JI.HLAVA, MEZINÁRODNÍ FESTIVAL DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ
jihlava-plakatMFDF Ji.hlava je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Tradičně se festivalu účastní i bulharští dokumentaristé. V programu Emerging Producers bude Bulharsko reprezentovat Ana Alexieva, jejíž přítomnost pomůže propagaci bulharské dokumentární produkce a také pomůže v budoucí producentské práci a vytvoření kontaktů pro vznik koprodukcí v rámci Evropské unie.

Více informací na www.dokument-festival.cz

23.-28.10.2014
Jihlava, Česká republika

NOVÝ PROGRAM BKI-PRAHA NA MĚSÍC ŘÍJEN 2014!
program

OBRAZY Z FRONTY, výstava olejomaleb mistrů z fondu Národního vojensko-historického muzea v Sofii
NVIM_BKi_Pozvanka2Speciálně vybraná kolekce obrazů od Jaroslava Věšína, Vladimira Dimitrova v Bulharsku přezdívaného Majstora (Mistr), Nikoly Taneva, Dimitara Gjudženova, Borise Deneva, Stančo Stamatova, Stojana Rajnova, Dimitara Čorbadžijského, Alexandra Mutafova, Petara Morozova, Atanase Mihova, Konstantina Štarkelova, Christo Jončeva-Kriskarce, Jakima Bančeva.
Malíři, kteří byli do výstavy vybráni, paří mezi nejznámější a nejvýznamnější mistry malby, propojující bulharské a evropské tradice výtvarného umění. Vystudovali nebo alespoň absolvovali specializaci na prestižních uměleckých akademiích v Paříži, Mnichově a Moskvě. S jejich jmény se pojí dějiny bulharského vzdělávání v oblasti umění a první krůčky Státní výtvarné školy (dnes Národní výtvarná akademie).
Během Balkánských válek (1912-1913) byla část malířů mobilizována a ostatní vstoupili do bulharské armády jako dobrovolníci. V První světové válce se výtvarníkům v armádě dostalo postavení „válečný malíř“ při Štábu armády a při jednotlivých divizích. Jejich obrazy nebo celé výstavy hostovaly v Paříži, Vídni, Mnichově, Benátkách, Římě, Ženevě, Lausanne aj.

Vernisáž ve středu 15.10.2014 od 18 hodin
15.10.-14.11.2014

Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1

Obrázkový slovník
Výtvarná soutěž pořádaná u příležitosti Evropského dne jazyků 2014 v České republice

Kdo může soutěžit: 
žáci 6.-9. tříd základních škol a žáci odpovídajících ročníků víceletých gymnázií a zahraničních škol na území České republiky.
Zadání soutěže: Vytvoř podle své fantazie jednu stránku obrázkového slovníku z jazyka, který není tvůj mateřský jazyk. Znázorni výtvarně jedno nebo více slov, která spolu tematicky souvisejí, a přidej k nim popisky v jednom cizím jazyce. Počet výtvarně znázorněných a popsaných slov na jedné stránce je libovolný. Inspirovat se můžeš následujícími příklady tematických okruhů, ale můžeš si vybrat i úplně jiné téma. Zkus svou stránku obrázkového slovníku vytvořit tak, aby se daná slovíčka dala naučit snadno a zábavně.

01.09.–20.10.14 
Česká republika



Více informací zde

Georgi Mamalev CO SE DĚJE?
Mamalev_BKi_Pozvanka_CZNová hra bulharského herce Georgi Mamaleva divákům přináší puget ze sedmi veselých scének, které zcela odpovídají jeho stylu - smích, groteska, aktuální témata.
Budeme mít možnost setkat se s lovcem pokladů, který osobně našel desku chána Kruma Strašného a obává se, že je jediný, kdo se zajímá o kulturně-historické dědictví v zemi. Potkáme se s lékařem, deprimovaným nekonečnými zdravotními reformami, který sní o evropském pacientovi – přesném, pořádném, čistém a zdravém, kterému s radostí diagnostikuje nějakou nemoc. Uvidíme fotbalového nadšence, fanouška týmu „Hrůza“ – Mamarčevo, týmu, který zrovna vyhrál zápas proti týmu Ronadla, Ronaldinha a Stoičkova, ale jen díky tomu, že se soupeř vůbec neukázal.
Populární bulharský herec Georgi Mamalev se promění v businessmana, politika i obyčejného člověka, který neustále přepíná televizní programy, aby se dozvěděl odpověď na svou otázku „Co se děje?“.
Georgi Mamalev je bulharský divadelní a filmový herec. Narodil se v roce 1952 v Mamarčevu, Bulharsko. V roce 1977 vystudoval Divadelní akademii v Sofii a od té doby působil v Národním divadle Ivana Vazova. Na divadle hrál ve významných bulharských hrách, ale zhostil se rolí v inscenacích podle Shakespeara, ruských klasiků atd. Mezi jeho nezapomenutelné filmové role patří bubeník Gošo v Orchestru bez jména. Hraje ve více než dvaceti pěti filmech a v nespočtu divadelních her, které si postupem času začal i sám psát.

Režie Vladen Alexandrov
Scénář Georgi Mamalev a Vesel Cankov
Hraje Georgi Mamalev
Kostýmy Elena Ivanova
Hudba Sašo Mladenov
Délka 80 min.
Představení v bulharském jazyce

Vstup 100 Kč – vstupenky si můžete zarezervovat zde a na bki@bki.cz nebo na telefonním čísle 233 326 862.
Pátek 17.10.2014, 19.30 hodin
Divadlo D21, Záhřebská 21, Praha 2

d21

DESIGNBLOK ´14, DIPLOMA SELECTION
vizual-DB-20147.-12.10.2014
Designblok startuje velký mezinárodní projekt soutěže evropských diplomových prací pod záštitou organizace EUNIC, který představil již vloni nultým ročníkem. První ročník Designblok Diploma Selection proběhne letos na podzim od 7. do 12. října. Ze soutěže evropských diplomových prací v designu a módě byla za Bulharsko vybrána Dafna Stoilkova s kolekcí Crystal sense. Bulharský kulturní institut v Praze se jako člen EUNIC účastní Designbloku již podruhé.

MÓDNÍ PŘEHLÍDKA DIPLOMA SELECTION I.
crystals-5 Módní přehlídka mladých designérů, která zahrnuje i práce bulharské návrhářky Dafny Stoilkové. Crystal Sense – při výběru tématu mé diplomové práce jsem se inspirovala dokonalým přírodním tvarem – krystalem. Amorfní substance mého zájmu o procesy vzniku podstaty a holistické zdrav postupně vykrystalizovalo v nápad vymyslet strukturu a tvary, připomínající nejen vizuálně krystaly. Chtěla jsem zároveň dosáhnout i jejich schopnosti léčit a harmonizovat. Začala jsem pracovat s látkou a nepřestala jsem hledat možnosti transformace oblečení. Ilustrované účesy dokreslují vizi pohybu energie. 
Více informací a vstupenky na www.designblok.cz

Sobota 11.10.2014, od 18 hodin
Kostel sv. Šimona a Judy, Dušní ulice, Praha 1

BKI-Praha doporučuje:
47. ROČNÍK MEZINÁRODNÍHO FILMOVÉHO FESTIVALU TURISTICKÝCH FILMŮ TOURFILM
MFFTF Tourfilm organizuje Česká centrála cestovního ruchu a každoročně oceňuje nejlepší filmy, spoty a internetové prezentace, které pomáhají k rozvoji mezinárodního cestovního ruchu. Do letošního ročníku festivalu se přihlásilo 477 filmů a spotů a 163 multimédií ze 132 zemí. I letos jsme přihlásili filmy z Bulharska. Do programu se dostal krátký film „Starosel – Trácký náboženský komplex“, který bude promítán hned třikrát v hotelu Thermal v Karlových Varech, kde se festival koná. Trácký náboženský komplex v Četinjově mohyle, zhruba čtyři kilometry od vsi Starosel, byl nalezen v roce 2000. O rok později získal status skupinové archeologické kulturní památky. Jedná se o doposud největší trácký královský komplex s mauzoleem. Jeho vznik se datuje do konce 5. a počátku 4. století př.n.l.
Celý program naleznete na www.tourfilm.cz

9.-11.10.2014
Lázeňský Hotel Thermal, Ivana Petroviče Pavlova 2001/11, Karlovy Vary

UNESCO – BULHARSKÉ PAMÁTKY V DETAILU I CELKU, výstava fotografií Ivo Chadžimiševa
unesco_plakat Výstava fotografií je součástí doprovodného programu osmého ročníku mezinárodního festivalu Architecture Week Praha 2014. Kolekce velkoformátových fotografií Ivo Chadžimiševa zachycuje bulharské památky ze Světového seznamu kulturního dědictví UNESCO. Prohlédnout si tak můžete Bojanský kostel, Madarského jezdce, Ivanovské skalní kostely, Kazanlackou hrobku, antické památky ve městě Nesebar, Rilský klášter a Sveštarskou hrobku.

15.9.2014  – 10.10.2014
Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1

UNESCO – BULHARSKÉ PAMÁTKY V DETAILU I CELKU, výstava fotografií Ivo Chadžimiševa
UNESCO-pozvankaV Galerii Bulharského kulturního institutu v Praze je k vidění výstava velkoformátových fotografií Ivo Chadžimiševa, která zachycuje bulharské památky ze Světového seznamu kulturního dědictví UNESCO. Expozice je součástí festivalu Architecture week Praha 2014. Prohlédnout si můžete Bojanský kostel, Madarského jezdce, Ivanovské skalní kostely, Kazanlackou hrobku, město Nesebar, Rilský klášter a Sveštarskou hrobku.
Bojanský kostel byl vyzdoben nástěnnými malbami z 11., 13., 15.-17. a 19. století. Malby představují realistický výklad křesťanského kánonu. Byly provedeny dokonalou technikou a jsou velkým bulharským přínosem malířství i středověkému evropskému kulturnímu dědictví. 
Skalní bas-reliéf Madarského jezdce vznikl na samém počátku 8. století. Byl vytesán ve stometrové skále Madarské náhorní plošiny ve výšce dvaceti tří metrů. Představuje jezdce na koni, který právě hodil krátké kopí po lvu ležícím v agonii pod kopyty koně. Za jezdcem běží lovecký pes.
Komplex Ivanovských skalních kostelů, kaplí, klášterů a mnišských cel (z konce 12. stol.) bohatě zdobí nástěnné malby ze 13. a 14. století. Malby jsou patrně dílem žáků tzv. Tarnovské malířské školy z období Druhého bulharského carství (1187-1396).
Trácká hrobka v Kazanlaku je součástí trácké nekropole. Četné náhrobní mohyly v okolí poukazují na fakt, že zde sídlilo trácké obyvatelstvo, které svého kulturního vrcholu dosáhlo mezi 5. a 3. stoletím př.n.l. Hrobka se skládá ze tří místností. V první byl umístěn vůz, popřípadě i koně, v další části se nacházeli otroci a většina věcí, které doprovázely mrtvého. Poslední místnost má kruhový půdorys a byla hrobkou tráckého vládce.
Rilský klášter vznikl v místě asketického obydlí – jeskyně poustevníka Ivana Rilského (876-946). Mnich Ivan byl bulharskou Pravoslavnou církví prohlášen za svatého. Již v době svého založení se klášter stal oblíbeným poutním místem, na jehož popularitě mu přidalo přenesení Ivanových ostatků. Ve středověku byl klášter významným centrem duchovního a společenského života.
Urbanistická struktura města Nesebar odpovídá období 2. tisíciletí př.n.l., prolíná se i s prvky antiky i středověku. Patří k nejstarším městům v Evropě vůbec a spojuje v sobě ducha různých epoch a národů – Tráků, Helénů, Římanů, Slovanů, Byzantinců a Bulharů.
Trácká hrobka ve Sveštari ze 3. století př.n.l. je výjimečným svědkem vyspělé kultury severních Tráků – Getů, kteří obývaly území tzv. Hemus (Stará planina). Bohatá výzdoba a dokonalá architektura vypovídá o politické moci místního vládce.

