
DESIGNBLOK: Kyril Buhowski
MÓDNÍ PŘEHLÍDKA DIPLOMA SELECTION
Designblok, týden designu a módy, je nejvýznamnější událostí v oblasti designu, módy a šperku na území České republiky. Letos se koná již po patnácté a prezentuje i módu z Bulharska. Designblok každoročně podporuje mladé designéry a zejména čerstvé diplomanty. Letos je tato aktivita rozšířena o výběr nejlepších zahraničních diplomantů v oboru design, šperk a móda z prestižních zahraničních akademií a univerzit pod názvem Designblok Diploma Selection. Představuje mimořádné diplomové práce návrhářů z celého světa. Bulharsko prezentuje Kyril Buhowski svou kolekcí Catharsis.
Kyril byl vybrán komisí společně se třemi návrhářkami z Německa a Nizozemska. Mladý návrhář zjednodušil množství literárních a hudebních inspirací v kolekci androgynních kousků, zbavených všech nepotřebných detailů a oslavujících svobodu tělesného pohybu. Kyril Buhowski je absolventem Národní výtvarné akademie v Sofii. Má za sebou spoustu módních přehlídek nejen v Bulharsku a je držitelem cen i za svou precizní kresbu. Jeho modely budou k vidění na unikátní módní přehlídce návrhářů blízké budoucnosti.12. 10. 2013, v 15 hodinKostel sv. Šimona a Judy, Dušní ulice, Praha 1www.designblok.czPozvěte své přátele na tuto akci přes Facebook! |
EVROPA ZBLÍZKA
Bulharský kulturní institut se poprvé účastní iniciativy Domu zahraničních služeb a Národní agentury pro evropské vzdělávací programy. Zblízka si můžete prohlédnout Evropu, jako kontinent plný jazyků a možností vzdělávání. Na procházce Evropou vás nezapomeneme provést ani Bulharskem a zejména bulharštinou. Celý den budou mít návštěvníci možnost se seznámit s bulharským jazykem a jeho písmem.16. 10. 2013, 10-17 hodinDům zahraničních služeb, Na Poříčí 1035/4, Praha 1Pozvěte své přátele na tuto akci přes Facebook!
|
Starý obecní zřízenec Todor Kutljo, dnešní ves Sokolovci, Bulharsko
HRANICE – BARIÉRA
Představení projektu Evropa – společné kulturní dědictví: příklady z Balkánu. Témata prezentací se odvíjí od shodné historické zkušenosti Bulharska a Česka. Výsledky výzkumu představují nový přístup a debaty o přeshraničních regionech, strategiích a možnostech v přemýšlení o společném dědictví a turistických destinacích. Vše je dokresleno pohledem na region zachyceným před sto lety přes objektiv fotoaparátu Kruma Savova.
Témata prezentací viz. Program.
17.10.2013, v 18 hodin
Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1
Pozvěte své přátele na tuto akci přes Facebook! |
SVĚTOVÉ DĚDICTVÍ UNESCO NA PRAŽSKÉM HRADĚV rámci sedmého ročníku mezinárodního festivalu ARCHITECTURE WEEK PRAHA 2013 byla na začátku října zahájena výstava světového dědictví UNESCO, která představuje 745 památek ze 157 zemí světa. Mezi nimi samozřejmě nechybí ani Bulharsko. Do Jiřského kláštera byl dovezen model kostela Kristus Všemohoucí. Kostel ze 13.-14. století patří mezi nejvýznamnější a nejlépe zachované středověké kostely v přímořském městě Nesebar. Jako obvykle pořádá bulharskou účast na festivalu Bulharský kulturní institut v Praze, letos ve spolupráci se zmíněným městem Nesebar a projektem Bulharsko na dlani. Akce se koná pod záštitou UNESCO a prezidenta České republiky Miloše Zemana. Propojení historického dědictví a současné architektury je aktuální téma, vzhledem k zájmu o zachování tradic a jejich začlenění do moderního rytmu života ve městě.
Zmenšená kopie bulharského kostela Kristus Všemohoucí, která je částí projektu Bulharsko na dlani, se na festival dostala díky autorovi celého projektu Sani Saninskému. Celý projekt Bulharsko na dlani zahrnuje trojrozměrné reprodukce (zmenšené kopie) nejznámějších bulharských staveb a míst označovaných jako kulturně-historické dědictví. Každý návštěvník může díky interaktivnímu počítačovému systému oživit makety, jejich osvětlení a ozvučení, a stát se tak součástí historie.V těchto dnech ožila i Galerie BKI-Praha. Zajímavé makety totiž nejsou jen na Pražském hradě. Výstava Bulharská architektura doby obrození představuje další část bulharského architektonického dědictví. Expozice se skládá z autorských modelů bulharských obrozeneckých domů umělce Todora Nančeva. Domky vyvolávají atmosféru doby a zároveň předvádí jednotlivé regionální školy bulharské městské architektury.Všechny regionální varianty bulharských domů z doby obrození však silně připomínají horizontalitu italské renesanční architektury obytného domu. V přízemní části budov se tradičně umisťovaly prostory pro obchodní činnost a nadstavbovou část nad nimi tvořila obydlí majitelů. Každé město si vytvořilo vlastní vzory, které odpovídaly zeměpisným zvláštnostem krajiny nebo koncentraci a druhu řemesel v daném regionu. Vzhled města Trjavna (střední Bulharsko) byl dán dvoupodlažní zástavbou podél hlavní ulice, zatímco v Koprivštici (jižní Bulharsko) se kladl důraz na vysoké zdi a rozměrná vrata. v Melniku (jihozápadní Bulharsko) se stavěla vysoká přízemní podlaží, která dokreslovala okolní krajinu, tvořenou bílými pískovcovými vrchy.Samotná výstava je skvělou možností seznámit se s bulharským obrozením atraktivním způsobem, pomocí precizních modelů a velkoformátových fotografií.Výstavu v Bulharském kulturním institutu navštívili a zahájili pan prof. Michael Turner, zvláštní vyslanec a rada v otázkách kulturního dědictví v UNESCO, a pan ing. Petr Ivanov, ředitel festivalu Architecture week Praha. |
Světové dědictví UNESCO na Pražském hradě
Bulharskou účast na sedmém ročníku mezinárodního festivalu ARCHITECTURE WEEK PRAHA jako obvykle organizuje Bulharský kulturní institut v Praze, letos ve spolupráci s městem Nesebar a projektem Bulharsko na dlani. Výstava Světové architektonické dědictví v UNESCO zahrnuje neuvěřitelných 745 památek zařazených na seznam UNESCO ze 157 zemí. Mezi nimi samozřejmě nechybí Bulharsko, které prezentuje maketa kostela Kristus Všemohoucí z města Nesebar. Model je součástí projektu Bulharsko na dlani neboli Mini Bulharsko, jež představuje unikátní expozici zmenšených kopií kulturně-historického dědictví Bulharska.V rámci festivalu architektury a urbanismu bude v Galerii BKI-Praha zahájena i výstava Todora Nančeva BULHARSKÁ ARCHITEKTURA DOBY OBROZENÍ.Celý program AW PRAHA 2013 naleznete na www.architectureweek.czSvětové dědictví UNESCO,Jiřský klášter, Pražský hrad23.9.-20.10.2013 |
BULHARSKÁ ARCHITEKTURA DOBY OBROZENÍ
Výstava Todora Nančeva v rámci programu ARCHITECTURE WEEK PRAHA 2013Ručně vyrobené modely nejsou kopiemi existujících budov, ale autorskými uměleckými díly. Část z nich ukazuje již zbourané nebo polorozbořené obytné domy z Plovdivu. Jedním ze záměrů výstavy je vyvolat atmosféru, duch doby, a předvést jednotlivé regionální školy bulharské městské architektury. Typické vzory bulharské obrozenecké architektury, které začaly vznikat koncem druhé poloviny 18. Století, je možné si prohlédnout na precizních modelech domů z Plovdivu, Koprivštice, Melniku aj.Výstavu navštívili a zahájili pan prof. Michael Turner, zástupce generálního ředitelství UNESCO a pan ing. Petr Ivanov, ředitel festivalu Architecture week.Výstava potrvá do 1.11.2013.Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1 www.architectureweek.cz |
VERDI 200. VÝROČÍ.
Pražská výstava plakátů v rámci 7. Mezinárodního trienále scénického plakátu Sofie 2013
Pražská expozice představuje výběr 20 plakátů z celkových 350, které umělci tvořili speciálně pro účast na sedmém ročníku trienále. Letošního ročníku se účastní umělci ze třiceti zemí světa. Těch bulharských je 33 a mezi světoznámými jmény jsou jak začínající výtvarníci, tak i studenti. Českou republiku zastupuje již poněkolikáté Jan Rajlich, jehož plakát je součástí kolekce vystavené v Galerii BKI-Praha. Zde je možné shlédnout kromě plakátů z dílny českých a bulharských výtvarníků i díla z Mexika, Itálie, Běloruska, Polska, USA, Švýcarska a Japonska. Jedinečná mezinárodní výstava zachycuje různé styly a vizuální interpretace umělců z celého světa, inspirované nesmrtelným dílem Giuseppe Verdiho.
