KINO KLUB BKI
Promítání filmu Orchestr bez jména(Orkestar bez ime), 1982, 114 min., režie Ljudmil Kirkov, bulharsky. Vstup volný.

19.12.2012 v 18 hodin v Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1


Čtyři amatérští hudebníci Velko, Filip, Pavel a Gošo, podlehli touze prosadit se na černomořské hudební scéně. Založili kapelu a vyrazili na turné. Ale jejich úspěch nezávisí jen na jejich talentu. Kolik kompromisů se musí udělat ve jménu hudby? Film, ve kterém se vypráví o moři, lásce a ještě něčem. Jedna z nejlepších bulharských komedií, ve které září oblíbení bulharští herci.

VÝSTAVA SVETOZAR PARMAKOV - RUČNĚ ZDOBENÝ PORCELÁN

ČESKO-BULHARSKÉ PROJEKTY NA VYKOPÁVKÁCH V PISTIRU
přednáška doc.Dr. Alexeye Gotzeva z Archeologického ústavu BAN. Přednáška v bulharštině.
Vykopávky antické lokality Pistiros se nachází na úpatí pohoří Sredna Gora. Objevitelem města byl profesor Mieczysław Domaradzki. Výzkum zde probíhá od roku 1988, postupně se na něm podílelo či podílí několik zahraničních expedic. Ústav pro klasickou archeologii Univerzity Karlovy v Praze byl k výzkumu přizván v roce 1991 a od roku 1993 je pravidelným účastníkem výkopových sezón.
5.12.2012 v 18 hodin v Sále BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1

VÁNOCE, MÁ RODINA, MÁ ZEMĚ

VÁNOČNÍ KONCERT

ŠEPOT
Výstava maleb bulharské malířky Terezy Zikovské.
Tereza Zikovska je výtvarnice, která se v krátké době rozvíjí, projevuje a představuje svůj malířský styl. Organizovala a představila celkem sedmnáct výstav v různých výtvarných galeriích v Sofii, Varně(ve městě, kde žije a tvoří), Balčiku, Plovdivu, Burgasu a Aténách. Činorodá malířka, která je otevřená vývojovým procesům v malbě, se účastnila mnoha společných výstav a kurátorských projektů, spojených s různými mezinárodními uměleckými festivaly.
Terezina malba je pestrá, expresivní, ovládající naše vědomí i smysly. Doc. Ruža Marinska o ní napsala: „V bulharském umění je expresionismus na vrcholu. Jedním z jeho zástupců je Tereza Zikovska – organická a smělá, ponořená a oddávající se živlu svých citů.“
„Šepot je má poslední výstava maleb, která pro mne má velký význam. Je to vrchol a zároveň závěr cyklu, na kterém pracuji již tři roky. Zároveň bylo hnací sílou, která mne vedla při tvoření obrazů, a rostoucím duchem a jeho výrazem v expresivní malbě. Obrazy by měly stimulovat pozitivismus, stálost, možnost vývoje a dosáhnutí ideálu během naší pozemské cesty. Věřím, že umění je nejpravdivější a krátkou cestou k realizování nás samotných jako komunikujících bytostí oddaných lásce. Sdílím s vámi tato slova, která mi přišla na mysl ve spojitosti s mými nedávno dokončenými obrazy.“
Tereza Zikovska

Vernisáž výstavy 6.11.2012, 18 hodin,
Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1
Výstava potrvá do 30.11.2012.

PŘEDSTAVENÍ KNIHY mladé autorky, antropoložky Rumyany Georgievy, Bulhaři v Čechách
- kulturní charakteristiky, imigrační proces a společenská integrace v současné době.
Kniha Bulhaři v Čechách - kulturní charakteristiky, imigrační proces a společenská integrace v současné době se týká imigračního procesu Bulharů do České republiky během posledních dvaceti let, ale nechybí ani srovnání s předcházejícími migračními vlnami. Kniha není obyčejnou kontinuální studií migrace Bulharů do České republiky. Představuje průnik do současného stavu bulharské identity, kterou prověřuje nové cizojazyčné prostředí. Autorka se velmi zajímavým způsobem dotýká otázky česko-bulharských kulturních vztahů, které málo či více přispěli k evropeizaci bulharské identity.
Moderátorem večera bude literární teoretik Mgr. Jakub Češka, Ph.D., z FHS UK. Knihu představí antropoložka PhDr. Dana Bittnerová, CSc., taktéž z FHS UK. Hosty večera budou etnoložka PhDr. Mirjam Moravcová, Dr.Sc., dlouhá léta se zabývající zkoumáním bulharské menšiny v České republice, a jeden ze zakladatelů FHS doc. PhDr. Zdeněk Pinc.