15.9.2014  – 10.10.2014
Galerie Bulharského kulturního institutu v Praze, Klimentská 6, Praha 1

ARCHITECTURE WEEK Praha 2014, osmý ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu
AW_letak Jako každý rok je Bulharsko prezentováno na mezinárodním festivalu architektury díky Bulharskému kulturnímu institutu v Praze. Letos se naším partnerem stalo město Plovdiv. Součástí hlavní expozice Architecture Week 2014 je ručně vyrobený model antického divadla v Plovdivu.
AW_foto Antické divadlo v Plovdivu patří mezi nejlépe zachovaná antická divadla na světě. Mramorové sedačky pro diváky jsou orientovány na jih ve 28 obloukových řadách. Divadlo má půlkruhový půdorys o vnějším průměru 82 m. Jeviště a orchestřiště je doplněno třípatrovou stavbou, které dominují jónské a korintské sloupy. Samotné jeviště je ve výšce 3,16 metru. Podle nalezeného nápisu bylo divadlo postaveno patrně za vlády římského císaře Marca Ulpia Traiana, který vládl v letech 98-117. Divadlo bylo nalezeno během archeologických vykopávek v letech 1968-1979.
Více informací na www.architectureweek.cz

15.9. - 12.10.2014
Jiřský klášter na Pražském hradě

VZPOMÍNKOVÝ VEČER NA ANGELO MICHAJLOVA S PŘÁTELI
ANGELO_MICHAJLOV_pozvanka17.15 hodin – Devadesátiprocentní anděl, dokumentární film České televize z cyklu Nevyjasněná úmrtí. Na Angelo Michajlova vzpomínají Eduard Hrubeš, Karel Černoch, Václav Neckář, Hana Talpová, Vítězslav Hádl, Marta Kubišová, čeští a bulharští příbuzní a přátelé. Scénář a režie Světlana Lazarová, kamera M. Černý, 2000, délka 59 min.
18.30 - Vzpomínkový večer nám dovolí zavzpomínat na skladatele a hudebníka Angelo Michajlova, jehož tvorba je těsně spjata s oblíbenými filmy ze 60., 70. a 80.let. Jeho skladby k filmům jako Dívka na koštěti, Lucie postrach ulice, Chobotnice z druhého patra a mnoho dalších baví diváky všech generací. Angelo Michajlov, skladatel písniček i filmové hudby, klavírista, profesor konzervatoře i hudební klaun bulharské národnosti, pocházel z rodiny operních pěvců. Po maturitě se vydal do Československa a v Praze vystudoval konzervatoř a AMU. Postupem času, svou pílí a talentem se vypracoval a kromě filmové hudby skládal písně např. pro Martu Kubišovou, Václava Neckáře, Hanu Zagorovou, Miluši Voborníkovou, Krala Gotta, Helenu Vondráčkovou, Karla Černocha, Waldemara Matušku, Josefa Laufera a mnoho jiných interpretů.

Čtvrtek
2.10.2014
Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1

VVZPOMÍNKOVÝ VEČER NA ANGELO MICHAJLOVA S PŘÁTELI
ANGELO_MICHAJLOV_pozvankaVe čtvrtek 2. listopadu 2014 se dveře Bulharského kulturního institut v Praze otevřely rodině, přátelům a fanouškům hudby Angelo Michajlova. Společnými silami jsme uspořádali večer věnovaný nedožitým 75. narozeninám oblíbeného skladatele filmové a populární hudby bulharského původu.
Angelo Michajlov, skladatel písniček i filmové hudby, klavírista, profesor konzervatoře i hudební klaun bulharské národnosti, pocházel z rodiny operních pěvců. Po maturitě se vydal do Československa a v Praze vystudoval konzervatoř a AMU. Postupem času, svou pílí a talentem se vypracoval a kromě filmové hudby skládal písně např. pro Martu Kubišovou, Václava Neckáře, Hanu Zagorovou, Miluši Voborníkovou, Karla Gotta, Helenu Vondráčkovou, Karla Černocha, Waldemara Matušku, Josefa Laufera a mnoho jiných interpretů. Jeho skladby k filmům jako Dívka na koštěti, Lucie postrach ulice, Chobotnice z druhého patra, Zlatovláska a mnoho dalších baví diváky všech generací dodnes. Během své hudební kariéry v Československu (a později v Česku) nezapomněl ani na rodné Bulharsko, kde je známý hudbou k filmům Hledá se manžel pro maminku, Romantický příběh, Pokud můžeš, zapomeň, aj.
Sál se zaplnil již po 17 hodině, kdy začalo promítání dokumentárního filmu Světlany Lazarové z produkce České televize Devadesátiprocentní anděl. Druhou částí večera provedl četné publikum český skladatel, hudebník, dirigent a dlouholetý Angelův přítel, pan Vítězslav Hádl. Mezi hosty nechyběl Karel Vágner, Pavel Větrovec, Lída Nopová, vedoucí oddělení popové hudby na Pražské konzervatoři, ale i dcera a manželka, které dojemně zavzpomínaly na svého tátu a manžela. Kromě krásných vzpomínek, zazněly i nesmrtelné hity Angelo Michajlova, talentovaného hudebníka s velkým srdcem.

IVO DIMCHEV A FESTIVAL BALKÁN SPIRIT
Balkan_spirit_pozvankaNa konci září od 28. do 30. září bude Palác Akropolis okupovat balkánské divadlo. Vystoupí vycházející hvězda a provokatér současného tance Ivo Dimchev, bulharský performer, žijící a tvořící ve Vídni a Bruselu.
Co do kontroverze se Ivo Dimchev, který uvede 29. září performance nazvanou I-On, ostatní kolegům ze Slovinska a Chorvatska jistě vyrovná. Tento bulharský performer a tanečník v současné době zazářil na mnoha evropských i amerických scénách. Jeho poslední premiéra uvedená na vídeňském ImpulsTanz dostala nálepku: šokující, nevhodné pro všechny bez rozdílu věku. Představení I-On je ovlivněno ironickým, orgastickým dílem plným nadsázky vídeňského výtvarníka Franze Westa. A stejně jako on i Dimchev trhá na kusy všechna myslitelná klišé o pohlaví, gendru, lidství a samotném umění. Ivo Dimchev se v Praze objeví znovu po dlouhých deseti letech v plné síle a na vrcholu tvůrčích sil, jak to dokázala i jeho nedávná vídeňská premiéra.

Pondělí 29.9.2014, ve 20 hodin

Palác Akropolis, Velký sál, Kubelíkova 1548/27, Praha 3
www.palacakropolis.cz/

NOVÝ PROGRAM BKI-PRAHA NA MĚSÍC ZÁŘÍ 2014!
program

EVROPSKÝ DEN JAZYKŮ 2014

SPEAK-DATING
edj2014-letakSpolečně s dalšími kulturními instituty a ambasádami organizujeme program k Evropskému dni jazyků. Oblíbený speak-dating nebude chybět. Tentokrát bude akce trvat celé tři hodiny, během kterých budete mít možnost vyzkoušet až dvanáct různých jazyků. Kromě bulharštiny připravujeme angličtinu, finštinu, francouzštinu, italštinu, lotyštinu, němčinu, norštinu, polštinu, portugalštinu, rumunštinu, španělštinu a češtinu pro cizince. Zkušení lektoři vás dokážou přesvědčit, jak jednoduché a příjemné je učit se cizí jazyk. Každý, kdo vyzkouší alespoň tři jazyky, může soutěžit o jazykový kurz a jiné zajímavé ceny.

Čtvrtek
, 25.9.2014, od 16 do19 hodin
Pasáž Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1

JAZYKOVÁ HRA
Kdy vznikla cyrilice? Proč se stala písmem středověkého Bulharska? Kdo jsou žáci sv. bratří Cyrila a Metoděje? Podle kterých písmen rozpoznáte bulharštinu od ostatních jazyků používajících cyrilici? Která bulharská slova zní jako česká, ale znamenají něco jiného? Kde jinde ve světě se učí žáci psát cyrilicí?
Správné odpovědi a hlavně vysvětlení na tyto a mnoho jiných otázek se dozvíte z naší vzdělávací hry, která vám odhalí tajemství bulharského jazyka, kultury i dějin. Program je určený pro žáky středních škol.
V případě zájmu o registraci třídy nebo skupiny žáků, nás neváhejte kontaktovat na bki@bki.cz

Pátek, 26.9.2013, od 10 a 11 hodin

Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1

ON-LINE KVÍZ O EVROPSKÝCH JAZYCÍCH
Součástí programu k Evropskému dni jazyků je i On-line kvíz. Soutěž o zajímavé ceny probíhá až do půlnoci 26.9.2014. Co znamená bulharské slovo „vila“? Co děláme, když finsky řekneme, že „makaamme“? A spousta jiných jazykových hlavolamů. Poměřte své znalosti o evropských jazycích a vyhrajte zajímavé ceny.

Kvíz a více informací naleznete na oficiální stránce www.evropsky-den-jazyku.cz

EVROPSKÝ DEN JAZYKŮ 2014 V PRAZE
edl2014-1V předvečer Evropského dne jazyků, 25. září 2014, proběhla v pražské pasáži Lucerna stěžejní akce jazykového programu: Speak-dating. Bulharský kulturní institut v Praze posledních několik let patří k týmu, který celou akci připravuje. Bulharština byla jedním ze šestnácti jazyků, které si mohli návštěvníci Speak-datingu vyzkoušet.
Organizátoři jazykových minikurzů (EUNIC – sdružení evropských kulturních institutů a ambasád v ČR a Zastoupení Evropské komise) opět dobře připravili své šikovné lektory, se kterými si zájemci mohli během pěti minut popovídat bez ohledu na to, jakými jazykovými znalostmi disponují. Téměř polovina zúčastněných vyzkoušela více než tři jazyky. U každého stolečku čekali zájemci po celé tři hodiny trvání akce. Připravená odměna pro tři vylosované byl jazykový kurz dle výběru v některém z kulturních institutů v Praze.
K oslavě Evropského dne jazyků byl připraven i on-line kvíz o evropských jazycích. Soutěž byla na webových stránkách spuštěna již ke konci dubna a zúčastnilo se jí rekordních 1500 soutěžících.
edl2014-2 Na 26. září byl připraven program pro školy. Bulharský kulturní institut navštívili žáci 8.C Základní školy Brána jazyků. Prostřednictvím interaktivní hry jsme dokázali zodpovědět žákům všetečné dotazy ohledně bulharštiny, azbuky i jejích dějin. Velkou zábavou a atrakcí bylo psaní vlastních jmen v azbuce, stejně jako čtení stejně znějících slov.
Program k EDJ 2014 zahrnuje i Obrázkovou soutěž pro žáky Základních škol s mottem „Namaluj stránku z obrázkového slovníku“. Soutěž probíhá až do 20. října a na žáky čeká spousta dárků a odměn.

MONOLOG S KUFREM – série pantomimických představení
Monologue-04 Představení vypráví o časech jednoho putování a o putování v čase. O tom, proč se někdy rozhodneme přestěhovat celý svůj život několik tisíc kilometrů na západ nebo desítky let na východ. O vzpomínkách, z kterých se staly úsměvy na starých fotkách, o oplakaných snech, ale také o nadějích, zklamání, o osudu příjezdu a nemožnosti návratu.
„Přijel jsem do Francie v roce 1993 v jedné z prvních vln emigrantů ze zemí bývalého východního bloku. Monologue-013-1 Vybral jsem si Paříž kvůli pantomimě a velkému francouzskému mimovi Marcelu Marceau, na jehož škole jsem o tři roky později absolvoval. Zůstal jsem ve Francii, abych pracoval jako… mim.“ Gerasim Dichliev
Během pěti zářijových dní (12.-16.9.201) budeme mít možnost ujet s Gerasimem zhruba 450 km na kole a shlédnout jeho představení v pěti českých městech Plzni, Praze, Kutné Hoře, Novém Městě na Moravě a Brně. Gerasim navštíví Českou republiku v rámci evropského turné, během kterého na kole navštíví 34 evropských měst, kde odehraje 34 představení a to vše ve 34 dnech.
Autor a herec Gerasim Dichliev
Délka představení 60 minut bez přestávky.

Plzeň 12.9.2014, 21.30 hodin
Představení bude uvedeno v rámci mezinárodního festivalu DIVADLO, v sekci JOHAN uvádí
Železniční stanice Plzeň hlavní nádraží
Nádražní 102/9, Plzeň

Vstup 130 Kč / 90 Kč

Guerassim-et-la-maleta Praha 13.9.2014, 20.00 hodin
Divadlo Alfred ve dvoře, Františka Křížka 36, Praha 7
Vstup 200 Kč / 100 Kč zvýhodněné vstupné (studenti, senioři)
Vstupenky do Divadla Alfred ve dvoře na představení Monolog s kufrem je možné zakoupit v BKI-Praha.

Kutná Hora 14.9.2014, 20.00 hodin
Městské Tylovo divadlo, Masarykova 128, Kutná Hora
Vstup zdarma

Nové Město na Moravě 15.9.2014, 20.00 hodin
Kulturní dům, velký sál, Tyršova 1001, Nové Město na Moravě
Vstup zdarma

Brno 16.9.2014, 19.00 hodin
Divadlo Bolka Polívky, Jakubské nám. 5, Brno
Nekorektní skeče – TROS BOYS + Monolog s kufrem
Vstup 280 Kč na obě představení

Hlavním organizátorem projektu v ČR je Bulharský kulturní institut v Praze
Záštitu nad představením převzalo Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR


Partnery projektu jsou:
loga

Pozvěte své přátele na tuto akci i přes Facebook!