Mezinárodní trienále je aktuální umělecká platforma, jejíž snahou je zajistit maximální možnost přístupu bulharského a zahraničního publika k společným kulturním hodnotám současného světového plakátu. Další snahou trienále je spolupracovat na rozvoji plakátu jako uměleckého výrazu, šířit jeho kulturní a umělecké úspěchy, vyzdvihovat jeho roli jako jednoho z nejdemokratičtějších a nejpůsobivějších vizuálních umění. Není tak náhodou, že na kontě trienále je více jak 90 výstav po celém světě. Koná se v Sofii od roku 1995 jako jediná mezinárodní výstava scénického plakátu, věnovaná obrovské různorodosti moderních i klasických scénických stylů.Pro české publikum výstava vznikla ve spolupráci Bulharského kulturního institutu v Praze, Mezinárodního trienále scénického plakátu Sofie a Státního kulturního ústavu Ministerstva zahraničních věcí Bulharské republiky.Vernisáž výstavy 5.9.2013.Výstava potrvá 5.-30.9.2013.Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1 |
BKI-Praha doporučuje
Koncert bulharské etno-fusion kapely ze Sofie – Oratnitza.25. 9. 2013, 20 hodinClub Propaganda, Michalská 12, Praha 1www.oratnitza.org |
EVROPSKÝ DEN JAZYKŮ
26. ZÁŘÍ 2013 ZAZNÍ BULHARŠTINA V PRAZE A KROMĚŘÍŽI EVROPSKÁ KŘÍŽOVKAProgram je zaměřený na seznámení žáků středních škol s bulharskou azbukou a s bulharským jazykem v kontextu bulharské kultury a dějin. Interaktivní program zahrnuje jazykové hry o evropských jazycích, díky nimž si žáci odnesou nejen příjemný zážitek ale i nové vědomosti. Program je určený pro střední školy.10.00-12.00 hodinGalerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1
SPEAK DATINGPřijďte a popovídejte si s rodilými mluvčími evropských jazyků: angličtina, bulharština, estonština, francouzština, italština, lotyština, němčina, polština, portugalština, španělština. Zkušení učitelé Vám dokážou, že jsou tyto jazyky jednoduché a pěkné! Za Vaši snahu Vás oceníme drobnými cenami. Pokud si vyzkoušíte alespoň tři cizí jazyky, dostanete se do slosování o dárkové poukázky. Společný projekt připravuje EUNIC, sdružení evropských kulturních institutů v Praze, a Palác Lucerna ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice.16.00-18.00 hodinPasáž Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1JÁ UMÍM AZBUKU!Program je zaměřený na seznámení žáků základních škol s Bulharskem, jeho písmem a jazykem v kontextu bulharské kultury a dějin. Interaktivní program zahrnuje prezentace a hry, díky nimž si žáci odnesou nejen příjemný zážitek ale i nové vědomosti. Program je určený pro základní školy.10.00-12.00 hodin
Europe Direct - Knihovna Kroměřížska, Slovanské náměstí 3920
Online kvíz o evropských jazycích
Byla spuštěna nová verze stránek Evropského dne jazyků, kde naleznete informace o nadcházející jazykové události, která proběhne 26.9.2013. Již teď se můžete účastnit online kvízu o evropských jazycích. Poměřte své znalosti o evropských jazycích a vyhrajte zajímavé ceny.
Více na www.evropsky-den-jazyku.cz |
RADA BOUKOVA: NASTARTUJ NOVÉ VÍTĚZSTVÍ
Bulharská umělkyně žijící momentálně v Paříži vytváří instalace, objekty, fotografie i videa, pokrývá tak téměř celou škálu médií současného umění. Její práce je konceptuální, na jednu stranu jaksi stabilní, zároveň však dětská a neohrabaná, s notnou dávkou humoru a ironie. Formálně následuje Rada Boukova nejnovější trendy, najdeme zde neon, křiklavé barvy, ekonomické symboly, všechny však využívané jakoby proti nim, a opět s ironií a humorem.Kurátor: Michal NovotnýVýstava potrvá do 22. 9 .2013FUTURAHOLEČKOVA 49150 00, PRAHA 5 - SMÍCHOVOTEVŘENO ST-NE 11-18VSTUP VOLNÝWWW.FUTURAPROJECT.CZwww.radaboukova.com |
NA CESTÁCH PO BULHARSKU
tematický večer věnovaný bulharské kultuře a příroděSpolečně s Komunitním centrem Prádelna při Městské části Praha 5 pomůžeme českému publiku přiblížit Bulharsko, jeho přírodní i kulturní krásy a dlouhověkou historii.
BKI-Praha na návštěvě v KC Prádelna promítne dokumentární film Melnik, který zachycuje Melnickou oblast (jihozápadní Bulharsko) nejen jako vyhlášenou vinařskou oblast. Melnik je místem, kde se snoubí unikátní krajina s tradiční architekturou. Po filmu bude následovat diskuze a krátká přednáška.19. 9. 2013, 18.00 hodinKC Prádelna, Holečkova 38A, Praha 5 |
MIMOŘÁDNÝ KONCERT KE 100. VÝROČÍ NAROZENÍ BENJAMINA BRITTENA
Benjamin Britten je bezesporu nejproslavenějším anglickým skladatelem. Uvedením Simple Symphony chceme připomenout 100. výročí narození tohoto oblíbeného tvůrce hudby 20. století.Ivan Yanakov – dirigentČeský národní symfonický orchestrDaniel Shao – flétnaIVAN YANAKOVVítěz mnoha mezinárodních klavírních soutěží, klavírista a dirigent bulharského původu Ivan Yanakov, vystupuje s velkým ohlasem po celém světě. V poslední době často koncertoval ve Francii, Velké Británii, v Rakousku, Německu, Itálii, Andoře, Maďarsku, Bulharsku, Polsku, Bosně a Hercegovině, Rusku, Turecku, Japonsku, Jižní Koreji, Číně a ve Spojených státech. Jako sólista se představil s orchestry v Evropě i Asii a koncertoval ve významných koncertních síních, jako např. Tokyo Metropolitan Arts Center, Kitara Hall v Sapporu, Carnegie Hall (Weill Recital Hall). V Carnegie Hall získal ocenění pro debutující umělce. Později se přestěhoval do Paříže a nakonec zakotvil v Londýně, kde založil komorní orchestr mladých profesionálních hudebníků London Chamber Players. Je spoluzakladatelem festivalu komorní hudby v kalifornském Irvine a festivalu Siena Belcanto v Itálii, kde také působil jako umělecký ředitel. Část sezóny 2012/2013 strávil Ivan Yanakov na zahraničních turné (Japonsko, Čína, Hong Kong, Macao, Turecko a více než deset evropských zemí). Jako dirigent přijal rovněž pozvání z Budapešti, Petrohradu, Moskvy a Prahy.DANIEL SHAODaniel Shao se narodil v roce 1995 v Londýně. V současné době studuje u Katherine Bicknellové na hudební škole Purcell School of Music and Royal College of Music Junior Department. Daniel je držitelem četných ocenění v národních i mezinárodních soutěžích. Je rovněž držitelem ceny za interpretaci udílenou Královskou hudební akademií. Daniel Shao je prvním flétnistou Britského národního orchestru mládeže, prvním flétnistou Symfonického orchestru Purcell School a Royal College of Music. Vystoupil v nejvýznamnějších britských koncertních síních. Daniel již několikrát vystoupil sólově v Čínské televizi, např. pro čínský olympijský tým v roce 2012.18.9.2013 v 19.00 hodinLichtenštejnský palác, sál Bohuslava Martinů,Malostranské nám. 13, Praha 1Prodej vstupenek na www.cnso.cz a v místě konání 2 hodiny před koncertem. |
Pražská muzejní noc proběhne v sobotu 14. září 2013!
X. Pražská muzejní noc se měla původně konat v červnu, ale kvůli povodním v Praze se neuskutečnila. Oblíbená kulturní akce proběhne v sobotu 14. září 2013.Povodně prověřily i připravenost muzeí a galerií, které v této nelehké situaci obstály na výbornou.Ani v náhradním termínu nebudou návštěvníci během noční prohlídky muzeí a galerií ochuzeni o bohatý doprovodný program a tradičně zůstane zachován i vstup zdarma a bezplatná přeprava speciálními autobusovými linkami, kterou zajistí Dopravní podnik hl. m. Prahy.Přijďte s námi oslavit první kulatiny Pražské muzejní noci!Více informací naleznete v sekci Program.http://www.prazskamuzejninoc.cz/2013/index.php |
Vladimír Vavřínek, Cyril a Metoděj mezi Konstantinopolí a Římem
Vyšehrad, 2013, 384 stranZnámý český byzantolog Vladimír Vavřínek se vrací k problematice, které se věnuje již padesát let – mise svatých bratří Cyrila a Metoděje. Kniha popisuje středověkou Byzanc, ze které se bratři vydávají na Velkou Moravu, komentuje důvody a roli, kterou jejich mise hraje. Autor velmi dobře poukazuje na to, jak je činnost Konstantina-Cyrila a Metoděje spojená s bojem velkomoravských panovníků za nezávislost na Franské říši i na zájmech Říma a Konstantinopole na území křesťanského Bulharska.Doporučujeme knihu laikům i odborníkům! |
UŽ JSTE SI VYBRALI KNÍŽKU NA LETNÍ DOVOLENOU?
Knižní fond Bulharského kulturního institut v Praze byl obohacen dvěma knižními dary.Diplomatický institut Ministerstva zahraničních věcí Bulharské republiky daroval BKI-Praha zhruba padesát titulů z řady Bulharská klasika nakladatelství Zacharij Stojanov. Mezi nimi naleznete díla Dimitra Taleva, Geo Mileva, Ivajlo Petrova, Elisavety Bagrjany, Penčo Slavejkova a dalších.Druhým neméně významným darem jsou knihy z osobní knihovny českého vědce, slavisty a balkanologa, Sávy Heřmana. Díky tomu v naší knihovně naleznete zajímavé a vzácné tituly (slovníky, dějiny literatury, kulturologie). Nechybí mezi nimi i české překlady bulharské krásné literatury a poezie (Nikola Vapcarov, Boris Christov, Kiril Christov aj.).Děkujeme za nové přírůstky do naší knihovny!A čtenářům přejeme zajímavá setkání s novými literárními hrdiny! |
BULHARSKO MEZI REALITOU A MIMO NI. Výstava Georgi Petrova.