Představení knihy a setkání s autorkou proběhne 27. 11. 2012 v 18 hodin, v Galerii BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1.

ČTYŘI OSUDY V KUFRU – očekávané setkání
Filmový festival Dny bulharského filmu je nejen přehledem bulharského filmu, ale daří se mu i připomínat stará a pozapomenutá přátelství, tak úspěšně jako zakládat nová. A tak se díky letošnímu ročníku, který byl organizován společně s FAMU, po 45 letech setkají autoři a účinkující ve filmu „Čtyři osudy v kufru“. Absolventský film mladého filmového režiséra bulharského původu Ilko Dundakova sleduje čtyři studenty loutkářské katedry Divadelní fakulty AMU. Režisér filmu bohužel před několika lety zemřel. Nejen na něj budou vzpomínat jeho přátelé a kolegové Vladimír Kubíček, Magdaléna Rychlíková-Špergrová, Jana Altmannová, Zdeněk Peřina, Jaroslav Němeček, Vladimír Smrčka a Pavel Kalfus.

Studenti, pro vlastní radost a z přetlaku touhy hrát, stvořili hned od prvního ročníku malé mobilní „Divadlo v kufru“. Souběžně se studiem si tak okamžitě mohli okusit praktickou divadelní práci před dětským publikem tak, jak si ji sami představovali. Byli v tom zcela svobodní. Vzniklo několik svěžích představení, která jim otevřela cestu i na mezinárodní kongres UNIMA v Mnichově v roce 1966. Po dvou vyprodaných večerních představeních, která byla mimořádně a zcela spontánně zařazena do oficiálního programu (s živým simultánním překladem prof.JUDr.Erika Kolára), následovala řada dalších pozvání od zahraničních loutkářů. „Divadlo v kufru“ pak vyrazilo hrát i pro dětské a dospělé publikum v Belgii a Německé spolkové republice.

Po ukončení studia (v roce 1968) skončilo i „Divadlo v kufru“.  Její členové, spoluautoři snímku Ilko Dundakova, se těší, že se po letech znovu setkají u dnešního promítání tohoto filmu.
Od jeho natáčení právě uplynulo 45 roků.

Vladimír Kubíček
(Principál studentského „Divadla v kufru“). Divadelní autor a režisér. Po dobu 32 sezón blízkým spolupracovníkem Jiřího Srnce a jeho Černého divadla, se kterým jako herec procestoval celý svět. Byl také hercem a režisérem divadla „Minor“.

Magdaléna Rychlíková-Špergrová
Herečka, dabérka, spolupracovnice Lyry Pragensis. Pedagog hlasové výchovy a jevištní řeči na DAMU.

Jana Altmannová
Herečka, dabérka, režisérka. Pedagog hlasové výchovy a jevištní řeči na DAMU.

Zdeněk Peřina
Dlouholetý kmenový herec souboru Naivního divadla Liberec. Nepřehlédnutelná osobnost tohoto divadla, spjatá se všemi jeho úspěchy doma i v zahraničí. Zde i režíruje.

Jaroslav Němeček
(Výtvarník 3 inscenací Divadla v kufru). Kreslíř a ilustrátor, který v roce 1969 uvedl v život „Čtyřlístek“ a jeho postavičky Myšpulína, Fifinku, Bobíka a Pinďu - nejúspěšnější kreslený seriál všech generací. 

Vladimír Smrčka
(Výtvarník 1 inscenace Divadla v kufru). Autor, kreslíř a nakladatel, spolupracovník mnoha českých divadel. Pracuje v Brně.

Pavel Kalfus
(Výtvarník "Červené Karkulky".) Výtvarník všech českých a mnoha zahraničních loutkových divadel, pedagog scénografie DAMU. Režisér.

Promítání se účastní také pan profesor Emil Havlík, pedagog loutkoherectví a vedoucí tehdejšího studentského ročníku „Divadla v kufru“.