K projektu Monolog s kufrem se připojilo i Centrum Bavaria Bohemia, sídlící v německém Schönsee, Gerasim Dichliev se tam se svým kufrem zastaví ve čtvrtek 11. září 2014.

Schönsee 11.9.2014, 20.00 hodin
Centrum Bavaria Bohemia, Freyung 1, 92539 Schönsee, Německo

Vstup volný, dobrovolné příspěvky vítány

Více informací na: http://bbkult.net/kalender/details/14084432415931.htm

INTERIÉROVÝ DESIGN, výstava studentů NBU
Pozvanka_ID Plakat_IDVýstava zahrnuje projekty studentů oboru Interiérový design a Prostorový design na katedře Design Nové bulharské univerzity. Kurátorka výstavy Ivanka Dobreva-Dragostinova vybrala pár nejlepších a nejzajímavějších studentských projektů, které představují atraktivní řešení pro interiéry i exteriéry. Návštěvníci Galerie si budou moci prohlédnout studentské projekty a 3D vizualizace.
Ve čtvrtek 4. září 2014 v 18.00 hodin představí studenti a kurátorka publiku celou expozici.

Trvání výstavy středa 3.9.2014 – úterý 9.9.2014
Galerie BKI-Praha,Klimentská 6, Praha 1

STREET ART INSIDE, autorská výstava Sašo Stoicova
Pozvanka_Stoicov_BKI„Když umístíš něco, na již existující věc, změní se tím její význam. Tím láká i pouliční umění. Stejného efektu se dá dosáhnout ovšem i v interiéru. V této výstavě umisťuji nic neznamenající malované výjevy na reklamní materiály, které jsou zcela přecpané informací. A takto zbavené informací získávají jiný smysl, mění se jejich povaha a podstata.“ Sašo Stoicov, autor výstavy.
Výtvarník Sašo Stoicov se narodil v roce 1952 v bulharském městě Blagoevgrad. Svou kariéru odstartoval jako malíř. V průběhu let však prošel i jinými druhy výtvarného umění a to zejména po vystudování oboru digitálního umění a nových médií v New Yorku. Od roku 1998 střídavě žije v Sofii a New Yorku a stal se mostem pro projekty mezi USA a Bulharskem.
Známý bulharský kunsthistorik prof. Svilen Stefanov o Sašo Stoicovovi mluví jako o „nejčistším adeptovi fotorealismu bulharské malby“ 80. let. Jiný bulharský kunsthistorik, Boris Danailov, označuje Stoicovovy práce (malba i prostorové instalace) jako „pravděpodobně jediný (a to zcela autentický) projev soc-artu v bulharském umění“.

Vernisáž výstavy za účasti autora v úterý 8. 7. 2014 v 18.00 hodin
Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1
Výstava potrvá do 8. 8. 2014

Inside Sašo Stoicov
Výstava bulharského výtvarníka Sašo Stoicova s názvem Street Art Inside v Bulharském kulturním institutu v Praze se vymyká všemu tomu, co se tam dosud vystavovalo. Jde o výstavu, která běžného diváka zavede nejprve do slepé uličky vlastní nedostatečné obraznosti a v důsledku toho i do rozpaků. V sedmdesátých létech vyslovil Robert Irwin názor, že „Být výtvarným umělcem už vůbec neznamená produkovat jen obrazy a sochy. To, čím se ve skutečnosti zabýváme, je stav našeho vědomí a tvar našeho vnímání.“ Proto ta divákova prvotní dezorientace nad instalací obrazů v souboru působících jako série multiplikátorů vytvořená z reklamních a informačních panelů propagujících léčiva komerčním způsobem a na nich uprostřed s namalovanou notoricky téměř stejnou skvrnou zakrývající valnou část plochy panelu (obrazu) jenž jako nesrozumitelné a jen těžko pochopitelné nic neříkající monstrum zaplňuje naše vnímání a válcuje naši mysl. A tak jako se k lékům dává příbalová informace, dostane divák také příbalovou informaci k této výstavě a z ní se dozví, o co vystavujícímu umělci jde, o jeho směřování a záměru.
Náš svět je informačně zavalen a boj o možného zákazníka se na nás hrne formou reklamy seriózní i méně seriózní ze všech stran. Umělci si toto uvědomují a tak se snaží vybranou formou uměleckého sdělení vyjádřit svoji přítomnost na tomto světě a svoji angažovanost v něm. Lidé si většinou spojují různé druhy umění na veřejném prostranství s povrchností a také s vulgaritou, přičemž si neuvědomují, že na druhé straně i mnohé velmi dobře zpracované a výtvarně povedené reklamy a poutače, které nás na první pohled neobtěžují a na které mnohdy se zájmem pohlížíme a čteme, mohou přinášet ne vždy kvalitní informace, přičemž jejichž působení v celé řadě případů je klamavé a zavádějící. Sašo Stojcov si je toho vědom, a proto tyto typy reklam a doporučení invertuje do polohy naprosté nesrozumitelnosti jen proto, aby nás upozornil na tuto významovou skutečnost a evokoval v nás znepokojení s tímto stavem a na nebezpečí s tím spojená. Divák skvrnu mnohdy vnímá ve vizuálním významu různě, někdy jako Kolumbovo vejce, jindy jako tajemný plod (snad kiwi či zjednodušeně namalovaný kokosový ořech) vždy v souvislosti se zabarvením; v počátečním stadiu ve spojení se zelenou barvou nezrale a po přechodu do hnědé již ve stavu způsobilosti ke konzumaci. Tak to totiž odpovídá našim praktickým zkušenostem a zažitému poznání. Divák prochází výstavu a ani si neuvědomuje, že zasahuje nevědomky do značek a znaků výtvarných symbolů instalace pod sebou, že přetváří její původní podobu do nové konstelace a tak stvrzuje, že naše přítomnost v tomto světě není jen odevzdaná a pasivní, ale také aktivní a kreativní a že si to často neuvědomujeme a nevíme o tom. Slyšel jsem, že umění je zbytečné a není nutné. Na tomto místě si náhle uvědomíme, že tomu tak není, že i zdánlivě nesrozumitelné současné umění může být se svojí schopností něco vyjadřovat a něco nám sdělovat důležité, že nás upozorňuje mnohdy příkře a důrazně na nedostatky našeho lidského světa i na naše působení v něm. Stačí se přijít podívat a překvapit sami sebe.

K výstavě Sašo Stoicova ve výstavní síni BKI v Praze
Vladimír Procházka

program

NATIONAL GEOGRAPHIC – válečná fronta v Dobrudže
dobove-fotoSpeciální vydání časopisu National geographic Traveler Velká válka je věnováno historii české vojenské přítomnosti v Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Polsku a Slovinsku a dnešnímu stavu vojenských památek, hřbitovů, zákopů či muzeí v těchto zemích. Článek o bulharské Dobrudže odkrývá málo známá fakta o přítomnosti českých vojáků v místních krvavých bitvách První světové války. Turisté mířící do Bulharska si nemusí připomínat jen smutné události evropských dějin, ale kochat se dokonale neporučenou okolní přírodou, v níž se dá vyrazit na pěší túry i na kolo…
Bulharský kulturní institut v Praze podpořil vydání speciální čísla časopisu, které se věnuje 100. výročí od vypuknutí První světové války. Celý projekt Velká válka má za cíl připomenout si pietu padlých vojáků, zároveň speciál slouží jako unikátní průvodce po stopách bojů v První světové válce.
National Geographic Traveler vychází zdarma jako součást červencového čísla časopisu National Geographic. K dostání od 4. července 2014.

VYŠLO PRVNÍ ČÍSLO ČASOPISU PLAV VĚNOVANÉ JEN BULHARSKÉ LITERATUŘE
plavPoprvé za desetiletou historii literárního časopisu Plav vyšlo číslo, které se věnuje výhradně bulharské literatuře!
http://svetovka.cz/aktualni-cislo.htm
V 1. čísle roku 2014 pod názvem „Třeštící Sofia, velitelka Bulharů?“ si můžete přečíst: rozhovor s Kalinem Terzijským, povídku Dürrenmatt Stefana Kisjova (2012), Metabolitní lidi Aleka Popova (2006), Zpověď nafukovací panny od Kristin Dimitrové (2010), tři povídky od Dejana Eneva (2009, 2013), Rituál od Georgi Gospodinova (2013), jakožto i ukázku nejnovějšího románu Teodory Dimové Vlak do Emauz. Současná bulharská poezie v překladu Ludmily Kroužilové a Ondřeje Zajace představí autorky Božanu Apostolovou, Sofii Nestorovou, Silvii Čolevovou, ale i Kalina Terzijského. A jako dezert vám bude naservírována recenze Věry Kaplické Yakimové na básnickou sbírku Kristin Dimitrové Ráno hráče karet, která česky vyšla loni v nakladatelství Větrné mlýny.
Bulharský kulturní institut v Praze podpořil projekt mladých bulharistů.
Nové číslo časopisu Plav je událostí, protože dává možnost představit se nejmladším překladatelům bulharské literatury! Společně se jmény jako jsou Ludmila Kroužilová a Ivana Srbková, i s mladší generací překladatelů – Marcelem Černým, Davidem Bernsteinem a Ondřejem Zajacem, publikoval časopis překlady Jany Georgievové a Markéty Kraevské, které na jeho stránkách debutují. Gratulujeme!

NOVÝ PROGRAM BKI-PRAHA NA MĚSÍC ČERVENEC 2014!
program

KOSTÝMY A SKICI – výstava Juliana Tabakova
kostymy-1Scénograf, režisér, designér, ilustrátor – Julian Tabakov je autor se silnou osobností. Jeho umělecká autorská řešení jsou na první pohled překvapivá, ale vždy ukazují nový a neočekávaný pohled na věc. Své nápady podává divákovi s lehkostí. Nenuceně a elegantně nás zve k rozhlédnutí se kolem sebe.
Výstava zahrnuje kostýmy z několika divadelních představení, která byla uvedena v Bulharsku i v zahraničí: Mladý princ a pravda (autor Jean-Claude Carriér, režie Petar Kaukov, Loutkové divadlo hl.m.Sofie, 2012), Zimní pohádka (autor William Shakespeare, režie Etienne Glaser, Městské divadlo města Uppsala, Švédsko, 2008) a Noc Tribádek (autor Per Olov Enquist, režie Kia Berglund, Divadlo Västernorrland ve městě Sundsvall, Švédsko, 2012).
kostymy-2 Skici jsou z představení Veselé paničky Windsorské (autor William Shakespeare, režie Russell Bolam, Národní divadlo Ivan Vazov v Sofii, 2013) a The Total Fucking Death Experience (kolektivní projekt týmu divadla Gilotina, režie Kia Berglund, 2005).
Expozice zahrnuje i ilustrace ke knize Dětský pokoj, která obsahuje cyklus písní od Musorgského.

Výstava potrvá do 4.7.2014.
Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1

KOSTÝMY A SKICI JULIANA TABAKOVA V PRAZE
rekonstrukcia_Tabakov Ve čtvrtek 12. června 2014 byla v Galerii Bulharského kulturního institut v Praze zahájena samostatná výstava bulharského scénografa, výtvarníka a režiséra Juliana Tabakova. Jedná se o jednu z řady výstav absolventa Střední výtvarné školy užitého umění a sofijské a pařížské Výtvarné akademie. Tentokrát se autor společně s organizátory rozhodli představit zajímavou kolekci pražskému divákovi. Proto byla výstava zapojena i do programu Pražské muzejní noci a Julian Tabakov návštěvníky v nočních hodinách provedl osobně v rámci komentovaných prohlídek.
Expozice se skládá z devadesáti skic, ilustrací a studentských prací, které tvořil od roku 1998. Skici patří ke kostýmům z divadelních her, které byly inscenovány v bulharských i švédských divadlech. Samotné kostýmy, které jsou vystaveny v Galerii BKI-Praha pocházejí z divadelních her Mladý princ a pravda (Jean-Claude Carriér, Loutkové divadlo hl.m.Sofie), Noc Tribádek (Per Olov Enquist, Divadlo Västernorrland ve městě Sundsvall, Švédsko) a Zimní pohádka (William Shakespeare, 2008, Městské divadlo města Uppsala).
Vzhledem k tomu, že Julianovy kostýmy jen tak nemizí ze scény, byla expozice vybrána z her, které se momentálně nehrají. Vystavené kostýmy zároveň představují průřez jeho tvorbou. Od historických rekonstrukcí, přes autorské kostýmy poetických a pohádkových postav po masku Pravdy, která z herce dokáže vytvořit zcela jiné stvoření.
Během Pražské muzejní noci si výstavu v Bulharském kulturním institutu v Praze prohlédlo více jak tři sta návštěvníků, na které udělal Julian Tabakov dojem svou schopností vcítit se do postavy a role a vytvořit tak netradiční a zajímavé kostýmy.

