Изложба на проф. Емил Попов и проф. Станислав Памукчиев бе открита на 6 април 2016 г. в галерията на Българския културен институт. Названието на експозицията „Начала” е породено от стремежа на авторите да акцентират върху досега до първичното, мистичното, изначалното време.
Проектът „Начала” е пресечна точка между живописта и скулптурата. В него си дават среща на пръв поглед много различни неща, които обаче в определени кодови системи се пресичат и допълват. Това крепи вътрешния патос на творбите, които ни връщат назад във времето и пространството. Скулптурите на женски фигури и митологични копитни животни, живописта, рисунките търсят и откриват нова виталност на енергиите, извиращи от традициите и от родовата и духовна памет.
„Инатът ни да се противопоставяме на бързите промени на последното време поражда съвместните проекти помежду ни, сред които е и изложбата „Начала”. Материята, основен водещ компонент в изкуството, е тази, които ни свързва, заедно с мотива за протопространството, първичното, митологиите, архетиповете”, сподели при откриването проф. Емил Попов.
„Проектът, който представяме в Прага, е своеобразна игра с материята и притежава вътрешно богатство на знаци и символи и експанзия на структура и повърхнини. Картините в „Начала” целенасочено извеждат зрителя извън стандартния образ на живописта и носят в себе си дълбоко кодирани послания”, допълни проф. Станислав Памукчиев.
Откриването на изложбата бе уважено от българския посланик Лъчезар Петков, от български и чешки колеги на двамата автори, от техни ученици, живеещи в Прага, от различни поколения почитатели на стойностното и водещо до дълбок размисъл съвременно изкуство.
Емил Попов е роден в Кюстендил. Завършва Националната художествена академия, специалност „Скулптура”, където преподава от 1982 г. до днес. Професор по сулптура и член на Съюза на българските художници. Специализира в Париж и Стокхолм. Има над 20 самостоятелни изложби в България и по света. Негови творби са притежание на десетки музеи, галерии и частни колекции.
Станислав Памукчиев е роден в София. Завършва Националната художествена академия, специалност „Стенопис”. Професор в катедра „Рисуване” на Националната художествена академия и член на Управителния съвет на Съюза на българските художници. Реализирал е над 40 самостоятелни изложби в България и чужбина. Носител на 11 престижни награди за изкуство.
Изложбата продължава до 06.05.2016 г.


+420 233 326 862