KINO KLUB BKI - 14. 11. 2012, 18 hodin
Promítání filmu Sbohem, přátelé!/Sbogom, priateli!, 1970, černo-bílý, 97 minut, režie Borislav Šaraliev, bulharsky.
Pokračuje filmová rubrika Kino klub BKI. Tentokrát bude promítnut film režiséra Borislava Šaralieva. Režisér natočil přes dvacet filmů, které získaly mnoho cen nejen v Bulharsku, ale i v Benátkách, Bruselu, Moskvě aj. Mezi těmito filmy mimo jiné patří Všechno je láska, Rytíř bez brnění a Dva pod nebem.
Sbohem, přátelé! V Sofijské škole je nalezen milostný dopis žákyně a mladý učitel Kiril ho čte před svými kolegy. Jeho kolega a kamarád Boev, učitel literatury a třídní, je proti rutinnímu a tradičnímu vyučování. Chce mladé připravit na život a pomoct jim myslet samostatně. Díky udání se o jeho „experimentech“ dozví ředitel školy, pokárá Boeva a dává mu za příklad kolegu Kirila. Ředitel organizuje Kirilovu ukázkovou hodinu a hodlá tím „odsoudit“ Boevovu svévůli, záměr se ale nepodaří. Většina kolegů je pro nové pracovní metody. Během pomaturitního večírku studenti dávají otevřeně najevo svou lásku ke třídnímu učiteli. Jeho žáci vstupují do života optimističtí a sebevědomí.
Film získal mnoho cen, mimo jiné Zlatou růži na varnenském festivalu 1970, cenu kritiky, diváků, v roce 1972 obdržel film v Bruselu cenu Femina aj.
Film bude promítán v bulharském znění.
Sál BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1

VÝSTAVA PLAKÁTU Od A do Я
Vernisáž výstavy plakátů Od A do Я proběhne 30.října 2012 v 18 hodin. Autory jsou Božidar Ikonomov, Božidar Jonov, Georgi Lipovanski a Ljudmil Čechlarov.
Ve spolupráci s Mezinárodním trienále scénického plakátu Sofie.
V galerii BKI bude představen jeden z nejúspěšnějších projektů Mezinárodního trienále scénického plakátu Sofie. Autory výstavy plakátů jsou známá jména v oblasti grafiky a plakátu Božidar Ikonomov, Božidar Jonov, Georgi Lipovanski a Ljudmil Čechlarov. Každé písmeno je zobrazeno na svém plakátu. Interpretuje univerzální znaky, jimiž jsou písmena dvou nejužívanějších písem. Autoři vážně, ale se smyslem pro humor, naráží na protichůdné názory na azbuku.
Sbírka 56 plakátů, spojuje úsilí šestnácti výtvarníků ze šesti zemí a skládá se ze dvou sérií – Latinská abeceda a Bulharská abeceda. Autory plakátů latinky jsou výteční grafici ze tří kontinentů, členové neméně ve světě známého studia grafického designu Pentagram, New York. Organizátoři Mezinárodního trienále, provokováni úžasným dárkem od svých amerických kolegů, vytvořili sbírku plakátů s bulharskou azbukou. Kolekce položila otázku o kulturní identitě a mezikulturním dialogu v dnešní době globální komunikace. Výstava koluje po světě již patnáct let.
Od 29.10.2012 do 2.11.2012 bude možné si prohlédnout část této unikátní sbírky.
Po-pá 10-17 hodin.