STREET ART INSIDE, autorská výstava Sašo Stoicova
Pozvanka_Stoicov_BKI„Když umístíš něco, na již existující věc, změní se tím její význam. Tím láká i pouliční umění. Stejného efektu se dá dosáhnout ovšem i v interiéru. V této výstavě umisťuji nic neznamenající malované výjevy na reklamní materiály, které jsou zcela přecpané informací. A takto zbavené informací získávají jiný smysl, mění se jejich povaha a podstata.“ Sašo Stoicov, autor výstavy.
Výtvarník Sašo Stoicov se narodil v roce 1952 v bulharském městě Blagoevgrad. Svou kariéru odstartoval jako malíř. V průběhu let však prošel i jinými druhy výtvarného umění a to zejména po vystudování oboru digitálního umění a nových médií v New Yorku. Od roku 1998 střídavě žije v Sofii a New Yorku a stal se mostem pro projekty mezi USA a Bulharskem.
Známý bulharský kunsthistorik prof. Svilen Stefanov o Sašo Stoicovovi mluví jako o „nejčistším adeptovi fotorealismu bulharské malby“ 80. let. Jiný bulharský kunsthistorik, Boris Danailov, označuje Stoicovovy práce (malba i prostorové instalace) jako „pravděpodobně jediný (a to zcela autentický) projev soc-artu v bulharském umění“.

Vernisáž výstavy za účasti autora v úterý 8. 7. 2014 v 18.00 hodin
Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1
Výstava potrvá do 8. 8. 2014

BULHARSKÉ ODPOLEDNE V GARDEN CAFÉ TAUSSIG
event-taussigTréninková kavárna Garden Café Taussig dává příležitost lidem s mentálním postižením rozvíjet základní pracovní a sociální dovednosti a touto cestou podporuje jejich začleňování do běžné společnosti. BKI-Praha během odpoledne již podruhé představí bulharské jídlo, pití a kulturně-historické dědictví. Kromě toho na vás čeká i program, který zahrnuje tombolu aj. Bulharsko je stále zajímavější turistickou destinací. Přijďte se dozvědět se o něm něco nového, ochutnat ho a poslechnout si bulharskou hudbu.

Čtvrtek 10.7.2014, 16.00 – 20.00 hodin

Garden Café Taussig, Vlašská 25, Praha 1
www.cafe-taussig.cz

BKI-Praha doporučuje:
BULHARSKÝ FOLKLORNÍ SOUBOR GAJTANI NA JÍZDĚ KRÁLŮ V DOLOPLAZECH
jizda_kralu2014Hanácký národopisný soubor Olešnica Doloplazy každoročně pořádá slavnost Jízda králů, která je dnes jen torzem letnicového obřadu. Slavnost se vyznačuje skromnou, esteticky působivou úpravou koní i čistotou krojů všech účastníků. Po projížďce návsí pokračuje programem folklorních souborů, mezi nimiž je letos i bulharský soubor Gaitani z Burgasu. Jedná se o spolupráci mezi festivaly, soubor Olešnica pojede na Festival do bulharského města Tutrakan.

Čtvrtek – neděle 3.- 6. 7. 2014
Doloplazy, Olomoucký kraj

kviff49

BKI-Praha doporučuje:
Bulharská kinematografie na 49. Ročníku MFF Karlovy Vary
4. - 12.7.2014, Karlovy Vary

Algoritmus lásky
, režie Tonislav Hristov, koprodukce Finsko, Německo, Bulharsko, dokumentární film

Viktoria
, režie Maja Vitkova, koprodukce Bulharsko, Rumunsko, hraný film Filmy osobně představí jejich režiséři.

Vysílací časy bulharských filmů a celý program festivalu naleznete na www.kviff.com

NOVÝ PROGRAM BKI-PRAHA NA MĚSÍC ČERVEN 2014!
program

BULHARSKÁ KAPELA ORATNITZA NA UNITED ISLANDS OF PRAGUE 2014
uiop_oratnitzaV pátek 20. června 2014 nabídl program hudebního festivalu United Islands of Prague svým četným fanouškům bulharskou skupinu Oratnitza, kterou do Prahy pozval Bulharský kulturní institut a který jejich vystoupení také podpořil. Festival United Islands of Prague se již víc jak deset let těší velké oblibě mezi místními obyvateli, což dokázal i letošní ročník, na který dorazilo víc jak 65 tisíc diváků. 
Letošní United Islands se konaly na několika místech v Praze. Hlavní scéna byla postavena v Kinského zahradě, ale koncerty a doprovodný program probíhal na Střeleckém ostrově, Kampě, Petříně, Žofíně a jinde. Bulharští hudebníci vystoupili na oblíbené scéně Střeleckého ostrova World stage, kde se pravidelně střídají kapely z celého světa.
uiop_oratnitza1 Organizátoři představili skupinu Oratnitza na svých webových stránkách jako zcela netradiční a zároveň populární: „Najít si s folklórem cestu k mladým lidem je v dnešní době těžké. Členové bulharské skupiny Oratnitza se tedy rozhodli tradiční hudbu zakomponovat do moderního soundu dubstepu a drum ‚n‘ bassu stejně jako aboriginských motivů. Ve své hře využívají cajon, dudy, didgeridoo i tradiční balkánskou měděnou píšťalu kaval. Ať už je zima nebo teplo, ráno nebo večer, jejich hudba dokáže posluchače vždy rozhýbat. Mezi bulharskou mládeží jedna z nejoblíbenějších skupin nové vlny balkánské beatové scény jistě roztančí i Ostrovany.“

http://unitedislands.cz/interpret/oratnitza/

BKI-Praha doporučuje:
DIVE INTO MY PALETTE/PONOR DO MÉ PALETY – výstava Lyubena Petrova
Pozvanka__Lyube-Petrov„Jedná se o výstavu současné figurální malby mladého bulharského autora, který ve své tvorbě spojuje tradici, symboly a prvky východní i západní kultury na poli motivů vycházejících ze schémat křesťanské ikonografie, mytologických námětů, ale také abstraktních motivů inspirovaných sci-fi literaturou a filmem. Tento malíř zářivého koloritu patří do nejmladší generace studentů Martina Mainera a spolu s Janem Pražanem a Samuelem Paučem založil uměleckou skupinu Tuba. Autor je také vítězem loňské soutěže ART PRAGUE.“ Uvedla o výstavě a autorovi kurátorka výstavy, Šárka Komedová.

20.5.-22.6.2014, po - so 12 - 18 hodin

Galerie Peron, U lužického semináře 12, Praha 1
www.peron.cz
www.lyubepetrov.com

ORATNITZA NA UNITED ISLANDS OF PRAGUE
oratnica_tricka_web mapa Ve dnech 19.-21.6.2014 proběhne jedenáctý ročník multižánrového open air festivalu United Island of Prague. Na největší pražské hudební události letos zahraje i bulharská kapela Oratnitza. Díky spolupráci Bulharského kulturního institutu v Praze zazní bulharská hudba na dalším uznávaném festivalu v ČR. Skupina kombinuje tradiční bulharskou hudbu s moderním soundem dubstepu, drum´n´bassu hip-hopu a jiných stylů. Skupina vznikla v roce 2009 a od té doby se účastní velkých hudebních festivalů v Bulharsku jako „Spirit of Burgas“, „Beglika free fest“ a jiných. Ve své hře využívají cajon, dudy, didgeridoo i tradiční balkánskou měděnou píšťalu kaval.
www.unitedislands.cz

Pátek 20.6.2014, 17.40 hodin
World Stage, Střelecký ostrov, Praha 1

KOSTÝMY A SKICI – výstava Juliana Tabakova
Pozvanka_Tabakov_BKIScénograf, režisér, designér, ilustrátor – Julian Tabakov je autor se silnou osobností. Jeho umělecká autorská řešení jsou na první pohled překvapivá, ale vždy ukazují nový a neočekávaný pohled na věc. Své nápady podává divákovi s lehkostí. Nenuceně a elegantně nás zve k rozhlédnutí se kolem sebe.
Výstava zahrnuje kostýmy z několika divadelních představení, která byla uvedena v Bulharsku i v zahraničí: Mladý princ a pravda (autor Jean-Claude Carriér, režie Petar Kaukov, Loutkové divadlo hl.m.Sofie, 2012), Zimní pohádka (autor William Shakespeare, režie Etienne Glaser, Městské divadlo města Uppsala, Švédsko, 2008) a Noc Tribádek (autor Per Olov Enquist, režie Kia Berglund, Divadlo Västernorrland ve městě Sundsvall, Švédsko, 2012).
Skici jsou z představení Veselé paničky Windsorské (autor William Shakespeare, režie Russell Bolam, Národní divadlo Ivan Vazov v Sofii, 2013) a The Total Fucking Death Experience (kolektivní projekt týmu divadla Gilotina, režie Kia Berglund, 2005).
Expozice zahrnuje i ilustrace ke knize Dětský pokoj, která obsahuje cyklus písní od Musorgského.

Vernisáž za účasti autora ve čtvrtek 12. 6. 2014 od 18 hodin

Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1
Výstava potrvá do 5. 7. 2014.

11. ROČNÍK PRAŽSKÉ MUZEJNÍ NOCI
upoutavka_pmn2014_177x102_CS Bulharský kulturní institut se již počtvrté zapojí do Pražské muzejní noci. Letos divákům nabídne komentované prohlídky výstavy Kostýmy a skici Juliana Tabakova.
Scénograf, režisér, designér, ilustrátor – Julian Tabakov je autor se silnou osobností. Jeho umělecká autorská řešení jsou na první pohled překvapivá, ale vždy ukazují nový a neočekávaný pohled na věc. Své nápady podává divákovi s lehkostí, nenuceně a elegantně nás zve k rozhlédnutí se kolem sebe.

Komentované prohlídky s autorem výstavy:
• 20.00 - 21.00 hodin
• 22.00 - 23.00 hodin
Sobota 14.6.2014, od 19 do 01 hodin

www.prazskamuzejninoc.cz

KRESBA – SPOLEČNÁ VÝSTAVA SOUČASNÝCH BULHARSKÝCH VÝTVARNÍKŮ
Pozvanka_KRESBA_BKI_01 Ve středu 14.5.2014 byla v Galerii BKI-Praha zahájena společná výstava současných bulharských výtvarníků. Výstavu připravil Bulharský kulturní institut v Praze společně s Ministerstvem kultury Bulharské republiky – galerie Sredec a sofijskou galerií Finesse. Naším společným úsilím a cílem bylo v pražské galerii BKI ukázat mistrovské dovednosti sedmnácti bulharských výtvarníků, kteří jsou profesory na výtvarných akademiích, a kteří jsou za své dílo oceňováni po celém světě.
Do výstavy byli vybráni výtvarníci: akademický malíř Svetlin Rusev, prof. Stanislav Pamukčiev, prof. Gredi Assa, prof. Nikolaj Majstorov, Zachari Kamenov, prof. Ljubomir Karaleev, Ivan Ninov, Andrej Janev, doc. Dimo Kolibarov, Atanas Atanasov, Petrinel Gočev, Stoimen Stoilov, Nadežda Kuteva, Javora Petrova, Dolores Dilova, prof. Desislava Minčeva, Emanuela Kovač.
Kolekce zahrnuje třicet pět kreseb provedených různým stylem. Většina ze sedmnácti současných bulharských mistrů výtvarného umění vytvořila svá díla speciálně pro tuto výstavu.
IMG_2401 A proč se kresbě věnujeme speciální výstavou? Na tuto otázku odpověděla na vernisáži jedna z komisařek výstavy paní Mariela Tabakova z galerie Finesse. „Velký klasik bulharského výtvarného umění Vasil Stoilov řekl: „Kresbou je stvořen obraz“. Již od renesance, i dříve, je kresba počátkem, základem tvůrčího aktu, první ideou každého velkého díla. Kresba představuje jednu z nejvýznamnějších etap ve vývoji výtvarně-tvůrčího procesu a zároveň je jednou z prvních a nejdůležitějších indicií o talentu a možnostech autora. Díky ní můžeme vidět nefalšovaný, prvotní impuls, umělcovu chuť předat pomocí několika tahů na bílém papíře své myšlenky, nápady a emoce, projevujíce naplno svůj talent a své možnosti.“
Komisařkami výstavy jsou Mariana Karakostova – galerie Sredec a Mariela Tabakova – galeristka sofijské galerie Finesse. Obě dvě výstavu osobně nainstalovaly a představily na jejím slavnostním zahájení.

Vernisáž výstavy ve středu 14.5.2014 v 18 hodin.