Olejomalby Georgi Petrova jsou nejčastěji označovány jako živé obrazy – střídají se v nich měkké i syté pastelové barvy a jejich světlejší odstíny, stírají hranice mezi blízkým a vzdáleným.Georgi Petrov se narodil v roce 1978 v bulharském městě Dobrič, kde má svou vlastní galerii. Vystudoval Akademii hudebních, tanečních a výtvarných umění v Plovdivu. Žije a tvoří v Sofii.Vernisáž 18. 7. 2013 v 18.30 hodin.Výstava potrvá do 2. 8. 2013.Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1OLEJOMALBY MEZI INTERNETEM A GALERIÍGeorgi Petrov osobně představil svou autorskou výstavu v Galerii BKI-Praha. Ve čtvrtek 18.7.2013 provedl publikum svou výstavou olejomaleb. Pestrobarevné obrazy s motivy bulharské krajiny i architektury (známý motiv bulharské obrozenecké architektury) tvořil během několika posledních let.Autor má na svém kontě více jak třicet pět samostatných výstav po celém světě, ale v Praze vystavil své obrazy poprvé. „Bulharsko mezi realitou a mimo ni“ není nový název, Georgi Petrov stále pokračuje ve hře a překračování hranic mezi abstraktním a konkrétním. Lavírování mezi abstraktním a konkrétním a volba široké škály jasných a sytých barev vytváří dojem jihoevropské krajiny a přírody. Bulharsko v obrazech Georgi Petrova je inspirací, otevírá témata a v žádném případě není hranicí, za kterou by malíř nešel.
Jako každý autor ani Georgi Petrov není lhostejný k osudu svých obrazů. Přesto má poměrně skeptický přístup k tradičním výstavním způsobům a stále více sází na elektronická média. Svou tzv. facebook výstavu, která byla poprvé představena v roce 2010 v USA (New Jersey, New York, Boston), rozhodně považuje za svou nejúspěšnější prezentaci. Měřítkem úspěchu ovšem není ani tak konkrétní (v tomto případě americké) publikum a jeho pohled, ale dostupnost umění. Veřejné sdílení – praxe vlastní sociálním sítím. Volný přístup je jedním z nejvýznamnějších privilegií současného umění, jakožto i jedna z podmínek jeho existence.Ale přece jen, dokud si povídáme o umění jako společenském faktu v prostředí tradiční galerie, třeba té v Praze, zůstávají sociální sítě zatím jen tou nejlepší alternativou. |
BKI-Praha doporučuje
Opera Tosca v rámci 9. Ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Prague PromsTosca Giacoma Pucciniho je jednou z nejslavnějších oper historie. Výběr z jejích slavných árií uvede Český národní symfonický orchestr a hostující sólisté milánské La Scaly. Jako Tosca se představí sopranistka bulharského původu Stefanna Kybalová, která mimo jiné studovala i hru na klavír na Pražské konservatoři. Koncertní provedení řídí Marcello Rota.http://www.pragueproms.cz/cz/program/puccini-tosca/ |
KINO KLUB BKI-Praha představuje film „JO, HO, HO“.
V roce 2013 obdržel Valeri Petrov, scénárista filmu Jo, ho, ho, Cenu evropského občana, kterou uděluje Evropský parlament za přínos k národní kultuře a porozumění mezi národy.Bulharský hraný film, 1981, barevný, 98 min., režie Zako Heskia, scénář Valeri Petrov, bulharsky. V nemocnici se Leonid (Viktor Čučkov) spřátelí s jedním hercem (Kiril Varijski), který je upoutaný na lůžko po těžkém úrazu z natáčení. Herec vypráví Leovi vymyšlený příběh o pirátech, která čím dál víc nahrazuje realitu. Dětská fantazie dělá z nemocničního pokoje kulisy k pirátskému příběhu a z pacientů strašné i dobrodušné piráty.24. 7. 2013, 18.00 hodinGalerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1 |
VODA. TEKOUCÍ VODA.
Společná výstava čtyř bulharských výtvarnic Anny Colovské, Bisery Valevy, Desislavy Denevy, Lilie Baevy a německého výtvarníka Stefana Meisla.
Výstava pod názvem „Voda. Tekoucí voda.“ Je společný projekt pětice výtvarníků jedné generace ze dvou zemí. Bulharské výtvarné umění zastupují čtyři dámy Anna Colovska, Bisera Valeva, Desislava Deneva a Lilia Baeva, které doplňuje německý výtvarník Stefan Meisl.Podle jedné z výtvarnic „různorodost formátů i námětů je ekvivalentem dynamiky, kterou má řeka – její velké tělo i malé zátočiny, pramen i ústí… Symbolika vody spojuje stvoření, trest i očištění… Tekoucí voda je jako život.“Téma vody je tak provedeno nejen jinými technikami (koláže, temperové barvy, akvarely, pastely, litografie a speciální tisk na ruční papír), ale i pohledem žen a muže z jiných zemí.Vernisáž výstavy 3. 7. 2013, 18.30 hodinGalerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1Výstava potrvá do 16. 7. 2013.Bisera Valeva je přednášející na Národní výtvarné akademii v Sofii a na Sofijské univerzitě Sv. Kliment Ochridský. Věnuje se velkoformátové a monumentální malbě, se zvláštním zájmem o práci s papírem. Od roku 1993 uspořádala více než dvacet samostatných výstav v Bulharsku, Německu a Makedonii. Její práce jsou majetkem mnoha státních i soukromých galerií v Bulharsku a v zahraničí.Anna Colovska je autorka samostatných výstav v galeriích jako Altera a Alma Mater. Její práce byly vystavovány v Maďarsku, Srbsku, Tchaj-wanu, Polsku, Bělorusku, Finsku i Japonsku. Je docentkou oboru Socha a výtvarné konstrukce na Sofijské univerzitě Sv. Kliment Ochridský.Lilia Baeva vystudovala obor Textil na vysoké škole Nikolaje Pavloviče v Sofii (dnes Národní výtvarná akademie v Sofii). Od roku 1997 vyučuje na Národním gymnázium užitého umění Sv. Lukáše v Sofii a od roku 2007 je jeho ředitelka. Malbě se věnuje od roku 1999.
Desislava Deneva vystudovala Národní výtvarné gymnázium v Sofii a poté získala svůj diplom v oboru Nástěnné malby na Národní výtvarné akademii v Sofii. Vystavovala v Německu, Holandsku Maďarsku, Francii, Rakousku, Slovensku a Bulharsku.
Stefan Meisl M.A. vystudoval univerzitu v Pasově a svou učitelskou profesi začal na škole Johann-Riederer-Realschule v Hauzenbergu. Od roku 2006 pracuje jako umělec a grafik na volné noze. V roce 2008 dostal stipendium od Bavorského ministerstva pro výzkum, vzdělání a kulturu pro mladé autory. Od roku 2009 je členem Svazu pasovských výtvarníků i profesionálního svazu výtvarníků Dolního Bavorska „Berufsverband Bildender Künstler Niederbayern“. Vystavoval v Německu, Rakousku, Španělsku, Itálii a České republice.
JAK SPOLU KOEXISTUJÍ ROZDÍLY
Ve středu 3. července 2013 byla v Galerii BKI-Praha zahájena výstava, která představuje společný projekt pěti umělců. Iniciátory a aktivními účastníky projektu nazvaného „Voda. Tekoucí voda.“ jsou čtyři bulharské malířky Desislava Deneva, Ana Colovska, Lilia Baleva, Bisera Valeva a německý malíř Stefan Meisl. Jejich záměrem bylo prezentovat společnou generační zkušenost. Proto výstava spojuje rozdíly – rozdíly mezi národními kulturami i mezi ženským a mužským pohledem na svět.
Nápad společného projektu-výstavy vznikl v Sofii. Jedním z jeho nejdůležitějších specifik je, že musí zůstat otevřený a musí lákat autory, inspirované společným tématem. Tím se ústřední motiv výstavy – voda, stává výzvou pro každého nového výtvarníka, který je do projektu pozván. Podle autorů koncepce zůstává voda symbolem, ale zároveň důvodem provokace.
„Voda. Tekoucí voda.“ navíc ve své koncepci spojuje i rozdílné techniky a autorská řešení. Anna Colovska se například vzdává snadno dostupné vizualizace vodní plochy. Speciální tisk dodává jejím pracím dělení obrazu – toho dosahuje vrstvením barev na papír tvořený zejména z bavlněných vláken. Stefan Meisl se do výstavy zapojil se svými kresbami, ve kterých je voda stavebním prvkem – vědomě hledané podobnosti a chápání grafiky se dosahuje spojením pigmentu a vody. V olejomalbách Lilie Balevy je cítit napětí mezi obyčejným (syté téměř jednobarevné obrazy ve čtvercovém rámu) a stopami na vodní hladině, jejíž geometrie nepodléhá žádnému formátování. Mezi pracemi Bisery Valevy vyniká diptych „Modrá voda“, ve kterých jako hra s dialektikou leží symetricky proti sobě mužské a ženské tělo. Barva vody je klíčem k obrazům Bisery Valevy – jako reflexe mytologického období a řeky, jejíž barva se věčně mění. Desislava Deneva je autorka grafik, ve kterých, jak sama tvrdí, se mění pohled na svět, když se náměty jejích vlastních olejomaleb přenesou i do grafik jako jejich původ.
Od roku 2010 každý z účastníků výstavy tvoří své práce speciálně pro tento projekt. Proto různorodé techniky a žánry, „nekonkrétní“ vyobrazení bez kontur zůstávají silně podřízeny hlubokému zaujetí společným tématem. A zejména to dovoluje koexistenci rozdílného. |
O VELIKÉ ŘEPĚ.