SVĚT V POHYBU, LIDÉ V POHYBU
Začal 6. ročník mezinárodního festivalu Architecture Week Praha 2012, který si dává za cíl seznámit obyvatele i návštěvníky Prahy s problematikou architektury a urbanismu. Novinkou tohoto ročníku je projekt představující dopravu, infrastrukturu a regionální rozvoj zemí Višegrádské 4+Bulharsko a Rumunsko. Ministerstvo pro místní rozvoj a veřejné práce Bulharské republiky, Bulharský kulturní institute v Praze a Asociace studentů urbanistiky v Bulharsku představují Bulharsko jako významnou součást evropské dopravní infrastruktury.
Výstava v Letohrádku královny Anny na Pražském hradě se snaží odhalit možnosti společných činností k odstranění existujících regionálních rozdílů. To bylo i téma setkání v Brožíkově síni Staroměstské radnice, kterého se zúčastnili ministři, přednášející z českých univerzit a další odborníci. Mezi hosty, zastupující české i mezinárodní společnosti, vyvolala zájem i přednáška ministryně pro místní rozvoj a veřejné práce Bulharské republiky, paní Liljany Pavlové.
Svět v pohybu, lidé v pohybu – pod tímto mottem se v Praze a vybraných městech České republiky prezentují ukázky světové architektury, konají se výstavy, přednášky, semináře a diskuze. V oficiálním programu je místo i pro BKI-Praha a ASUB (Asociace studentů urbanistiky v Bulharsku) a to prostřednictvím výstavy v galerii Institutu „Doprava ve městě – prostředek pro pohyb, komunikaci, rozvoj“. Zájem mezi hosty vyvolal pohled mladé generace, zejména na problémy spojené s veřejnými prostranstvími, jejich přístupností, identitou a útulností. Do svých projektů zahrnují mladí odborníci své znalosti, dobrou praxi řešení podobných problémů, jakožto i vlastní zkušenost z různých bulharských a mezinárodních workshopů, soutěží a výměnných programů.
Do doprovodného programu byl zahrnut i jeden specifický workshop - Most ze špaget. Zajímavé dílny se zúčastnily tři týmy složené z žáků. Za pomoci studentů urbanistiky se z workshopu stala zajímavá a vzdělávací zábava. Výsledky jsou ohromující a účastníci si obohatili své znalosti o architektuře. Projekty i mosty ze špaget je možné si prohlédnout v galerii BKI-Praha do 26. 10. 2012.

LITERÁRNÍ VEČER V BKI-PRAHA
Příjemná poetická atmosféra ovládla galerii BKI-Praha během Literárního večera 23.10.2012. Hostmi a zároveň hostiteli byla básnířka Tereza Riedlbauchová a malíř Valentin Popov. Oba dva představili své svou literární tvorbu. Tereza Riedlbauchová se s hosty podělila o své básně ze sbírky Velká biskupovská noc, která v loňském roce vyšla v bilingvním česko-bulharském vydání. Básnířka navíc přednesla i své zcela nové, ještě nepublikované, básně. Druhá polovina večera patřila Valentinu Popovovi. Malíř bulharského původu, žijící a tvořící od roku 1975 v Praze, publikum rozesmál svými inteligentními postřehy a glosami z překrásného vydání knihy Bývalý cizinec. Celou emociální i zábavnou atmosféru umocnil kytarista Jan Bičovský.

NOVÉ TITULY V KNIHOVNĚ BKI-PRAHA

Našim pravidelným čtenářům a všem, kteří se chtějí seznámit se současnou bulharskou literaturou, nabízíme nejnovější tituly ve fondu knihovny BKI.
Knihy jsou dar od bulharského vydavatelství Colibri.




Našim pravidelným čtenářům a všem, kteří si chtějí obohatit své znalosti o bulharských dějinách a kultuře, nabízíme nejnovější tituly ve fondu knihovny BKI:
„Голямя енциклопедия България‘‘- 12 тома
„Бележити българи‘‘ – 10 тома
„България – загадки от вековете“ и детска образователна поредица „Вече знам‘‘.
Knihy jsou pouze v bulharském jazyce.
Knihy jsou darem od mezinárodní kurýrní společnosti DPD a mediální skupiny Bulgaria Holding.



V sekci Knihovna na našich webových stránkách si můžete vybrat nové knihy k zapůjčení. Knihy byly vystaveny na knižním veletrhu Svět knihy 2012. Tímto děkujeme i daným nakladatelstvím, která obohatila náš fond.

 

Zápisky ze Světa knihy 2012, Jan Lukavec, in Ikaros [online]. 2012, roč. 16, č. 6 [cit. 14.06.2012].