Výstava potrvá do 6.6.2014.
Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ NA MOTIVY POVÍDEK ČUDOMIRA, v bulharštině
Pozvanka_Cudomir_BKI_01V divadelní hře bulharského režiséra Simeona Dimitrova se představí herec Stojan Pamukov. Díky němu v Praze ožijí neopakovatelní hrdinové stvoření bulharským humoristickým spisovatelem Čudomirem, který je miláčkem publika několika generací.
Stojan Pamukov pojal Čudomirovy hrdiny jako naše současníky. Divadelní představení provází pestrou škálou obrazů bulharského národního charakteru, které jsou zastoupeny několika komickými postavami – sociální demokrat Koljo Kačulja (vášeň pro politiku), pavlačová drbna Sijka (zárodek bulvárního tisku), provinční bohém strejda Minčo a další hrdinové z Čudomirových povídek.
Herec Stojan Pamukov svým mistrovským uměním pokračuje v tradici velkých komediálních herců jako G. Kalojančev, G. Parcalev a další.

Čtvrtek 5.6.2014, 18 hodin
Sál BKI-Praha,Klimentská 6, Praha 1

Divadelní představení na motivy povídek čudomira v sále BKI-Praha
Cudomir1 Cudomir
V divadelní hře bulharského režiséra Simeona Dimitrova ožívají neopakovatelní hrdinové stvoření bulharským humoristickým spisovatelem Čudomirem, který je miláčkem publika několika generací. Hrdinové bezprostřední, naivní i vychytralí, směšní i dojemní.
Stojan Pamukov pojal Čudomirovy hrdiny jako naše současníky. Divadelní představení provází pestrou škálou obrazů bulharského národního charakteru, které jsou zastoupeny několika komickými postavami – sociální demokrat Koljo Kačulja (vášeň pro politiku), pavlačová drbna Sijka (zárodek bulvárního tisku), provinční bohém strejda Minčo, Pop Kostadin, který je všechno jen ne duchovní pastýř, a další hrdinové z Čudomirových povídek. Na vlnách tohoto Čudomirovského potoka se nese herec Stojan Pamukov, který skáče z jedné role druhé a do děje vtahuje celé publikum. Celý tento pestrý chaos vypadá jako starodávné tržiště, plné dojmů a emocí. Až se vám nechce věřit, že za vším stojí jeden jediný herec, kterého neomylně vede herecký talent a láska k publiku.
Herec Stojan Pamukov svým mistrovským uměním pokračuje v tradici velkých komediálních herců jako G. Kalojančev, G. Parcalev a další.
V Stojanu Pamukovovi nalézá bulharský velký bulharský spisovatel a výtvarník svého dnešního scénického kolegu a spoluautora. Výsledkem toho je zcela harmonické divadlení představení.

BULHARSKÁ KULTURA A VZDĚLANOST V DEN SVÉHO SVÁTKU NA ULITAFEST 2014
ulita
V den bulharského svátku kultury a vzdělanosti bude obojí zastoupeno na UlitaFestu. UlitaFest je zahradní slavnost pro obyvatele Žižkova, ale nejen pro ně. Bulharský kulturní institut v Praze společně s organizátory akce připravil výstavu plakátů bulharské abecedy Bulharská písmena – Evropská abeceda. Třicítka plakátů přináší pohled na bulharské písmo autorů z celého světa. Kolekce je výsledkem mezinárodního projektu a v Praze bude představena úplně poprvé. V dalším prostoru budou mít návštěvníci možnost shlédnout dokumentární film o všech krásách, tradicích a kulturně-historickém dědictví, které Bulharsko skýtá.
Bulharský umělec Rumen Sazdov povede performance pro děti. Základem performance je improvizace a cílem je zapojit do ní všechny mladé obyvatele Žižkova a hosty slavnosti.

Sobota 24.5.2014, 14 – 22 hodin
Areál DDM ULITA, Na Balkáně 17a, Praha 3

SOUTĚŽ PRO MLADÉ PŘEKLADATELE K VÝROČÍ BOHUMILA HRABALA
HrabalČeská centra ve spolupráci s Literární sekcí Institutu umění uspořádala u příležitosti stého výročí narození prozaika Bohumila Hrabala (1914–1997) soutěž určenou začínajícím překladatelům. Bulharský kulturní institut v Praze významně podpořil tuto zajímavou iniciativu.
Do soutěže se přihlásilo celkem 138 překladatelů ze třinácti zemí, včetně Bulharska. Mladí překladatelé a bohemisté přeložili Hrabalovu dosud do příslušného jazyka nepřeloženou povídku nebo ucelený úryvek delší prózy o rozsahu minimálně deseti normostran. Jednotlivé výběrové komise, složené z bohemistů, překladatelů či nakladatelů, vybraly ze všech přihlášených 12 vítězů, kteří budou odměněni třídenním pobytem v Praze se speciálním programem.
Vítězkou z Bulharska je Vyara Rizova, která přeložila Kafkárnu. Bulharský kulturní institut otevře mladé bohemistce dveře pro její pobyt v Praze.
Během pražského pobytu 14. – 17. května účastníci absolvují intenzivní program zaměřený na osobnost Bohumila Hrabala a obecněji českou literaturu − setkají se s Hrabalovým přítelem a znalcem jeho díla Tomášem Mazalem, projdou se po stopách Bohumila Hrabala s Pražskou informační službou, navštíví Noc literatury a Mezinárodní veletrh a festival Svět knihy (včetně setkání s respektovanými bohemisty) či se zúčastní diskuzí pořádaných Ústavem pro českou literaturu AV ČR.

OSLAVA 24. KVĚTNA – DNE BULHARSKÉ KULTURY A VZDĚLANOSTI A SLOVANSKÉHO PÍSEMNICTVÍ
24mayNa oslavě bulharského svátku, kterou organizuje Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR a Bulharský kulturní institut v Praze, zazní sváteční koncert smíšeného sboru Slovanské zpěvy ze Sofie. Dirigentem sboru je od jeho založení v roce 2000 dodnes Milen Ivanov. Sbor přijede do Prahy speciálně kvůli slavnostnímu koncertu k uctění Dne bulharské kultury a vzdělanosti a slovanského písemnictví.
Oslavy svátku budou pokračovat předáním cen nejlepším mladým překladatelům bulharské literatury.

Čtvrtek 22.5.2014, 18 hodin

Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR, Krakovská 6, Praha 1

PŘEKLAD BULHARSKÉ UMĚLECKÉ PRÓZY A POEZIE
U příležitosti svátku slovanského písemnictví a kultury srdečně zveme všechny studenty bulharistky k účasti v soutěži.

Více zde:
Vyhlaseni_souteze-2014.pdf
Materialy_soutez_2014.doc

PROGRAM BKI-PRAHA NA MĚSÍC KVĚTEN 2014
program

SVĚT KNIHY: SOUČASNÁ BULHARSKÁ LITERATURA
Pozvanka_Svet-knihy_BKI_01Bulharský kulturní institut v Praze představuje současnou bulharskou literaturu na Světu knihy 2014. Literární událost zahrnuje literární čtení ukázek z nedávno vydaného českého překladu románu Adriana bulharské spisovatelky Teodory Dimové. Hosty literární kavárny jsou překladatel románu David Bernstein a jeho vydavatel Petr Štengl.
Druhá část literárního večera je věnována tematickému bulharskému číslu českého literárního časopisu Plav, které bylo připraveno a vydáno za podpory BKI-Praha. Hostem je mladý spisovatel a překladatel Alexej Sevruk, který představí autory a překladatele bulharského čísla.

Pátek 16.5.2014, 18.00 hodin
Výstaviště Praha – Holešovice, Literární kavárna 1. patro

KRESBA – SPOLEČNÁ VÝSTAVA SOUČASNÝCH BULHARSKÝCH VÝTVARNÍKŮ
Pozvanka_KRESBA_BKI_01Výstavu připravil Bulharský kulturní institut v Praze společně s Ministerstvem kultury Bulharské republiky – galerie Sredec a sofijskou galerií Finesse. Většina ze sedmnácti současných bulharských mistrů výtvarného umění vytvořila svá díla speciálně pro tuto výstavu.
Kolekce zahrnuje čtyřicet pět kreseb provedených různým stylem. Kresba představuje jednu z nejvýznamnějších etap ve vývoji výtvarně-tvůrčího procesu a zároveň je jednou z prvních a nejdůležitějších indicií o talentu a možnostech autora. Zejména proto se dostává do popředí touto výstavou.
Do výstavy byli vybráni výtvarníci: akademický malíř Svetlin Rusev, prof. Stanislav Pamukov, prof. Gredi Assa, prof. Nikolaj Majstorov, Zachari Kamenov, prof. Ljubomir Karaleev, Ivan Ninov, Andrej Janev, doc. Dimo Kolibarov, Atanas Atanasov, Petrinel Gočev, Stoimen Stoilov, Nadežda Kuteva, Javora Petrova, Dolores Dilova, prof. Desislava Minčeva, Emanuela Kovač.

Vernisáž výstavy ve středu 14. 5. 2014 v 18 hodin.

Výstava potrvá do 6. 6. 2014.
Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1

BEZBARVÝ STÍN. Olejomalby Dimitara Petrova.
Dimitara-Petrova_BKI_Pozvanka dimitar-petrovDimitar Petrov vystudoval Národní výtvarnou akademii v Sofii, obor Nástěnná malba. Specializaci absolvoval v Indii a později na Cité internationale des arts v Paříži. Je členem Svazu bulharských výtvarníků. Jeho práce jsou majetkem Městské výtvarné galerie „Vladimir Dimitrov-Maistora“ v jeho rodném Kjustendilu i Městské výtvarné galerie ve Staré Zagoře, soukromých sbírek v Bulharsku, Německu, Řecku, Švýcarsku, Itálii a Japonsku.
„Dimitar Petrov je umělec, který pracuje a rozvíjí se ve složité společensko-kulturní situaci. Naše umění v posledních letech váhá mezi experimentem a řemeslem, mezi tvůrčím úspěchem a nepříliš uznávaným flirtem se společenskými formami, mezi zdobností a obsahem… Jeho obrazy představují svým způsobem otevřené dveře ke světu, který může obsáhnout různého diváka: spekulativního, instinktivního, oduševnělého, citlivého i poetického. Na tom se zakládá univerzalita této malby, její otevřenost k současnosti a její aktuálnost.“, tak autora popisuje významný bulharský kunsthistorik Dimitar Grozdanov.

Vernisáž výstavy ve středu 19.3.2014 v 18 hodin.
Galerie BKI-Praha,Klimentská 6, Praha 1
Výstava potrvá do 30.4.2014.

Dimitar Petrov v Praze
Bulharský malíř Dimitar Petrov (1969) žije a tvoří v současné době v Německé spolkové republice. Je absolventem Národní akademie umění v Sofii, kde graduoval v oboru nástěnné malby. Působení murální malby a její vliv na jeho dílo, které nám na své pražské výstavě předvádí, samozřejmě nezapře. V Praze, v galerii Bulharského kulturního institutu, vystavuje řadu pláten s tématy krajiny v intencích svého vlastního abstraktního realismu. Jen slabě a neznatelně šepsované plátno obrazů kryje lehce nános barvy, většinou totožný s barvou surového plátna, které pak strukturou své textury vystupuje zřetelně v pozadí malířských zkratek a nesouvisle vytvořených scenérií krajin, doplněné jen o nepravidelně umístěné náznaky venkovské či sakrální architektury, někdy jen sotva rozeznatelné a schematicky vyznačené na obraze.  Tato soustava tvoří společně s pozadím v obraze kompozici z vrstevnic a roztroušených znaků abstraktní mapy a vytváří představu neurčitých rozvojových plánů, jakoby pocházejících od nějakého výstředního developera. Autor místy s neuvěřitelnou pružností nechá náhle, a jako přítomnost života v krajině, vyrašit na plátně svého obrazu náznak vegetace nebo stromu. Žijeme v době složené ze zkratkovitých jednání, přesouvajících se do virtuálních kompozic počítačových záznamů, symbolů a schemat. Jeho krajiny jsou ve svém důsledku vytvořené ze záhadné a výtvarně pojaté dvojkové soustavy, která působí na nás svojí úsečnou linií a strohou účelovostí. Tam, kde se tato metoda nehodí, je náhle opuštěna a jsme zasaženi lyrismem a výrazným transcendentním posunem. Na obrazech Dimitara Petrova je soustředěno to nejlepší z realistické a abstrakní malby. Od krajinářského realismu přes lyrickou abstrakci až po realitu našeho současného počítačového světa. Toho světa, v němž se většina z nás nachází a pohybuje.
Dimitar Petrov je nenápadný člověk přívětivého vystupování a jeho neskrývaná rozpačitost davá tušit emoční sílu a citlivost tohoto umělce. Jeho dílo je naplněno smyslem pro vnitřní i vnější souvislosti současného světa. Z obrazů, které mají schopnost harmonizovat a spojovat různé způsoby výtvarných představ je cítit, že jsme zde od toho, abychom žili, náš svět poznávali a jeho různorodost plně vnímali. I pouhá anonymní krajina nás může oslovit a dokonce i vstřebat. Na obrazech není jediného živáčka, jediné postavy, a přece tam nechybí. Postavte se před ty obrazy, dívejte se na ně, těšte se z nich. Od té chvíle už nebudete jen pouhý divák stojící před obrazem, ale nepřímo i jeho součást. Dimitar Petrov je umělec, který tohoto cíle dociluje nejen svou malbou, ale i tajemstvím svého já.
Výstava s názvem Bezbarvý stín bude probíhat v BKI podle informace na letáku k výstavě celý letošní duben.