Veselé maňáskové představení pro malé i velké z produkce divadla Marieta a Marioneta. V bulharštině.Když si všichni pomáhají a táhnou společně za jeden provaz, dílo se vždycky podaří. Známá pohádka o tom, jak nejen dědeček tahal řepu, v provedení bulharského loutkového divadla Marieta i Marioneta. Pro děti ve věku od 3 do 7 let i pro dospělé diváky. V bulharštině.Dramatizace a inscenace – Marieta Angelova, maňásci - Julia Zorova. Vystupují Marieta Angelova-Marioneta a Krasimir Vasilev.Divadelní soubor Marieta a Marioneta působí od roku 1992, kdy poprvé inscenovalo Medvídka Pú. Dnes je divadelní soubor pestrým elementem skládajícím se z herců, loutkoherců, klaunů, mimů, režisérů, scénáristů, hudebníků, kostymérů aj.V sobotu 6. 7. 2013 v 10.30 hodin.
Vstup zdarma.Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1PŘEDSTAVENÍ PRO MALÉ I VELKÉ DIVÁKY
Během sobotního dopoledne 6.7.2013 se z Galerie BKI-Praha stal divadelní sál. Hlavními hrdiny v pohádce O veliké řepě byli maňásci divadla Marieta a Marioneta. Představení bylo součástí divadelního turné maňáskového divadla po Střední a Západní Evropě, které podpořil Sofijský projekt „Kultura“ v rámci kandidatury Sofie na Evropské hlavní město kultury na rok 2019.Divadélko mělo své nadšené publikum – všichni byli, nebo se alespoň cítili jako děti a nikdo v sále se nenudil.Zkušená loutkářka Marieta Angelova – zakladatelka divadelního souboru, společně se svým kolegou Krasimirem Vasilevem, vsadila na dialog s publikem hned od samotného začátku a nevynechala jediného diváka v sále. Každé dítě mělo možnost ukázat, kolik pohádek zná a zda zná i tu o dědečkovi, babičce a veliké řepě. Pohádka skončila dle očekávání a poté bylo publikum vyzváno, aby předvedlo, co si z pohádky pamatuje. A dialog loutkoherců s publikem pokračoval, protože každý malý divák hledal odpověď, jak nejen v pohádce uspět.
Po pohádce děti sál neopustily a s nadšením přijaly možnost si maňásky prohlédnout zblízka a alespoň jednou si užít roli loutkoherce. Zážitek z vyprávěné pohádky je vždycky silnější, pokud se staneme její součástí.
|
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a bulharská kinematografie
Bulharská kinematografie nechybí ani na 48. ročníku Mezinárodního filmového festivalu, který se koná v lázeňském městě Karlovy Vary. Do sekce Film Industry – Works in Progress byl organizátory festivalu pozván Stefan Komandarev, jehož film Svět je veliký a záchrana kyne odevšad byl v České republice promítán hned několikrát. Tento ročník navštíví bulharský režisér s filmem The Judgement (Sadilišteto). Společně s dalšími 18 filmy ze zemí střední a východní Evropy a bývalého Sovětského svazu bude prezentovat své dílo před mezinárodními buyery, distributory, koproducenty, investory a zástupci filmových festivalů.V sekci Deset evropských režisérů očima Variety bude promítnut bulharský hraný film Barva chameleona, který měl premiéru teprve na začátku dubna. Film dlouhý 114 minut podle scénáře Vladislava Todorova (film Zift, který byl českému divákovi také představen) v režii Emila Christova můžete shlédnout 1. a 6. července 2013.Více informací na www.kviff.com |
BULHARSKÁ PÍSMENA – EVROPSKÁ ABECEDA,výstava plakátů Mezinárodního trienále scénického plakátu v Sofii.
Projekt Plzeň Evropské hlavní město kultury 2015 touto výstavou zahajuje Plzeňský by-pass, projekt spolupráce se zahraničními kulturními instituty a zastoupeními v ČR. Pro Plzeň ji společně připravili Bulharský kulturní institut, EHMK Plzeň 2015, Europe Direct Plzeň a Techmania Science Center o.p.s. Výstava vznikla na základě vstupu Bulharska do Evropské unie. Mezinárodní Trienále scénického plakátu v Sofii bylo první institucí, která se atraktivním a kreativním způsobem snažila představit Bulharsko a jeho písmo ostatním členským zemím. Autorem jednoho z plakátů je český umělec Jan Rajlich, Bulharsko reprezentují Božidar Ikonomov a Božidar Jonov, kteří stojí i za vznikem projektu.
Výstava potrvá do 30.6.2013.Techmania Science Center o.p.s., sídlí v areálu ŠKODA, vstup V. bránou z Borské ulice, Plzeň |
Never the Same Rosici Gecové„Never the same je má poslední výstava, připravená speciálně pro Galerii Bulharského kulturního institutu v Praze.
Představuji současnou sochu, vytvořenou z pauzovacího papíru v kombinaci s jeho potištěním. Zajímám se o opětovné použití jednotlivých částí a jejich instalaci v prostoru. Stejně tak o vrstvení stejných průhledných částí.Never the same je výraz, který přesně vystihuje mou poslední představu o světě, o předmětech v něm a jejich vzájemném působení na prostředí. Úplně stejné objekty se mění pouze tím, že stojí na jiném místě. Prostředí je mění! Zajímají mě vnitřní procesy, probíhající v člověku a jak se projevují na jeho vzhledu.V mých pracích figuruje barva (sytě růžová). Zajímám se o to, jak použití jedné a té samé barvy vede k tomu, že není přijímána jako barva, ale spíš jako znak.
Druhá část výstavy je tvořena sérií tisků, které vzbuzují představu krajinomalby. V nich zaměňuji viditelnou část světa za zcela bezvýznamné, malé předměty.“Rosica Gecova
Výstava potrvá do 30.6.2013.Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1ZDÁNLIVĚ STABILNÍ SVĚT4. června zahájila bulharská výtvarnice Rosica Gecova svou novou výstavu Never the Same. Výstava byla připravena speciálně pro pražskou galerii Bulharského kulturního institutu. Českému publiku tak představila zcela nové práce.Autorka je pyšná zejména na své samostatné výstavy v Mnichově (2010) a v sofijské galerii Arosita (2009). Pražská výstava je její šestou samostatnou, navíc se účastnila více jak deseti společných výstav po celé Evropě. V současné době je kurátorkou galerie moderního umění Arosita.
Techniky, které Rosica Gecova používá, spojují specifický materiál – pauzovací papír a jeho nekonvenční zpracování a potištění. Jedním z hlavních záměrů expozice je vrstvení tvarů a jejich barev. Výsledkem je otevření prostoru, který při každém našem dotyku mění předměty a nemůže obnovit jejich předchozí vzhled. Opakování tvarů, podtržené i barevnými tóny tisku, vede k paradoxnímu a velmi dobrému vyjádření neopakovatelného dojmu a pocitu z umění a světa kolem nás. Výstava nás jemně upozorňuje na to, že rovnováha mezi viděným a naším pohledem, mezi našimi smysly a materiálním světem, je velice křehká a zdánlivě stabilní. Protože nemůžeme přijímat svět, ve kterém žijeme, pokud si neuvědomujeme jeho proměnlivost. Podle slov autorky, totiž nikdy nemůže být stejný. |
LETNÍ KONCERT JAPONSKÉHO DUA
Miho Sugihara (housle) a Yukie Ichimura (klavír). Zazní skladby Beethovena Sonáta pro klavír a housle F dur, Smetanova Z domoviny a japonské písně. Koncert bude doplněn o výstavu typické japonské výšivky. Vstupné 80 Kč.22.6.2013, 14 hodinGalerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1 |
GENA DIMITROVA. Život, film TOMY TOMOVADokumentární film, 50 min., 2012, v bulharském znění Autor: Toma TomovKamera: Žezko DavidovPřed 18 lety byl tým novináře Tomy Tomova na návštěvě v Janově u úžasné bulharské operní pěvkyně Geny Dimitrové. Operní diva zrovna zpívala v Tosce. Několik dní strávila před kamerou a vyprávěla svůj dramatický životní i tvůrčí příběh. Tyto rozhovory se staly základem filmu k oslavě jejích 70. narozenin.Promítání filmu a setkání s jeho autorem.19.6.2013, 18.30 hodinGalerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1zdroj: BNT.bg |
BULHARSKÉ ODPOLEDNE v Garden Café TaussigTréninková kavárna Garden Café Taussig dává příležitost lidem s mentálním postižením rozvíjet základní pracovní a sociální dovednosti a touto cestou podporuje jejich začleňování do běžné společnosti.Během bulharského odpoledne představíme jídlo, pití a v neposlední řadě kulturu Bulharska. Za poslechu bulharských písní vyzkoušejte tradiční kuchyň této krajiny, ale i skvělá bulharská vína. Připravena je pro Vás tombola a bohatý doprovodný program. Dozvíte se zajímavosti o této balkánské zemi zábavnou a interaktivní formou.Od 19.00 hodin si pak můžete naživo vychutnat koncert skupiny Džezvica. Džezvica je mladá pražská kapela, která se ve své hudbě inspiruje rytmy a melodiemi z Balkánského poloostrova. K typické představě balkánské dechovky má ovšem daleko – čerpá z ní část inspirace, ale hraje svým, odlišným stylem. Přispívá k tomu i nástrojové obsazení kapely – tvoří ji akordeon, kytara, cajon, violoncello, viola, klarinet a příčná flétna.11.6.2013, 15.30-20.00 hodinGarden Café Taussig, Vlašská 25, Praha 1