 

BULHARSKÝ PROGRAM NA EVROPSKÉM DNI JAZYKŮ
Na středu 26. září připravil Bulharský kulturní institut v Praze bohatý program, který důstojně představil bulharštinu jako člena velké rodiny evropských jazyků. Jako obvykle byly oslavy zapojeny do programu Sdružení kulturních institutů EUNIC a byly široce medializovány. Ranní program byl věnován mladým lidem a proběhl pod mottem Já umím azbuku! Žáci českých gymnázií měli možnost seznámit se s bulharskou azbukou a s bulharským jazykem v kontextu bulharské kultury a dějin. Odpolední program s mottem Oslavte s námi evropskou mnohojazyčnost! proběhl v centru Prahy na Masarykově nádraží. Nádraží jako křižovatka cestujících, kultur a jazyků se naplnilo zájemci o zúčastnění v Speak datingu. Měli tak možnost popovídat si v různých jazycích: anglicky, bulharsky, estonsky, francouzsky, italsky, německy, polsky, portugalsky a rumunsky. Ke stolečku s bulharskou vlajkou se posadili náhodní cestující, ale i tací, kteří Prahu navštívili jen kvůli této jedinečné události. Kromě toho mohl každý soutěžit v on-line kvízu o různých evropských jazycích. Vítězové on-line kvízu a Speak datingu budou obdarováni jazykovými kurzy, knihami, hudbou a jinými zajímavými cenami od kulturních institutů.
Od 9 do 17 hodin proběhla na Ministerstvu školství Mezinárodní konference „Podpora vícejazyčnosti v praxi“. Téma konference bylo věnováno výuce druhého či dalšího jazyka na českých školách.

DUO VALDY V PRAZE
Rocková legenda Valdy Totev se opět objevil před pražským publikem. Pět let po pražském koncertu skupiny Šturcite(2007), se zde na scéně objevil pianista a skladatel skupiny s houslistkou Dimi Dimitrovou.
Koncert s názvem Pamatuješ? proběhl 20. září v sále Bulharského kulturního institutu. Program byl více než bohatý. Během dvou hodin trvajícího koncertu vzali Valdy a Dimi publikum zpátky v čase. Zazněly největší hity kapely Šturcite, písnička Jenny, která je i ve zpěvníku pro 6. třídu, a Black bird Paula McCartneye. „Měli jsme unikátní možnost slyšet nám dobře známé hity v aranžmá jen pro piano a housle. A to aranžmá skutečně stálo za to!“, vyjádřil šéfredaktor českého časopisu Rock & Pop a spoluorganizátor této hudební události.
Publikum bylo různorodé. Mladí lidé, kteří slyšeli písně poprvé, lidé generace Valdyho, kteří znali texty nazpaměť a zpívali společně s muzikanty. Oba dva si podmanili i českou část publika. Jedna z milovnic rocku nám po koncertu sdělila: „Nerozuměla jsem ani jednomu slovu z toho, co zpívali a říkali, ale hudbou vyjádřili vše, zůstanou v mém srdci.“ Možná se ukáže pravdivý výrok, který říká, že když lidé komunikují srdcem, tlumočníci nejsou potřeba.

Výstava Faces Georgi Andonova a Atanase Stojanova

facesGeorgi Andonov a Atanas Stojanov – dva významní bulharští umělci z Burgasu v Praze představí svou novou výstavu Faces. Projekt, speciálně připravený k této události, zahrnuje plastické obrazy ze dřeva, kovu a kamene i malby olejovými a akrylovými barvami.
Výstava Faces představuje bohatství lidské duše v krásné, ale vážné hře, nazývané život. Člověk, postavený před různé výzvy a situace, přijímá různé podoby. Zejména jejich unikátní kombinace dělá člověka takovým, jakým je, a jeho snaha být svobodný ho nutí vybrat si a přijmout jednu z mnoha svých rolí.
Zahájení výstavy 11. 9. 2012 v 18.00 hodin, Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1

BULHARSKÁ ÚČAST NA MULTIKULTURNÍM FESTIVALU BAREVNÁ DEVÍTKA
25. 8. 2012 představil Bulharský kulturní institut v Praze Bulharsko na 8. ročníku multikulturního festivalu Barevná devítka. Festival organizuje Městská část Praha 9. Letos na festival dorazily desetitisíce návštěvníků a zhruba padesátka vystavovatelů. V krásném parku Podviní s mottem „Za hodinu kolem světa“ se představily země ze všech kontinentů světa. Multikulturní festival si klade za cíl seznámit Pražany s kulturními jedinečnostmi různých zemí – tradiční kultura, tanec a hudba, delikatesy a produkty. Bulharsko se představilo bohatým folklorním programem a stánkem s reklamními a informačními materiály. Publikum mělo možnost seznámit se s různými druhy cestovního ruchu, které Bulharsko nabízí, se zvláštním zřetelem na kulturní turistiku. Stánek byl ozdoben reklamními plakáty, představujícími krásy Bulharska. Oficiálního programu se zúčastnil místní folklorní soubor Balgari. Byla představena tradiční bulharská vína a koření, pro která je bulharská kuchyně v Čechách velmi ceněna.