Vladimír Procházka

BEZBARVÝ STÍN - Dimitar Petrov
Tato výstava představuje nejnovější obrazy Dimitara Petrova, které jsou logicky a zákonitě pokračováním jeho dosavadní práce. Dimitar je jedním z předních bulharských umělců své generace. Je jedním z těch, kterým se v posledních dvaceti letech podařilo zůstat oddanými svému umění, postupně a vytrvale rozvíjet a prohlubovat svá tvůrčí hledání. Ve složité a rozporuplné době, ve které žijeme, je to úspěch. Proto si myslím, že bychom si měli ještě více uvědomit fakt, že výstava, kterou zde vidíme, je výsledkem skutečně usilovné práce.
Tento proces začal ještě v jeho raném dětství. Dá se říct, že Dimitar si nevybral umění, ale umění si vybralo jeho. Již od svých tří let chtěl malovat. Věřím, že ho k tomu vedlo i prostředí měkké, teplé, různorodé a barevné scenérie kjustendilské přírody, se kterou ho dodnes pojí pouto. Od té doby je to jeho způsob porozumění a komunikování s okolním světem. Postupně prochází základními uměleckými školami, uměleckým gymnáziem a výtvarnou akademií. Všude patří mezi nejlepší. Já jsem se s ním seznámila na Výtvarné akademii v Sofii a dobře si pamatuji zjevné sebevědomí a povědomí o osobních kvalitách a schopnostech. Ve dvaceti máš život před sebou a vypadá hrozně jednoduše. Ale dnes vidím, že měl Dimitar pravdu. Protože se záviděníhodnou návazností tvoří umění, které je úplné, které vyjadřuje svou hodnotu, které je plné energie a nejen že vzbuzuje emoce, ale i zve a pomáhá divákovi stát jeho součástí, dokončit ve svém vědomí nabídnutou vizi skutečnosti.
Malba Dimitara Petrova vyjadřuje nemateriální rozměr reality. Zachycuje stav a předává neviditelné. Je to abstraktní malba, jejímž výchozím bodem je vždy realita. Duchovně zpracovaná konkrétnost. Významný a trvale živý vztah autora s přírodou je převáděn do současného uměleckého jazyka. Tyto obrazy jsou duchovním prostorem, který se ve svém konkrétním čase ujímá určitého rozměru harmonie, jež se dnes zdá být zapomenutá, ale ve své aktuálnosti je vždy platná. V tom podle mne tkví jejich největší cena – v dnešní době, plné ostrých diskuzí, hledajících smysl a dohadujících se o znacích současného umění. Tyto obrazy nabízí přístav, ve kterém se můžeme na chvíli zastavit, obrátit se k sobě a zamyslet se nad tím nejdůležitějším v lidském životě. Síla tohoto umění tkví v jeho upřímnosti spojené s jemným citem pro barvu, protože barva je prvotním a odlišným prvkem. Mistrovství složité a mnohovrstevnaté kompozice a výrazná individualita udělali postupem času z Dimitara Petrova jednoho z nejvýznamnější bulharských malířů.

Denica Kisseler
Na zahájení výstavy dorazila z Německa bulharská kunsthistorička Denica Kisseler, která autora představila českému publiku.

STABAT MATER V PRAŽSKÉ DVOŘÁKOVĚ SÍNI
Stabatkoncert klasické hudby v rámci oslav Dne Evropy a festivalu 10let.eu
Světově uznávaný a respektovaný organizátor koncertů, Varna International, společně s Bulharským kulturním institutem v Praze přináší do Prahy slavnou duchovní kantátu Stabat Mater proslulého českého skladatele Antonína Dvořáka. Dílo bude provedeno 9. května v pražské ve Dvořákově síni Rudolfina v podání Filharmoniků města Prahy. Na provedení se dále budou podílet dva sbory z University of Arizona (UA) - The Arizona Choir, UA Symphonic Choir - a členové sboru při symfonickém orchestru v Tucsonu (The Tucson Symphony Orchestra Chorus) pod taktovkou uznávaného Bruce Chamberlaina. Jako sólisté se představí Alicia Jayourba (soprán), Stanislava Jirků (mezzosoprán), Russi Nikoff (tenor) a Kevin Hanrahan (bas).
Varna International již šestnáct let organizuje mezinárodní, umělecky bohatá a na míru šitá koncertní turné. Posláním Varna International je produkce klasických hudebních děl na světové úrovni, jejichž špičková provedení by byla nejen zdrojem inspirace, ale svým mezinárodním hudebním jazykem by stmelovala lidi napříč národy.

9.5.2014, 19.30 hodin
Dvořákova síň, Rudolfinum, Alšovo nábřeží 12, Praha 1

HRA S PÍSMEM A KRESBOU
Jan_Rajlich_pozvankaprezentace doc. Ing. arch. Jana Rajlicha v rámci projektu Bulharská písmena – Evropská abeceda v Brně
Do projektu Mezinárodního trienále scénického plakátu, z nějž vzešla unikátní výstava plakátů zobrazujících bulharskou abecedu, byl pozván jediný český umělec doc. Ing. arch. Jan Rajlich. Autor písmene „L“ v rámci výstavy přednese svou prezentaci s názvem „Hra s písmem a kresbou“, která zachycuje i část jeho vlastní tvorby a je navíc věnována nadcházejícímu Světovému dni komunikačního designu (27. duben).

Čtvrtek 24.4.2014, 17 hodin
Kleinův palác, Náměstí Svobody 15, Brno

BULHARSKÁ PÍSMENA – EVROPSKÁ ABECEDA V BRNĚ
bulharska_pismena-abecedaNázev výstavy Bulharská písmena – Evropská abeceda, která vznikla díky Mezinárodnímu trienále scénického plakátu v Sofii, dal jméno celému projektu představujícího bulharský jazyk a kulturu.

Třicítka umělců ze dvaceti zemí vytvořila sbírku plakátů věnovaných Bulharsku a jeho kultuře díky unikátnosti a univerzálnosti bulharského písma – jednoho ze tří v Evropské unii. Plakátů je celkem třicet, jako je písmen v bulharské abecedě, každý umělec je tak autorem jednoho z nich. Tato výjimečná kolekce konečně navštíví i Brno, odkud pochází jediný český umělec, který byl do mezinárodního projektu zapojen – doc. Ing. arch. Jan Rajlich. Autor písmene „L“ v rámci výstavy přednese svou prezentaci s názvem „Hra s písmem a kresbou“, která zachycuje i část jeho vlastní tvorby a je navíc věnována nadcházejícímu Světovému dni komunikačního designu (27. duben). Celá výstava bude zahájena literárním čtením z tvorby bulharské spisovatelky Kristin Dimitrové, která vyšla v českém překladu v nakladatelství Větrné mlýny. A aby byla představa o bulharštině úplná, uvedeme v Kleinově paláci i současnou komedii Cizinec režiséra Niki Ilieva. Celý program společně připravuje Bulharský kulturní institut v Praze, Europe Direct Brno, Eurocentrum Brno, Masarykova univerzita a nakladatelství Větrné mlýny.

Program:

  • VÝSTAVA BULHARSKÁ PÍSMENA – EVROPSKÁ ABECEDA
    1.-25.4.2014
    Atrium Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, Joštova 10, Brno
  • VERNISÁŽ VÝSTAVY A LITERÁRNÍ ČTENÍ
    2.4.2014, 17 hodin
    Atrium Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, Joštova 10, Brno
  • CIZINEC, promítání hraného filmu, české titulky
    10.4.2014, 18 hodin
    Kleinův palác, Náměstí Svobody 15, Brno
  • HRA S PÍSMEM A KRESBOU, přednáška doc. Ing. Arch. Jana Rajlicha
    24.4.2014, 17 hodin
    Kleinův palác, Náměstí Svobody 15, Brno

DEN EVROPY A FESTIVAL 10LET.EU
10LETeucr Tradiční svátek Evropy je letos věnovaný 10. Výročí od vstupu České republiky do Evropské unie. Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR a Bulharský kulturní institut v Praze se akce zúčastní s informačním stánkem, na kterém návštěvníkům nabídnou nejrůznější reklamní materiály prezentující současnou bulharskou kulturu, kulturně-historické dědictví a atraktivní turistické destinace. K poslechu jsme připravili bulharskou lidovou hudbu v jazzových aranžích v podání pražské kapely JazzBalk, která zahraje v úterý od 17 hodin.
JazzBalk se pouští do vod české scéně zatím poměrně neznámých: tradičním lidovým písním dává novou podobu pomocí jazzových a moderních aranží. Užívá si liché rytmy a groovy a poslední dobou stále více otevřené free plochy a prostor pro efekty. Některé songy nezapřou lásku členů k drum´n´bassu, dubstepu, nebo modernímu jazzu. Tanita Yankova (Bulharsko) – zpěv, Mikhail Pashayev (Azerbajdžán) - zpěv, perkuse, Miloš Klápště – kontrabas, Jan Chalupa – bicí, Petra Kotvová - klavír/klávesy, host Vojta Nejedlý – violoncello.
Do oficiálního programu akcí konaných u příležitosti 10. výročí vstupu ČR do EU je zařazen i koncert Stabat Mater proslulého českého skladatele Antonína Dvořáka. Dílo bude provedeno 9. května v pražské ve Dvořákově síni Rudolfina v podání Filharmoniků města Prahy.

www.10let.eu

Úterý 29.4.2014, 16-21 hodin
Středa 30.4.2014, 14-21 hodin
Střelecký ostrov, Praha 1

DNY EVROPSKÉHO FILMU
def2014 July_MoviesShots_1621. ročník festivalové přehlídky současných evropských filmů proběhne v Praze 10.-17.4.2014 v kinech Lucerna a Světozor. Jako obvykle nebude chybět ani bulharský film. Divákům letos představíme film režiséra Kirila Stankova Červenec. Snímek z roku 2012 bude v České republice promítán úplně poprvé. A již v roce svého vzniku získal cenu Zlatá růže na prestižním bulharském filmovém festivalu ve Varně. Celý program festivalu naleznete na www.eurofilmfest.cz.
„Červenec“ je film o třech ženách z generace, která ztratila své naděje během raných postkomunistických let. Ve vzdálené vesnici na černomořském pobřeží se snaží uniknout aroganci a cynismu moderní společnosti. Idea je záhy zničena. Zločin, násilí a korupce dostihne hlavní hrdinky příběhu i na tomto dalekém a opuštěném místě. Jediným řešením je najít své ztracené já a chuť do života.
Červenec (Krapec), Bulharsko, 2012, 96 min., režie Kiril Stankov, produkce Galafilm Ltd., hrají Paraskeva Djukelova, Kasiel Noa Asher, Jana Titova, Ovanes Torosjan, Izhak Finci, v originálním znění s českými a anglickými titulky

Čtvrtek 10.4.2014, 17 hodin – HOSTEM VEČERA BUDE REŽISÉR FILMU KIRIL STANKOV
Kino Lucerna – Velký sál, Vodičkova 36, Praha 1

Pondělí 14.4.2014, 18.30 hodin
Kino Lucerna – Malý sál, Vodičkova 36, Praha 1

BULHARSKÉ KRASLICE – výtvarná dílna a tradiční bulharské Velikonoce
kraslice velikonoce Bulharský kulturní institut v Praze společně s Národním muzeem (Národopisným muzeem – Musaion) a Historickým muzeem města Ichtiman připravil bohatý program věnovaný bulharským Velikonocím.  Hlavní náplní budou výtvarné dílny zaměřené na výuku tradičního řemesla pro širokou veřejnost. Návštěvníci si budou moci prohlédnout jednu z tradičních bulharských technik, motivů a barev, které se používají při zdobení kraslic v oblasti bulharského města Ichtiman. Zároveň se budou moci do dílen zapojit, vytvořit si a odnést vlastní bulharskou kraslici. Kromě výtvarných dílen připravujeme i dílnu pro děti s pečením velikonočního pečiva, výstava aj. Podrobný program naleznete v nejbližší době na stránkách BKI-Praha a Národního muzea.