www.cafe-taussig.czINSTITUT, KTERÝ POMÁHÁV úterý 11. června propojil Bulharský kulturní institut v Praze svůj program s tréninkovou kavárnou Garden Café Taussig. Tréninková kavárna pro mentálně postižené spoluobčany je projekt Domovu sociálních služeb Vlašská. Díky společné organizaci proběhlo v bezprostřední blízkosti Pražského hradu Bulharské odpoledne. Do projektu se zapojili i klienti Domova, kteří tak získávají co nejreálnější pracovní zkušenosti, které jim usnadní případné uplatnění se na volném trhu práce. Ne náhodou se tak kavárně Taussig říká „kavárna, která pomáhá“.Bulharské odpoledne začalo po 15 hodině a pokračovalo až do večera koncertem akustické skupiny Džezvica, která se ve své hudbě inspiruje rytmy a melodiemi z Balkánského poloostrova a jeho okolí. Krátce před koncertem byla losována tombola o dárky s bulharskou tematikou, které věnoval Bulharský kulturní institut v Praze. Výtěžek z tomboly šel na projekty Domova sociálních služeb.Četné publikum, které Bulharské odpoledne navštívilo, bylo velmi pestré. Hosté mohli ochutnat několik jídel z bulharské kuchyně, které uvařili pracovníci a klienti Domova, a za poslechu bulharské hudby a popíjet sluncem nasycená bulharská vína. Jiní zase přišli na koncert své oblíbené skupiny Džezvica, která hrála bez nároku na honorář. Celou dobu tak byl v kavárně deficit stolků a míst k sezení.Bulharská kultura byla připravena tak, aby se dotkla všech smyslů. Krásné fotografie představily přírodní i kulturně-historické památky, kavárnu provonělo bulharské koření a chuťové receptory potěšil například zapékaný balkánský sýr a víno, k tomu navíc zněl dokonalý trojhlas zpěvaček skupiny Džezvica. |
VLADIMIR PENČEV A MAREK JAKOUBEK: O BULHARECH V ČECHÁCH ČESKY, O ČEŠÍCH V BULHARSKU BULHARSKYČeská premiéra knihy Vladimira Penčeva Po serpentinách sebepoznání a poznání toho druhého (Praha 2012) a knihy Marka Jakoubka Vojvodovo. Neznámá česká vesnice v Bulharsku (Sofie, 2013)6.6.2013, 19.00 hodinGalerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1Kniha Vladimira Penčeva, jednoho z nejvýznamnějších etnologů slovanských národů, zabývajícím se též slovanskými dějinami, bulharskou folkloristikou a česko-bulharskými vztahy, problematikou identity a jinakosti. V knize se soustředí zejména na vystěhovalectví Čechů a Slováků do Bulharska a Bulharů do střední Evropy, historii a kulturu české a slovenské komunity v Bulharsku a bulharských komunit v ČR a SR.Monografie Marka Jakoubka vypráví о osudu české vesnice Vojvodovo v Severozápadním Bulharsku, založené v roce 1900 českými evangelíky, kteří opustili rumunskou oblast Banátu. Dlouholetý výzkum této malé části z dějin česko-bulharských vztahů vyšel v bulharském překladu v nakladatelství Paradigma.Doc. Vladimir Penčev, PhD., pracuje v Ústavu pro etnologii a folkloristiku Bulharské akademie věd. Oblastmi jeho odborného zájmu jsou dějiny bulharské folkloristiky, slovanského folkloru, mezislovanských folkloristických vztahů, bulharsko-české vztahy, jiné slovanské obce v bulharských zemích, bulharské obce ve Střední Evropě, etnologie slovanství. Vladimir Penčev přednáší na Jihozápadní univerzitě v Blagoevgradu a překladá českou krásnou i naučnou literaturu. Momentálně je zástupcem ředitele Ústavu pro etnologii a folkloristiku v Sofii a předsedou Bohemia klubu, akademického sdružení bulharských bohemistů. Po serpentinách sebepoznání a poznání toho druhého je jeho nejnovější kniha a první monografie vydaná česky.Marek Jakoubek (doc., PhDr., PhD.) je sociální antropolog, absolvent Fakulty humanitních studií UK v Praze, doktorát z kulturologie (teorie kultury) získal na Filozofické fakultě UK v Praze. Přednáší na Fakultě filozofické Západočeské univerzity v Plzni. Zabývá se hermeneutikou cikánských kultur a česko-(slovensko)-bulharskou krajanskou problematikou. Je autorem monografie Romové – konec (ne)jednoho mýtu (Praha 2004), řady antologií a množství dílčích studií věnovaných (nejen) uvedeným tématům. Žije s Lenkou Budilovou v Rudné u Prahy. Monografie o vesnici Vojvodovo přeložená do bulharštiny je výsledkem jeho dlouhodobého vědeckého výzkumu.O BULHARECH V ČECHÁCH ČESKY, O ČEŠÍCH V BULHARSKU BULHARSKY6. června se Bulharský kulturní institut v Praze stal hostitelem dvojité premiéry. Důvodem bylo setkání s doc. Vladimirem Penčevem a doc. Markem Jakoubkem. Etnologové Bulharské akademie věd a Západočeské univerzity v Plzni přijeli představit své knihy osobně.Nedávno v Praze vyšla kniha Vladimira Penčeva „Po serpentinách sebepoznání a poznání toho druhého“. Vydala ji Karlova univerzita jako část vědecké produkce Fakulty humanitních studií. Kniha obsahuje studie, statě a terénní výzkumy na téma, které ilustruje bohatý třicetiletý vědecký životopis bulharského etnologa a bohemisty. Univerzitní nakladatelství i česká vědecká obec prokázaly svou náklonnost k práci doc. Penčeva svou přítomností na premiéře, nechyběli mezi nimi doc. Zdeněk Pinc, PhDr. Mirijam Moravcová aj.Druhý titul „Vojvodovo. Neznámá česká vesnice v Bulharsku“ je atraktivně zpracovaný terénní výzkum Marka Jakoubka. Kniha českého etnologa je výsledkem dlouholeté práce v terénu – severozápadní Bulharsko. Bulharský text připravený pro bulharské publikum přeložila Michaela Kuzmanova.Premiéra v BKI-Praha nebyla nazvána jako představení dvojice „učitel-žák“, ale proběhla ve znamení přátelství mezi generacemi. |
Festival ducha a písma ve Vsetíně představí bulharské filmy, výstavy a hudbu.http://www.dkvsetin.cz/akce/937-slovo-a-pisen |
IV. mezinárodní česko-jihoslovanská konference Výuka jihoslovanských jazyků a literatur v dnešní Evropě,která se koná pod záštitou viceprezidentky Bulharské republiky paní Margarity Popovové a děkana Filozofické fakulty MU prof. PhDr. Josefa Kroba, CSc. Úvodní slovo pronesou představitelé velvyslanectví účastnících se zemí.30.5.- 1.6.2013Filozofická fakulta MU, budova C, Arna Nováka 1, BrnoOficiální večerní program konference zahrnuje i vystoupení známé bulharské klavíristky Anžely Toševové.30.5. 2013, 18 hodinMoravské zemské muzeum, Dietrichsteinský palác, Zelný trh, Brnohttp://www.phil.muni.cz/wusl/home/News/konference-vyuka-jihoslovanskych-jazyku-a-literatur-v-dnesni-evrope-30-5-1-6-2013 |
Tváře bulharské literární duše – výstava fotografií Ivo Hadžimiševa
Autorem koncepce a novodobých fotografií je Ivo Hadžimišev. Archivní fotografie pochází z Národního literárního muzea v Sofii. Bulharské básníky a spisovatele od 19. století do současnosti představuje Bojko Lambovsky. O výstavě píše: „Oči těchto lidí jsou očima, kterýma i my hledíme na svět. Oni vidí skrz nás, ale i my vidíme skrz ně – zaměstnání plné smutku a ironie.“
Výstava potrvá do 31.5.2013.Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1JE LITERATURA FOTOGENICKÁ?V úterý 7. května 2013 byla v Galerii BKI-Praha zahájena výstava fotografií Tváře bulharské literární duše fotografa Ivo Hadžimiševa. Komentáře k výstavě připravil básník a literát Bojko Lambovsky. Výstava vznikla v roce 2008, ale část fotografií je z archivu Národního literárního muzea v Sofii.Dojmy z prohlídky fotografií a tváří bulharských spisovatelů umocnil i výběr z překladů jejich textů do českého jazyka. Proto pražské představení Tváří bulharské literární duše ukázalo jiné možnosti překladu cizojazyčné literatury.Zcela předpokládaným faktem je, že některé z tváří zůstanou „mlčet“. Důvod se skrývá i v současných tendencích české kultury. Složitá melodičnost veršů Valeri Petrova dodnes nezazněla v dobrých českých překladech. V galerii zůstala mlčet i část autorů 80. let – Georgi Rupčev, Edvin Sugarev nebo Dejan Enev, kteří čekají na své první překlady.Výstava dokázala, že literatura může být fotogenická v případě, že její tvář zachycená objektivem fotografa promlouvá uměleckým textem. Pražské publikum si může zavzpomínat na dobráckou sebeironii Jordana Radičkova v jeho Vzpomínkách na koně, na tragický příběh Kozí roh Nikolaje Chajtova nebo na myšlenku, že svoboda je jako chléb náš vezdejší. Protože podle Radoje Ralina ji musíme zadělávat a péct každý den, aby jí bylo dostatek pro všechny. |
Nový titul ze současné bulharské literatury v českém překladuPremiéra českého překladu románu Kat současného bulharského spisovatele Stefana Kisjova proběhla 21. května na Velvyslanectví Bulharské republiky v Praze. České vydání v překladu zkušené překladatelky Nadi Polákové vyšlo na začátku roku 2013.Premiéry se zúčastnil autor, překladatelka, jakožto i prof. Jan Rychlík z Karlovy univerzity a PhDr. Ivana Srbková z Národní knihovny v Praze, které se ujala role moderátorky večera.Český překlad knihy Kat si můžete zakoupit v knihkupectví Kosmas:http://www.kosmas.cz/knihy/176143/kat/Kniha má již své první recenze v českých literárních periodicích a těší se zájmu čtenářů.http://www.iliteratura.cz/Clanek/31557/kisjov-stefan-kathttp://www.iliteratura.cz/Clanek/29625/kisjov-stefan-10451082107910771082109110901086108810981090 |
Oslavy 1150. výročí Velkomoravské mise svatých bratří Cyrila a MetodějeBulharské velvyslanectví v Praze a BKI-Praha. Obě instituce se účastní oslav 1150. výročí Velkomoravské mise sv. Cyrila a Metoděje, které budou pokračovat až do konce června. Aktivity jsou součástí bohatého programu, kterým se v České republice slaví kulturně-historický význam slovanského písemnictví a kultury a dílo svatých bratří.VÝSTAVA BULHARSKÝCH IKON – JUSTINIAN TILOVVýstava zahrnuje třicet šest ikon, spojených se starozákonními a evangelickými náměty, jakožto i vyobrazení světců, kanonizovaných během bulharského Středověku, jako jsou například sv. Cyril a Metoděj a sv. Ivan Rilský. Ikony představují část nejoblíbenějších výjevů, námětů, svatých míst a postavy z bulharského církevního kalendáře. Kromě toho ilustrují, jak se v průběhu doby měnil ikonopisecký kánon v bulharských zemích.Vernisáž výstavy 22.3.2013, 14 hodin,Arcibiskupský zámek, Kroměříž.25.5.2013, 15 hodin - Slavnostní setkání s autorem výstavy Bulharské ikony, panem Justinianem Tilovem, u příležitosti zakončení výstavy.Čtěte více: Tisková zpráva |
Oslavy 24. května – dne bulharské kultury a vzdělanosti a slovanského písemnictvíletos spojeny s oslavami 1150. výročí Velkomoravské mise svatých bratří
24.5.2013, 18 hodinPředání cen za studentskou překladatelskou soutěž, do níž se zapojili studenti bulharského jazyka z Karlovy univerzity, Masarykovy univerzity a Univerzity Pardubice. Dvoujazyčné čtení vítězných textů.Předání Čestných diplomů a plakety Zlaté století produkčnímu týmu Šumných stop za natočení čtyřdílného filmového cyklu o Bulharsku. Ocenění Ministerstva kultury Bulharské republiky za přínos k rozvoji a popularizaci bulharské kultury v zahraničí.Sváteční koncert smíšeného bulharského sboru „Sijanie“. Repertoár sboru je bohatý a různorodý, zahrnuje světovou i bulharskou klasiku, církevně-slovanské, folklorní i moderní písně.Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1Více zde:Vyhlaseni_souteze-2013.docMateriali-konkurs2013.doc24. květen - Den bulharské kultury a vzdělanosti a slovanského písemnictví v PrazeV roce, kdy se slaví 1150. výročí Velkomoravské mise svatých bratří Cyrila a Metoděje, připravil BKI-Praha bohatý sváteční program. Podvečer 24. května začal koncertem sofijského smíšeného sboru Sijanie. Během písně a hymny svátku „Varvi, narode vazroden“ se k mnohačlennému sboru přidalo celé bulharské publikum. Pro české hosty bylo hotové překvapení vidět publikum vstát a dojatě zpívat ne státní hymnu, ale píseň, jejíž text napsal básník Stojan Michajlovsky.
Součástí slavnostního večera bylo předávání ocenění Ministerstva kultury Bulharské republiky za přínos k rozvoji a popularizaci bulharské kultury v zahraničí, která ministerstvo uděluje u příležitosti 24. května. Zcela právem obdržel tuto cenu produkční tým Šumných stop za natočení čtyřdílného filmového cyklu o Bulharsku. Ministerstvo kultury ocenilo tým z České televize Čestnými diplomy i plaketou Zlaté století za filmy, které se v České republice těší velkému úspěchu a zájmu diváků.
|
Ikony a obrazy biblických příběhůV pátek 17. května 2013 byla v Bulharském kulturním institutu v Praze zahájena společná výstava dvou umělců a přednášejících teologů Otce Dobromira Dimitrova a Ivany Noble.Oba dva se setkali zcela náhodně, během návštěvy Ivany Noble ve Velikém Tarnovu, kde se hodlala dozvědět více o ikonopisecké škole mladých duchovních a přednášejících na místní univerzitě. Nápad společné výstavy nebyl náhodný. Přednášející teologie, autorka několika vědeckých publikací, doktorka teologie z londýnské Heythrop College a docentka na Karlově univerzitě, našla v Otci Dobromirovi stejně smýšlejícího kolegu. Otec Dobromir přednáší dějiny církevního práva na Velikotarnovské univerzitě, kde obhájil svou disertační práci.Nejčastější postavy vyskytující se na litografiích Ivany Noble jsou Mojžíš, Jakob, Gabriel, Panna Marie, náměty pak odhalují etiku samaritánství a hříšnosti. Ikony Otce Dobromira se nesou v duchu byzantských obrazů z 13. a 14. století a většina z nich je psána podle jednoho z nejstarších pravoslavných ikonopiseckých kánonů – vystavění obrazu ve třech barvách (okrová, zlatá a tmavé červená).Vernisáž výstavy spojila program Bulharského kulturního institutu s vědeckým životem na Karlově univerzitě. Výstava byla kulminací programu prvního dne vědecké konference organizované Evangelickou teologickou fakultou Karlovy univerzity. Mezi účastníky tak byli známí teologové z renomovaných školních zařízení jako Fordham University v New Yorku a britského Oxfordu.Výstava potrvá do 24.5.2013, poté se přesune do Galerie Stará radnice ve Vsetíně. |
VÝSTAVA OLEJOMALBY PETARA PIRONKOVAPETAR PIRONKOV Olejomalba. Vernisáž samostatné výstavy bulharského malíře, který vystudoval Výtvarnou akademii v Římě. V letech 1997-2013 uspořádal více jak třicet samostatných výstav. Účastní se mnoha plenérů a uměleckých přehlídek v Bulharsku i v zahraničí. Je nositelem několika prvních cen za malbu. Pracuje v oblasti malé figurální malby. Jeho práce jsou majetkem soukromých sbírek v Bulharsku, Itálii, Belgii, Francii, Anglii, Německu, Rakouskou, Číně, USA aj.17. dubna 2013 byla v Galerii BKI-Praha zahájena výstava olejomaleb Petara Pironkova. Velká očekávání hostů byla spojena s možností každého osobně si s autorem popovídat a sdílet s ním dojmy z jeho díla. Těsně před samotným zahájeným se bulharský malíř svěřil s tím, jaké rozrušení z nového setkání s neznámým publikem zažívá. Jeho bohatý tvůrčí životopis jakoby před novým publikem právě začal, od seznámení se s autorem až po první vstřebané dojmy z vystavených pláten.
Během neformálních rozhovorů s novými milovníky svého díla se Petar Pironkov vrátil i k otázce vztahu mezi posláním umění a technikami jeho vyjadřování. Umělec shrnul popis svého díla slovy Krasimira Linkova: „Je to lejomalba, neovlivněná industrializací a novými technologiemi. Nepodřízená rozumu, racionálnu a lingvistice, které dominují dnešním výstavním sálům.“.Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1.Výstava potrvá do 6.5.2013. |
BULHARSKÁ PÍSMENA v Plzni
Ve čtvrtek 9. května 2013 byla v Plzni zahájena výstava Bulharská písmena – Evropská abeceda. Výstava vznikla u příležitosti vstupu Bulharska do EU. Mezinárodní trienále scénického plakátu bylo první institucí, která se atraktivním způsobem snažila představit Bulharsko a jeho písmo ostatním členským zemím v EU. Třicet autorských plakátů z dílny grafických designérů z celého světa objelo mnoho zemí, ale v České republice jsou poprvé. Do Plzně výstava zavítala díky projektu Plzeň Evropské hlavní město kultury 2015, které ji představí v rámci tzv. Plzeňského by-passu, tedy spolupráce se zahraničními kulturními instituty a zastoupeními v ČR. Iniciátorem uspořádání výstavy je Bulharský kulturní institut v Praze. Partnery pro uspořádání výstavy našli organizátoři i v informačním centru Europe Direct Plzeň, jež sídlí v Techmania Science Centru.Českou republiku zastupuje práce významného současného grafika a designéra Jan Rajlicha ml., který originálním způsobem ztvárnil písmeno Л, jež pojal jako lásku. Bulharsko zastupujívelcí umělci Božidar Ikonomov a Božidar Jonov, kteří navíc stojí za vznikem celého projektu. Třetím výtvarníkem zastupujícím Bulharsko je Petar Čučuligov, který vyhrál soutěž na písmenko „ь“ (malý jer) – soutěže se zúčastnilo 60 umělců do 35 let.Pro bulharskou obec v Plzni byla vernisáž výstavy skutečnou událostí. Mnozí si museli vzít dovolenou, aby se mohli přijít podívat a vyfotit se například s plakátem písmene, na které začíná jejich jméno.Techmania Science Center je velmi navštěvované místo pro pestré publikum, ve kterém se azbuka v neobvyklém grafickém designu stala perfektním edukativně-uměleckým místem.Výstava bude v prostorách science centra zdarma k vidění každý den od 9.00 do 17.00 hod až do 30. 6. 2013. |
Den Evropy
Den Evropy - Mezinárodní festival pod širým nebem věnovaný oslavám 9. května. Pestrý hudební a doprovodný program a prezentace členských zemí EU, Bulharsko nevyjímaje. Organizátory bulharské účasti je Velvyslanectví Bulharské republiky a Bulharský kulturní institut v Praze.10.5.2013, 15-22 hodinPark Kampa, Malá Strana, Praha 1http://www.evropskedny.cz/evropske-dny-2013.html |
„Tehdy to bylo přesně tak…“Ve středu 24.4.2013 byl představen bulharský film Po konci světa režiséra Ivana Ničeva. Na organizaci se podílelo Velvyslanectví Bulharské republiky, Bulharský kulturní institut a Židovská obec v Praze. Promítání proběhlo v budově Židovské obce v Praze v Maiselově ulici. V rámci programu připomínání 70 let od záchrany Židů z bulharského území v době 2. světové války.Film Po konci světa úspěšně představil novodobou bulharskou kinematografii se snahou hledět k bolestivým místům naší historické paměti, ale osvobozený od idealizování, banality a heroického patosu. Filmové vyprávění o Plovdivu a o konci soužití islámu s židovstvím a křesťanstvím, Bulharů, Židů, Turků, Arménů a Romů v prvních letech komunistického režimu v polovině 20.století, přilákalo i nové publikum.Zájem o film přivedlo do budovy Židovské obce diváky, kteří byli filmem příjemně překvapeni. Na jednu stranu, čisté dětské vzpomínky, skrz které hrdinové snímku četli smysl své minulosti. Na druhé straně bylo očité svědectví. Promítání se zúčastnila paní Ilsa Paschová, jejíž rodinu židovského původu zavedl osud z Čech do Bulharska ještě před válkou. Díky tomu mohla, dnes v Praze žijící dáma, potvrdit: „Ano, tehdy to bylo přesně tak, jak jsem to viděla dneska večer.“ Pro ni se hraný film stal dokumentem vlastních vzpomínek. |
Ve dnech 11.-18.4.2013 proběhne 20. ročník filmového festivalu DNY EVROPSKÉHO FILMUJubilejní 20. ročník filmového festivalu DNY EVROPSKÉHO FILMU nabídne přehlídku současné evropské kinematografie. Festival každoročně nabízí divákům více než 40 filmů. Bulharskou kinematografii zastupuje film Tenisky, který byl zahrnut do sekce Národní liga, prezentující kandidáty jednotlivých evropských zemí na Oscarové nominace za nejlepší cizojazyčný film.http://www.eurofilmfest.cz/16.4.2013, 21 hodin, kino Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1Tenisky/Kecove, Bulharsko, 2011, 111 min., bulharská verze s anglickými a českými titulky, režie Valeri Jordanov, Ivan Vladimirov, hrají Ivan Barnev, Valeri Jordanov, Filip Avramov, Ina Nikolova, Marian Valev.