Sobota 12.4.2014, od 13 do 18 hodin
Národopisné muzeum - Musaion, Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5

SLOVNÍK TERMÍNŮ SLOVESNÉHO FOLKLORU – BULHARSKO
slovnik_folkloru Představení nově vyšlého dvoujazyčného slovníku za účasti obou editorů – doc. Vichra Baeva, PhD. a PhDr. Jaroslav Otčenášek, Ph.D. a autora předmluvy – doc. Vladimir Penčev, PhD.
Kniha přispívá k pochopení bulharského folkloru jakožto kulturního systému, který se vyvíjel a dodnes se vyvíjí v těsné spojitosti s mytologií křesťanské Evropy a v kontextu společné předhistorické nebo středověké kulturní tradice. Ústřední postavy folklorních příběhů svým původem nebo funkčním pojetím jsou uvedeny do širších souvislostí, které přesahují rámec pojmu národního umění.
Přednost přístupu autorů spočívá v hledání nejširších kulturněhistorických a antropologických souvislostí, do kterých mohou být zařazeny žánry a postavy slovesného kolektivního umění. Dvoujazyčné česko-bulharské vydání je čtivým a systematickým lexikografickým souborem kulturologických interpretací folklorního „zpracování“ křesťanské a předkřesťanské kultury.
Velmi zdařilá je i obrazová příloha, která doplňuje slovníková hesla tím, že zkonkrétňuje bohatou a různorodou škálu současných pohledů na příznačné folklorní syžety a postavy výrazovými prostředky výtvarného umění. Mezi nejpůsobivější obrazy patří vzácná díla Ivana Mileva a Nikolaje Rajnova z poloviny a konce 20. let 20. stol.

Středa 16.4.2014, 18 hodin
Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1

CIZINEC, promítání hraného filmu v rámci projektu Bulharská písmena – Evropská abeceda v Brně
cizinec2 Projektem Bulharská písmena – Evropská abeceda v Brně představujeme bulharskou kulturu zejména prostřednictvím bulharského jazyka a písma. Po zahájení výstavy plakátů s bulharskou abecedou a literárním čtení uvádíme i komedii mladého režiséra Niki Ilieva Cizinec.
Mladý Francouz Gerard se na služební cestě do Bulharska nečekaně zamiluje do Magdaleny – dívky z vesnice Lešten. Jde za hlasem svého srdce a hledá rodnou ves záhadné krásky. Nejen díky neznalosti jazyka následuje řada komických situací a nečekaných zvratů. Cesta z Paříže do Leštenu a z Leštenu do Paříže skýtá mnohá úskalí. Gerard se musí poprat nejen s kulturou bulharského venkova a aktivním policistou, ale i se svými rodiči.
O svém filmu Cizinec říká režisér a scénárista Niki Iliev, že je to romantická komedie v duchu francouzských filmů 70. let, která se nese v moderním rytmu. Cizinec (Čuždenecat), komedie, Bulharsko, 2012, 98 min., režie a scénář Niki Iliev, bulharsky/francouzsky, bulharské a české titulky

Čtvrtek 10.4.2014, 18 hodin
Kleinův palác, Náměstí Svobody 15, Brno

CHAŠOVÉ - BULHARSKÁ NÁRODNÍ TELEVIZE A BKI-PRAHA PŘEDSTAVUJÍ TELEVIZNÍ SERIÁL
chasoveČtyřdílný televizní seriál, historické drama, 2008, 100 min., adaptace úspěšného divadelního představení z repertoáru Národního divadla Ivan Vazov.
Podle novely Nemilí – nedrazí bulharského klasika Ivana Vazova. Režie Alexandr Morfov. Hrají: Valeri Jordanov, Rusi Čanev, Petar Popjordanov, Christo Mutafčiev, Reni Vrangova, Valentin Ganev a další.
V polovině 19. století, kdy Osmanská říše stále vládla jihoslovanským zemím, mnoho bulharských vlastenců uteklo do rumunského města Braila, kde připravovali revoluci. Sami si říkali Chašové a měli jediný sen – vrátit se se zbraní v ruce a osvobodit svou vlast nebo za ni umřít. Jejich krédo zní „Svoboda nebo smrt“.
Živé emocionální obrazy, brilantní herecké výkony v originální provokativní interpretaci bulharské klasiky. Bračkov, Makedonski, Strandžata – hrdinové z dějin nebo současnosti? Boj za svobodu včera nebo dnes?

Čtvrtek 27.3.2014, v 18 hodin, 1. a 2. díl. V bulharštině.

Čtvrtek 3.4.2014, v 18 hodin, 3. a 4. díl. V bulharštině.
Kino klub BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1

REFLEXE
panoramaVýstava Alexandra Ivanova Reflexe představuje dvě Bulharska – jedním je industriální země a tím druhým panenská a člověkem nedotčená příroda. Na otázku, zda by měla být fotografie společensky angažovaná, odpovídá fotograf Alexandr Ivanov, že: „…člověk by skutečně neměl sám sebe omezovat a dělat, že některé věci neexistují. Vlastně věci kolem nás jsou takové, jaké jsou. Nechci je zkrášlovat, ani zošklivovat. Chci je ukazovat tak, jak na mě zapůsobily. A možná zrovna v tom je síla fotografie, protože skrz ni, může člověk vyjádřit přímo sebe a své myšlenky.“
Vstup zdarma.

KC Prádelna, Holečkova 38a, Praha 5.
Výstava potrvá do 31.3.2014.

BULHARSKÝ KOMIKS, dvoudílná výstava současného bulharského komiksu míří do Galerie BKI-Praha
Yordanov Výstava českému divákovi představí úplně první národní výstavu bulharského komiksu. Kurátor pražské výstavy Anton Stajkov je i jedním z iniciátorů projektu v Sofii.
Úspěch a velká účast komiksu v bulharských médiích během posledních tří let jsou zásluhou především nekonečného úsilí Projektu Duha. Projekt Duha je sdružení, které založili kamarádi – umělci z oblasti komiksu. Patří k týmu legendárního bulharského komiksového časopisu Duha.
Svou různorodostí a spoustou podob – od klasického komiksu po underground – se výstava neopakovatelně sžívá s atmosférou festivalu.
Autoři, kteří budou v Praze představeni dvěma kolekcemi, jsou absolventi uměleckých akademií, někteří z nich pracují u filmu, v reklamě nebo na poli literatury.
Vystavující umělci: Evgenij Jordanov, Penko Gelev, Petar Stanimirov, Dimitar Stojanov-Dimo, Rumen Čaušev, Rosen Mančev, Sotir Gelev, Vladimir Konovalov, Nikolaj Dodov
Hlavní kurátor: Anton Stajkov

VÝSTAVA SOUČASNÉHO BULHARSKÉHO KOMIKSU JE PRODLOUŽENA DO 12.3.2014!

JE ČAS NA KLASICKÝ JAZZ!
Sólový koncert pianisty Vasila Ivanova.
Vasil-Ivanov_BKI_Pozvanka Program zahrnuje symfonickou hudbu různých skladatelů, která se stala základem pro autorské improvizace mladého hudebníka Vasila Ivanova.
Vasil Ivanov (1994) vyrostl v hudební rodině v Bulharsku a hru na klavír studuje od svých čtyř let. V létě 2012 byl přijat do třídy prof. Stefana Vladara na vídeňskou Univerzitu hudby a scénických umění. V roce 2013 absolvoval na Národní hudební škole prof. Veselina Stojanova v bulharském Ruse a ve stejném roce vyhrál cenu „Ruse 21. století“ za výjimečné úspěchy v oblasti hudby.
Vstup volný.

Pátek 7.3.2014 od 18.30 hodin.
Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1.

CVETANKA – promítání dokumentárního filmu
Tzvetanka-01 Během letošního ročníku Festivalu bulharských filmů jsme promítli debut režiséra a scénáristy Juliana Tabakova, dokumentární film Cvetanka, který vyvolal velký zájem publika. Bylo nám velice líto, že se s kapacitních důvodů do promítacího sálu nedostali všichni zájemci. Proto si dovolujeme film promítnout ještě jednou.
Poetický film o bulharských dějinách 20. století, vyprávěný z pohledu osobního života dr. Cvetanky Goševy.
„Cvetanka se narodila do bohaté rodiny a jako malá snila o tom stát se herečkou. Ale nové bulharské dějiny během 20. století radikálně změnily její osud. Dvacáté století znamenalo pro Bulharsko změnu tří epoch – monarchie, komunistický režim a demokracie. Jak se mění jednotlivé režimy, mění se i země a lidé, kteří v ní žijí. Cvetanka je příběh mojí babičky, která prožila všechny tyto politické změny. Její život je jedním z mnoha a reflektuje bulharskou společnost i zemi.“
Scénárista a režisér Julian Tabakov
Dokumentární film, 2012, 66 min., režie a scénář Julian Tabakov, kamera Adam Nilsson, produkce Mårten Nilsson a Martička Božilová, koprodukce GNU film Švédsko a Agitprop Bulharsko, v originálním znění s českými a anglickými titulky

Ve středu 12.3.2014 od 18.30 hodin. Sál BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1.

REFLEXE. Výstava fotografií Alexandra Ivanova a BULHARSKO OČIMA ARCHEOLOŽKY TEREZY BLAŽKOVÉ.
panorama Tereza Blažková poznala Bulharsko skrze lásku k archeologii, jako zemi s bohatou kulturní historií. Hostům Komunitního centra Prádelna představí svůj pohled na Bulharsko, které spojuje přírodní krásy a kulturní cennosti.
reflexe Výstava Alexandra Ivanova Reflexe představuje dvě Bulharska – jedním je industriální země a tím druhým panenská a člověkem nedotčená příroda. Na otázku, zda by měla být fotografie společensky angažovaná, odpovídá fotograf Alexandr Ivanov, že: „…člověk by skutečně neměl sám sebe omezovat a dělat, že některé věci neexistují. Vlastně věci kolem nás jsou takové, jaké jsou. Nechci je zkrášlovat, ani zošklivovat. Chci je ukazovat tak, jak na mě zapůsobily. A možná zrovna v tom je síla fotografie, protože skrz ni, může člověk vyjádřit přímo sebe a své myšlenky.“
Vstup zdarma.

Středa 5.3.2014, 18 hodin
KC Prádelna, Holečkova 38a, Praha 5.
Výstava fotografií Alexandra Ivanova potrvá do 31.3.2014.

ČESKO-BULHARSKÁ MARTENICA - DÍLNA PRO MALÉ I VELKÉ
martenica-1 Dílna je věnována nadcházejícímu bulharskému svátku 1.března, kdy všichni Bulhaři slaví svátek Baba Marta. Jedná se o mytickou postavu z bulharského folkloru, jejíž jméno je spojeno s měsícem březen – mart. Baba Marta často mění náladu, tu je usměvavá a tu je zamračená, stejně jako březnové počasí v Bulharsku. Aby si Babu Martu naklonili, obdarovávají se lidé navzájem červeno-bílými náramky - marteničkami. Věří, že tyto barvy Babu Martu potěší. Tímto dnem také pomyslně končí zima a vítá se jaro.
Během dílen se dozvíte o svátku mnohem víc a navíc se naučíte vyrábět marteničky tradičním způsobem, které si odnesete domů.

V pátek 28.2.2014 od 13.30 hodin.
KC Prádelna, Holečkova 38a, Praha 5

KRÁTKÉ DĚJINY BULHARSKÉHO KOMIKSU
bg-komiks představení knihy novináře a výtvarníka Antona Stajkova
Anton Stajkov představí pražskému publiku svou knihu, která je věnována dějinám bulharského komiksu od Osvobození po současnost. Kniha vypráví o tom, jak se zrodil první bulharský obrázkový román, jak komiks slouží každému systému, jak se staly součástí propagandy během Druhé světové války nebo totalitních režimů. Zvláštní pozornost si zaslouží i komiksy posledních dvaceti pěti let – adaptace klasiky, undergroundu atd. Anton Stajkov je výtvarník a novinář, který se zabývá dějinami a analýzou komiksu nejen v Bulharsku, ale jinde ve světě. Kromě zkoumání komiksu se věnuje i jeho sbírání, zejména pak popularizování bulharského komiksu. Je jedním ze zakladatelů oddělení Komiksu ve Svazu bulharských výtvarníků, aktivní člen Projektu Duha, kurátor První národní výstavy bulharského komiksu v Sofii 2013.

Ve čtvrtek 13.2.2014 v 18 hodin.
Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1

RALICA NIKOLOVA - CESTA ČASU
akvarely a grafiky, vernisáže výstavy se zúčastní i autorka
snimkaRalica Ralica_nikolova Nikolova_Pozvanka Ralica Nikolova vystudovala obor Ilustrace u prof. Petra Čukleva na Národní výtvarné akademii v Sofii, kde od roku 1986 i přednáší. Ilustruje knihy pro děti a mládež pro mnoho bulharských vydavatelství. Svou práci představila na mezinárodních uměleckých přehlídkách ilustrace v Barceloně, Bělehradu, Boloni i Bratislavě. Účastní se spousty výstav v Bulharsku i v zahraničí (ve Španělsku, v České republice, Rusku, Slovensku, Sýrii, Srbsku…). Je držitelkou národních a mezinárodních cen.