Opuštěná bulharská pláž uprostřed parného léta se stane útočištěm skupince lidí, kteří prchají z různých důvodů pryč z města. Film o útěku z města, osobní svobodě a nespoutanosti. |
Lyube Petrov obdržel cenu UniCredit Art Prague Young Award pro umělce do 35 let Ve dnech od 19.3. do 24.3.2013 se koná XII. ročník veletrhu současného umění Art Prague. Jedná se o jedinou celoplošnou přehlídku současného výtvarného umění na území České republiky. Dle slov organizátorů: „Základní osou jsou pravidelní účastníci veletrhu z České republiky, Nizozemí, Německa, Indie, Taiwanu a Francie – např. Galerie Bleibtreu, Millennium, Galerie Mathieu, Galerie Litera, Prinz Prager Gallery, The Chemistry Gallery, Art Traffic, Vltavín, Navrátil, Gambit a další. Kromě děl ověřených jmen jakými jsou např. Sýkora, Kolář, Malich, Pacovská, Grygar, Šimotová, Rittstein, Mainer, Načeradský, Nikl, Róna aj. zde jsou hojně prezentována rovněž díla střední a nejmladší generace a řada tematických projektů“.Jedním z mladých umělců je bulharský malíř žijící v Praze - Lyube Petrov. Lyube prezentuje Galerii Mainerová. K vidění jsou tam i obrazy Martina Mainera, Báry Chlastákové, Adama Kašpara a Alfréda Symůnka.Malíř se několika výstavami v letech 2009 a 2011 představil i v galerii BKI-Praha. Talentovaný umělec v pondělí 18.3.2013 obdržel cenu UniCredit Art Prague Young Award pro umělce do 35 let. Gratulujeme!http://www.lyubepetrov.comhttp://www.artprague.czhttp://www.mainerova.cz |
NÁVRAT K RODINNÝM KOŘENŮM
V neděli 14. dubna 2013 byl Bulharský kulturní institut v Praze jedním z oficiálních hostů svátečního programu, věnovaného bratřím Jiřímu a Bohdanovi Proškovým.
V Kulturním domě v Radnicích, šedesát kilometrů od Prahy, byl promítnut dokumentární film z cyklu Šumné stopy – rodina Prošků. Film je věnovaný čtyřem členům rodiny nesoucí jméno Prošek (Jiří, Bohdan, Václav a Josef). Zachycuje jejich vliv nejen na společenský život v Bulharsku po jeho osvobození v roce 1878. Publikum mělo možnost seznámit se a popovídat si s téměř celým týmem tvůrců z České televize. Neformální atmosféra podpořila zájem o současné Bulharsko, jeho kulturu a dějiny česko-bulharských kulturních vztahů.
Na rozdíl od svých bulharských vrstevníků, máme my Češi možnost seznámit se s přínosem české inteligence v zahraničí až v posledních letech. Bulharský kulturní institut v Praze podpořil iniciátora slavnostní události – pravnuka Jiřího Proška, „holandského Čecha“, Jana Irvinga, v jeho hledání rodinných kořenů a poslání. Cenná rodinná tradice, kterou zachovává i celá bulharská společnost více než 120 let, mohou být inspirací pro ostatní. |
Výstava grafik „Bogomilové“ bulharské výtvarnice Violety Grivišské-Tanevy.
Tématem bogomilství, jeho vznikem v 10. století v Bulharsku a následným rozšířením po Evropě se autorka zabývá již od roku 1968. Dle jejích slov „…bogomilské myšlenky nepředstavují jen část z dějin lidské společnosti. I dnes zajímají národy nejen v Evropě, ale i na celé planetě. I dnes staví lidem pevnou půdu pod nohama a rýsuje nové horizonty a nebe nad našimi hlavami. Jsou zemí i nebem naší duchovnosti“.
Vernisáž výstavy – 12. 3. 2013 v 18 hodin,
Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1.
Výstava potrvá do 12. 4. 2013.
Bogomilové aneb jak nově stvořit svět
12. března 2013 Bulharský kulturní institut v Praze uspořádal vernisáž výstavy bulharské malířky Violety Grivišké-Tanevy Bogomilové.
Bogomilové, jak uvádí Český slovník bohovědný z r. 1916, prohlašovali církevní křest za neúčinný, zavrhovali oběť mše svaté a církevní obřady, ale účastnili se „kultu démonů". Jedinou modlitbou pro ně byl Otčenáš, který pronášeli sedmkrát za den a pětkrát v noci. Zdržovali se manželství, nepožívali masité pokrmy, odívali se hrubým rouchem. Za písmo svaté uznávali Knihu žalmů, 16 spisů starozákonních proroků a všechny spisy Nového zákona.
V názvu bogomilství najdeme další důkaz dualistického chápání světa tohoto učení. První verze původu názvu souvisí s křestním jménem duchovního vůdce, popa Bogomila. Další možnost odhaluje zpráva středověkého mnicha Euthymia: bogomilové měli své jméno z původního bulharského rčení Boga miluj!
V podstatě systém bogomilského učení se opírá o biblický příběh vzpoury Satanaela, o který se opírá nepřímo téměř každý obraz z naší výstavy. Prvorozený syn Boží Satanael se zprotivil Otci a byl se svými služebnými duchy svržen z nebe. Stvořil si pak vlastní nebe a zemi a pokoušel se stvořit člověka, ale nemohl to dokázat. Prosil tedy Otce o pomoc, načež teprve potom byli stvořeni lidé.
Hereze bogomilství nespočívala pouze v rozporu s kánonickým ortodoxním chápáním člověka a světa. Výstava navazuje právě na lidskou snahu vytvořit jiný, přijatelnější svět, navazuje také na víru v lidské schopnosti a sílu. Proto se patrně oko malířky Violety Grivišké-Tanevy nevyhýbá pestrobarevnosti a práci s detailem. Litografie kreslí představu nebes a světa, která v lidské představivosti přesahuje rámec současného, povinného nebo tradičního vidění.
Příběhy bohovědy v pojetí Violety Grivišké-Tanevy jsou návratem do středověké minulosti, aby znovu připomněly časem nedotknutou touhu člověka nově tvořit svět. |
LODĚ JSOU PLNÉ Promítání bulharského dokumentárního filmu Lodě jsou plné v rámci připomenutí 70. výročí od záchrany bulharských Židů.Lodě jsou plné, 2005, 63 min., režie Kostadin Bonev, v bulharském originálním znění. Film je rekonstrukcí neobvyklé cesty po souši i po vodě. Cesty plné nebezpečí pro několik tisíc dětí, vyrvaných smrti. V letech 1938-44 urazily tisíce židovských dětí cestu do Palestiny přes území Bulharska, které bylo v té době spojencem Hitlerova Německa. „Lodě jsou plné“ odhalují novou část bulharských a evropských dějin, která byla do této chvíle plná klišé a ideologických frází.V roce 2013 si Bulharsko připomíná 70 let od záchrany Židů z bulharského území v době 2. světové války. Příklad občanské statečnosti přesahuje národní a dobové hranice a neměl by zůstat v zapomnění a nepochopený. Výročí je důvodem nejen k pohledu do minulosti, ale i vypovězení jací jsme dnes a jak se jako společnost chováme.Připomenutím 70. výročí od záchrany bulharských Židů a uctěním památky obětí Holocaustu, se současná bulharská společnost připojuje ke světovému hnutí proti projevům xenofobie, antisemitismu, rasových a etnických předsudků.Program připravovaný Bulharským kulturním institutem a Velvyslanectvím Bulharské republiky v Praze je zapojen do kontextu Evropského roku občanů, jako příklad síly občanské společnosti.28.3.2013, 18.00 hodin,Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1 |
Bulharský kulturní institut v Praze na návštěvě v Kroměříži
V pátek 22.března 2013 byla v Arcibiskupském zámku v Kroměříži zahájena autorská výstava Bulharské ikony Justiniana Tilova. Výstava potrvá do 25.května 2013.