Vernisáž ve středu 8.1.2014
v 18 hodin.
Výstava potrvá do 7.2.2014.
Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1

RALICA NIKOLOVA A CESTA ČASU V PRAZE
První autorská výstava bulharské malířky Ralici Nikolové v Praze byla zahájena 8. ledna 2014 v Galerii BKI-Praha. Kolekce Cesta časem byla netrpělivě očekávána – publikum se totiž kromě výstavy mohlo osobně seznámit i se známou umělkyní.
Výstava mnohé překvapila svým rozsahem – skládá se ze šedesáti grafik a dvanácti akvarelů. Významná ilustrátorka (ilustrovala knihy i časopisy pro děti a mládež pro nejvýznamnější bulharská nakladatelství) se představila se svými méně známými díly. Grafiky i akvarely také prošly dlouhou tvůrčí cestou, autorka do nich vložila stejně tolik trpělivosti a smyslu pro detail, které jsou charakteristické pro její ilustrace.
Jaký je rozdíl mezi ilustrací a mistrovskou grafikou (dřevorytem) a akvarelem? V roce 2012 u příležitosti autorčiny úspěšné výstavy ilustrací v Knihovně hlavního města Sofii prof. Čavdar Popov napsal: „Ilustrace je vždy setkání dvou tvůrčích světů. Prvním je svět autora textu a druhým svět ilustrátora. Výtvarník musí prostudovat období, historický kontext, národní a regionální zvláštnosti, mentalitu, rekvizity, svět předmětů, architekturu, přírodu a spoustu dalších okolností, aby zvolil správný klíč ke splnění konkrétního úkolu.“
Zatímco ve svých grafikách a akvarelech se Ralica Nikolova nemusí přizpůsobovat cizímu tvůrčímu světu, nemusí se zabývat přiblížení se stylu autora textu. V jejích autorských pracích nechybí oddělené obrazy, detaily nebo motivy, které jsou blízké knižním ilustracím (cyklus Legenda, Byl jednou jeden…). Ale prostředí, tváře a postavy mají svou specifickou logiku, která neutváří dětskou představivost, ale provokuje svět dospělých. Hra je jedním ze základních motivů, který se schovává za postavami panenek (např. Já a moje panenky), ale jejich proporce a vzhled nenavozují náladu světa dospělých jako světa stálého významu (Seance I, II, III).
Cesta času je jednou z mnoha uměleckých událostí Ralici Nikolové i bulharské grafiky, která po Praze může klidně ovládnout i další výstavní sál nejen v Bulharsku, ale i jinde v zahraničí.

BULHARSKÝ KOMIKS, dvoudílná výstava současného bulharského komiksu
Komiks_A6 Výstava českému divákovi představí úplně první národní výstavu bulharského komiksu. Kurátor pražské výstavy Anton Stajkov je i jedním z iniciátorů projektu v Sofii.
Prahu ovládne bulharský komiks postupně. První část výstavy bude představena v Evropském domě a o týden později dorazí její druhá část do kavárny kina Lucerny. Obě jsou součástí doprovodného programu 6. ročníku Festivalu bulharských filmů.
Úspěch a velká účast komiksu v bulharských médiích během posledních tří let jsou zásluhou především nekonečného úsilí Projektu Duha. Projekt Duha je sdružení, které založili kamarádi – umělci z oblasti komiksu. Patří k týmu legendárního bulharského komiksového časopisu Duha.
Yordanov Svou různorodostí a spoustou podob – od klasického komiksu po underground – se výstava neopakovatelně sžívá s atmosférou festivalu.
Autoři, kteří budou v Praze představeni dvěma kolekcemi, jsou absolventi uměleckých akademií, někteří z nich pracují u filmu, v reklamě nebo na poli literatury.
Vystavující umělci: Evgenij Jordanov, Penko Gelev, Petar Stanimirov, Dimitar Stojanov-Dimo, Rumen Čaušev, Rosen Mančev, Sotir Gelev, Vladimir Konovalov, Nikolaj Dodov
Hlavní kurátor: Anton Stajkov

Od pátku 24.1-12.2.2014
v prostorech Evropského domu, Jungmannova 24, Praha 1
Od středy 29.1.-12.2.2014
v kavárně kina Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1


Výstavy BULHARSKÝ KOMIKS I. a BULHARSKÝ KOMIKS II. budou od 13.2.2014 k vidění v Galerii BKI-Praha.

BULHARSKÉ KINO – BULHARSKÉ VÍNO
Kino_Vino V sobotu 8.2.2014 odpoledne se bude konat další doprovodná akce Festivalu bulharských filmů, která bude zaměřená na víno. Kromě degustace kvalitních vín, bude možné si na místě koupit skleničku (nebo láhev) vína k poslechu bulharského jazzu a k promítání současné bulharské kinematografie.
Pro výběr filmů je pro nás na prvním místě kvalita a stejné měřítko nás pojí s výběrem nových vín. Suchá červená vína, nové odrůdy, společně s tradiční bulharskou odrůdou Mavrud. To jsou i snímky mladých a začínajících filmařů po boku filmařských mistrů. Stylovou atmosféru dokreslí příjemný bulharský jazz.

Sobota 8.2.2014, 16-18.15,
pasáž Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1

6. ročník Festivalu bulharských filmů 2014
Film_Fest_BKi_programa_RUB_Final Film_Fest_BKi_programa_Titul_FinalFestival bulharských filmů 2014 se koná již pošesté a to ve dnech od 3. do 8. února. Filmy se budou promítat stejně jako minulý rok v kině Lucerna a v sále Evropského domu (Zastoupení Evropské komise v ČR). Vstupné v kině Lucerna činí 90 Kč, vstupenky jsou již v on-line předprodeji, do kina Evropský dům je vstup zdarma. Letošními organizátory festivalu jsou Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR a Bulharský kulturní institut v Praze. Spoluorganizátory jsou Zastoupení Evropská komise v ČR, kino Lucerna a bulharské Národní filmové centrum.
Mezi hranými filmy je milostné drama režiséra Popzlateva Já jsem ty. Ještě se nedostal na plátna kin, a je již nositelem cen za režii, hudbu a za hlavní ženskou roli. Páteční večer bude patřit akční komedii Pistole, kufr a tři smradlavé popelnice, mladého režiséra Georgi Kostova. Festival uzavře snímek Barva Chameleona, podle knihy Vladislava Todorova Zinkograf. České publikum mělo možnost shlédnout film podle jeho románu Dzift na prvním ročníku festivalu.
Velkou pozornost si zaslouží i dokumentární filmy, které jsou letos ve znamení jmen. Festival v pondělí otevře celovečerní dokument o fotbalové hvězdě Stoičkov. Dokumentem Vitoša, přírodní dominantě Sofie, se dotkneme i citlivého místa bulharských protestů. V neposlední řadě stojí velice povedený dokument Cvetanka režiséra Julijana Tabakova, který natočil o své babičce a ve kterém se mu podařilo zachytit život v Bulharsku během téměř celého 20. století.
Všechny filmy jsou opatřeny českými i anglickými titulky.
Své filmy do Prahy dorazí představit režiséři, scénáristi, herci a producenti. Diváci se tak mohou těšit na setkání s mnoha zajímavými hosty.
Festival bude doprovázet výstava Bulharský komiks. První část dvoudílné výstavy současného bulharského komiksu začne v Evropském domě již 20. Ledna, její druhá část v kavárně kina Lucerna o týden později 29.1.2014.
V sobotu 8.2.2014 odpoledne se bude konat další doprovodná akce Bulharské kino – bulharské víno. Od 16 do zhruba 18 hodin si budete moci dopřát jedinečnou možnost a to: vychutnat si kvalitní bulharské víno, kinematografii a hudbu, umocněné atmosférou paláce Lucerna.

Čtěte více - program festivalu a synopse filmů

VŠE, CO UMÍM, JE UMĚNÍ
plakat-umeni Výstava představuje instalace, kresby, malby, video díla, fotografie, performance a dokumenty vytvořené současnými bulharskými umělci za posledních 20 let.
Již od 60. let minulého století se umělci zaobírají otázkou, kam patří umění v síti společenských vztahů. Trh, kulturní politika i umělecké instituce spolu soupeří v tom, kterak použít umění jako nástroj, kterak mu přidat hodnotu tím, že se využije jeho společensky prospěšná funkce či se uplatní jako slibná investice. Umělci si vždy byli vědomi tohoto stavu a bez ohledu na to, zda se jim to zamlouvá či nikoliv, stále více vnímají a přemýšlejí o své roli umělce, či spíše umělce vytvářejícího hodnoty v systému směny zboží. OwnSpace
Umělecké dílo či tvůrčí činnost vytvářejí spolu se svými hodnotami nestálý, obtížně uchopitelný koncept, který má tu schopnost, že buď nabude plného materiálního pragmatismu, nebo se rozplyne v beztížné abstrakci. Z perspektivy umělcovy vlastní tvůrčí činnosti se hodnota tvůrčího procesu rozplývá na symboly a spekulace, ať už relativní či prostě vypůjčené ze zděděných norem a představ o umění a žijících ze svých vlastních mýtů, předsudků či komplexů.
Při hledání odpovědi na otázku, kde má tvůrčí práce své místo, se dělání umění stává uměním, úvahy o hodnotě umění jsou hodnotou umění, odkazy na umění jsou uměním, popis nějakého uměleckého díla je samo o sobě uměleckým dílem...
Umělci: Stefania Batoeva, Lachezar Boyadzhiev, Rada Boukova, Ivo Dimchev, Gavazov, Pravdoliub Ivanov, Vikenti Komitski, Lubri, Ivan Moudov, Bora Petkova, Boriana Rossa/Oleg Mavromatti, Rassim, Dimitar Solakov, Kamen Stoyanov, Kosta Tonev, Dimitar Shopov, Blood becomes water

13.12.2013 - 31.1.2014
České centrum Praha, Rytířská 31, Praha 1 110 00

http://prague.czechcentres.cz/novinky/vse-co-umim-je-umeni/

TANEC, TO JSEM JÁ, video art Svilena Todorova
Tanec_to_jsem_ja V rámci výstavy současného bulharského umění Vše, co umím, je umění proběhne několik performancí. Na té první navíc zahraje DJ Neuf.
Koncept výstavy Vše, co umím, je umění inspirovala umělce Svilena Todorova k zapojení publika do vytvoření umění. Tanec, to jsem já kombinuje hudbu, video a pohyb. „Chci ukázat lidem, že každý může být součástí umění. Že se umění nemusí bát. Tím, že se stanou jeho součástí, mu mohou i lépe porozumět, otevřít se mu a splynout s ním“ říká autor projektu.
Vstup zdarma.

Pátek 17.1.2014, v 18 hodin
České centrum Praha, Rytířská 31, Praha 1

STROP, performance Nikoly Ivanova a Richarda Janečka
stropv rámci výstavy současného bulharského umění Vše, co umím, je umění
Nesmyslnost růstu. Nesmyslnost souboje. Nesmyslnost měřitelnosti. Nesmyslnost ambic. Nesmyslnost hranic. Strop = konec.
Další rozměr propojení českého a bulharského současného umění. Richard Janeček (rok narození 1990) je studentem druhého ročníku oboru fotografie na pražské FAMU. Umělec bulharského původu Nikola Ivanov (rok narození 1990) studuje třetí ročník stejného oboru na FAMU. V roce 2011 byla v Galerii BKI-Praha představena jeho výstava fotografií Anonymní zóny jako součást programu Architecture week.

Čtvrtek 23.1.2014, v 18 hodin
České centrum Praha, Rytířská 31, Praha 1

CIZINEC JE NAŠINEC – Osudy Bulharů
Promítání dokumentárního filmu z produkce České televize a setkání s tvůrci a účinkujícími ve filmu.
Kunsthistorička, novinář a kameraman – všichni se narodili v Bulharsku, ale stali se známými představiteli české kulturní scény.
Veselin_Vackov Zajímavé svědectví současníků, kteří se obracejí, každý jinak, ke svým kořenům. Dokument představí jeho režisér bulharského původu Konstantin Karageorgiev.
Hosty večera budou:
Veselin Vačkov studoval anglistiku, bohemistiku a slavistiku na Karlově universitě v Praze a počítačovou lingvistiku na univerzitě v Oxfordu. Už během studia spolupracoval s BBC, časopisem Respekt aj. V roce 2000 byl jmenován šéfredaktorem Lidových novin a nyní je regionálním ředitelem mediální skupiny MAFRA.
Historička umění Svetlana Michajlová absolvovala v letech 1991–1994 v Praze postgraduální studium na Filozofické fakultě UK. V Čechách se vdala a má dvě dcery. Od roku 2004 pracuje v Národní galerii v Praze jako kurátorka Sbírky moderního a současného umění.
Asen_sopov Asen Šopov vystudoval kameru na pražské FAMU a od počátku se snažil splynout s prostředím a získávat informace o kultuře a kulturním dění v zemi, tak aby mohl držet krok s okolím. Nyní spolupracuje s řadou předních českých režisérů a založil si tu rodinu. Mezi své největší úspěchy řadí natočení filmu Želary (2003).

Úterý 14.1.2014, v 18 hodin
Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1