Výstava zahrnuje třicet šest ikon, spojených se starozákonními a evangelickými náměty, jakožto i vyobrazení světců, kanonizovaných během bulharského Středověku, jako jsou například sv. Cyril a Metoděj a sv. Ivan Rilský. Ikony představují část nejoblíbenějších výjevů, námětů, svatých míst a postavy z bulharského církevního kalendáře. Kromě toho ilustrují, jak se v průběhu doby měnil ikonopisecký kánon v bulharských zemích. Bulharský kulturní institut v Praze, jako spoluorganizátor výstavy, byl s radostí přijat domácími – oslavy výročí Velkomoravské mise Sv. Cyrila a Metoděje jsou klíčovými událostmi města Kroměříž, Zlínského kraje a celé České republiky pro rok 2013.
Vernisáže se zúčastnila Chargé d´affaires a.i. Bulharské republiky v Praze, paní Goryana Lenkova, zástupci oblastní administrativy, starostka města Kroměříž, paní Daniela Hebnarová, a další významné osobnosti. Akce zároveň vyvolala zájem místních médií i ČTK. |
Druhá smrt Johanky z Arku
Johanka z Arku je hlavní hrdinka v zahraničí nejhranější hry bulharského spisovatele Stefana Caneva. Po inscenacích v Paříži, Montrealu, Aténách, Bordeaux, Sankt Peterburgu a Istanbulu byla za podpory Bulharského kulturního institut představena i v Praze. Bulharská dokumentární režisérka Světlana Lazarová, která vystudovala českou FAMU, debutovala jako divadelní režisérka na malé scéně Divadla v Horních Počernicích 23. a 26. března 2013.
O český překlad divadelní hry se postarala sama režisérka Světlana Lazarová již před sedmnácti lety. Tehdy zůstal v šuplíku, kde čekal na své budoucí diváky. Známá česká herečka Vilma Cibulková po přečtení textu neváhala přijmout hlavní roli. Režisérka navíc přiznává, že pro ni samotnou byl vstup na prkna, co znamenají svět, její tajný sen a velká výzva.
Ve hře po boku Vilmy Cibulkové excelují Ladislav Mrkvička (v roli Boha) a Stanislav Lehký (role Kata).
|
PREMIÉRA DIVADELNÍ HRY STEFANA CANEVA „DRUHÁ SRMT JOHANKY Z ARKU“
|
Ivan Ninov - Grafika
Více jak 40 let je uzavřenou, ale velice významnou postavou bulharské grafiky. Ivan Ninov se vyznačuje svým lakonickým a zároveň výrazným stylem. Velká část jeho hledání směřuje k experimentování s abstraktními tvary, jejich rytmem, barvou a strukturou. Tak se zrodily jeho velké cykly „Imaginární krajiny“ a „Prostory“. V nich se dá zachytit i něco z hrubých a betonových tvarů měst, ve kterých žijeme. Divák je ponechán, aby sám stavěl a rozpoznával svůj svět okolo středobodu, který staví Ivan Ninov.
Autor do centra svých grafik staví obraz – znak – předmět nebo abstraktní tvar. Tvoří grafiky, které si lidé pamatují a vždy je rozpoznávají. A to díky jeho stylu. Stylu mlčenlivého a skromného člověka, který sděluje to, co musí prostřednictvím černé a bílé barvy na list papíru.
Vernisáž výstavy – 12.2.2013 v 18 hodin,
Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1.
Výstava potrvá do 10.3.2013. |
Koncert pražské kapely JazzBalk, aneb balkánská muzika v jazzových aranžích mezinárodního rozměru.
Kapela vznikla na jaře roku 2012 na půdě „ježkárny“ pod vedením Petry Kotvové. Frontmenkou je zpěvačka Tanita Yankova původem z Bulharska, druhý vokál a zároveň perkuse zajišťuje Mikhail Pashayev z Azerbajdžánu. JazzBalk se pouští do vod české scéně zatím poměrně neznámých: tradičním lidovým písním z Bosny, Bulharska, Makedonie aj. dává novou podobu pomocí jazzových a moderních aranží. Užívá si liché rytmy a groovy a poslední dobou stále více otevřené free plochy a prostor pro efekty. Některé songy nezapřou lásku členů k drum´n´bassu, dubstepu, nebo modernímu jazzu. Za krátkou dobu svého působení se JazzBalk objevil na několika festivalech, např. Mladí ladí jazz, Refufest v Praze na Střeleckém ostrově, nebo FreezeFest. Dvakrát vystoupil v pražském Cross Clubu v rámci Total balkan party, kterou pořádal, dále v JazzTime, Café v lese, Rybanaruby a dalších.
Tanita Yankova (Bulharsko) – zpěv, Mikhail Pashayev (Azerbajdžán) - zpěv, perkuse, Miloš Klápště – kontrabas, Jan Chalupa – bicí, Petra Kotvová - klavír/klávesy, host Vojta Nejedlý – violoncello.
14. 3. 2013, 19 hodin,
Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1
JazzBalk si získal publikum v BKI-Praha
14. března 2013 proběhl v galerii BKI-Praha koncert jazzové skupiny JazzBalk, složené z mladých hudebníků – odchovanců pražské konservatoře Jaroslava Ježka. Název kapely napovídá výběr stylů mladých jazzmanů. Repertoár zahrnuje především písně z celého Balkánského poloostrova, zpívané v originálním znění, ale v jiné aranži.
Kapela vznikla na jaře roku 2012 pod vedením Petry Kotvové. Frontmenkou je zpěvačka Tanita Yankova původem z Bulharska. V životopise poměrně mladé skupiny je spousta vstoupení na různých hudebních festivalech v Čechách - JazzTime, Café v lese, Rybanaruby, Mladí ladí jazz, Refufest, FreezeFest, Total balkan party aj. JazzBalk na hudební scéně popularizuje i bulharskou hudbu s její netradiční a výjimečně bohatou melodikou a harmonií. Před publikem v BKI-Praha s Tanitou Yankovou hráli Miloš Klápště(baskytara), Jan Chalupa(bicí), Petra Kotvová(piano) a Ivan Kartáč(kytara).
Živé koncertní podání si získalo sympatie publika. Hudebníci představili známé rytmy a náměty v neobvyklém plášti a zachovali přízeň své originalitě.
http://bandzone.cz/jazzbalk |
Šumné stopy v BKI-PrahaBKI-Praha a Česká televize představují dokumentární filmy „Josef Václav Schnitter“ a „Šipkou do Varny“. Režisér a spoluscénárista Radovan Lipus osobně publiku představí druhé dva filmy o „šumných českých stopách“ v Bulharsku.Autoři cyklu dokumentárních filmů Šumná města, která s velkým úspěchem vysílala Česká televize, v 66 dílech ukazují skvosty architektury v České republice. Pokračováním této myšlenky je projekt Šumné stopy, který zkoumá dějiny českých architektů a osud jejich děl v zahraničí. Po natočení dílů v Bosně a Hercegovině, Slovinsku a Japonsku, tým zamířil do Bulharska, kde v červnu a červenci letošního roku natočil cyklus čtyř dílů o známých osobnostech – Proškovi, Liboru Bayerovi, bratrech Škorpilech, J. Schnitterovi, A. Koláři a řadě dalších.26.2.2013, v 18 hodin. Promítání v českém jazyce.Šumné stopy v BKI-Praha26. února 2013 byly v sále BKI-Praha promítány dva filmy z cyklu Šumné stopy. Jako česká předpremiéra tak byly představeny filmy Josef Václav Schnitter a Šipkou do Varny. Hosty večera byli režisér Radovan Lipus a producentka Renata Vlčková.Filmy mapují některé z nejvýznamnějších oblastí bulharské archeologie (stavebnictví, územní plánovaní, architektonické projekty), za které svou základní zásluhu po bulharském osvobození v roce 1878 nese množství českých architektů. První z filmů je věnován městu Plovdiv a J.V.Schnitterovi, který stojí za dnešním územním plánem města pod kopci a za podobou mnoha cenných budov, které jsou architektonickými památkami ve starém městě. Druhý snímek vypráví o přínosu české inteligence ve Staré Zagoře, Gabrovu, Ruse a Varně, značnou část tak přenechává bratrům Škorpilovým a jejich archeologickým nálezům.Po promítání následovala beseda režiséra s publikem, které zajímalo nejen samotné natáčení v Bulharsku, ale i budoucí dílu cyklu Šumné stopy.Filmy tvoří galerii, vystavující významná místa bulharských kulturních dějin. Divák se seznamuje se zajímavými fakty o významné roli, kterou česká inteligence v Bulharsku sehrála. Kamera zároveň zachycuje dojemné příklady bulharské paměti. Proto film Šipkou do Varny staví své těžiště na odkaz českého archeologa Hermenegilda Škorpila, který objevil a zkoumal středověké hlavní město Plisku. Sám je pochovám v samé blízkosti archeologických vykopávek, a jak komentář za záběrem vysvětluje, místo je pro samotné Bulhary velice významné.Cizí pohled na bulharské kulturní dějiny s neuvěřitelnou lehkostí spojuje respekt k tradici, zachovávající vzpomínku na český přínos. Cenné na tomto pohledu v cyklu Šumných stop je propojení tradice se sebeironií dnešního člověka. Abychom pochopili, jací jsme dnes, potřebujeme vyprávění o naší minulosti, a když se ptáme, kdo jsme – nalézáme odpověď díky cizímu pohledu.Režii Radovana Lipuse dobře nahrává herec a architekt David Vávra, který svými komentáři a lehkým humorem tvoří rovnováhu mezi historií a současností.
Dobromir Grigorov
|
|