Výstava Kafka Expres v Praze

Další zastávkou bulharského výtvarníka Atanase Gadževa a jeho výstavy Kafka Expres na „cestě“ duchovními i geografickými prostory Bavorska a Čech se stala galerie Bulharského kulturního institutu v Praze.
Zajímavý název a ještě zajímavější expozice přilákaly četné publikum - milovníky Bulharska a současného bulharského umění. Vernisáže se zúčastnil sám autor, který představil svůj projekt Kafka Expres.
Atanas Gadžev pracuje v oblasti monumentální plastiky. Je autorem řady prostorových výtvarných a plastických řešení pro interiér i exteriér. V poslední době se aktivně zabývá výzkumem možností různých materiálů, jako způsob doplnění a zpestření výrazových prostředků – grafiky, dřevěné plastiky, nástěnné monumentální plastiky a sochařství.
Obyvatelé i návštěvníci Prahy si mohou dílo talentovaného bulharského výtvarníka prohlédnout do 3.8.2012.

Hudební debut v Praze

Mladé muzikantky Ilina Ilieva(viola) a Christina Jordanova(klavír) společně překrásně debutovaly 26. června 2012 v Bulharském kulturním institutu v Praze. Koncert zahrnoval díla Carla Stamitze, Bartolomeo Campagnoliho, Roberta Schumanna, Maxe Regera, Paraškeva Chadžieva, Georgi Zlateva Čerkina a P. Christoskova. Mladým Bulharkám se podařilo ovládnout a okouzlit publikum svým výkonem.
Violistka Ilina Ilieva je nositelkou mnoha ocenění z národních a mezinárodních soutěží. Nové výzvy čekají na patnáctiletou slečnu ještě letos - letní škola „Leverhulme” v Londýně a koncert Mladého orchestru spojené Evropy v Bolzanu, Itálie.
Christina Jordanova je mladá profesionální klavíristka. Absolvovala Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze, obor klavír. V současně době je studentkou třetího ročníku Hudební vědy na Masarykové univerzitě v Brně, vyučuje klavír a klávesy na ZUŠ Kladno, pobočka Hostivice, a také se věnuje korepetitorské činnosti.

Bulharské trio Appassionato získalo Titul absolutního vítěze

17. června 2012 proběhl v Rudolfinu gala koncert 46. ročníku Mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků. Bulharské trio Appassionato triumfovalo na největší pražské scéně svými virtuózními výkony, které byly oceněny neutichajícím potleskem publika.
Mladí bulharští hudebníci Rosen Gamev – housle, Penka Petkova – violoncello a Joana Lambreva – piano, vyhráli první místo v kategorii trio a získali Titul absolutního vítěze, spojeného s cenou Heleny Karáskové a Cenou Evropské unie hudebních soutěží mládeže. Hudebníci sou studenty Národní hudební školy Ljubomir Pipkov v Sofii, ve třídě komorní hudby prof. Daniely Nikolaevy-Čerpokové.
Po slavnostním večeru v Praze se trio Appassionato účastní i jihočeského hudebního festivalu.

Film Christo v 75 letech novináře Tomy Tomova obdržel první cenu

Film Christo v 75 letech bulharského novináře Tomy Tomova obdržel první cenu v kategorii Výtvarní umění na festivalu Arts&film, který probíhá ve městě Telč. Letos ve dnech od 14. do 16. června proběhl již VIII. ročník mezinárodního filmového festivalu o evropském umění. Zúčastnilo se ho více než 200 filmů ze 36 zemí, které soutěžily v kategoriích Výtvarní umění, Architektura a design, Hudba, dramatické umění, film a literatura a New Generation – studentské filmy.
Festival probíhá v historickém jihočeském městě Telč, které je pod záštitou UNESCO. Arts&film je specializovaný festival, který se věnuje evropskému umění a má soutěžní charakter. Každoročně jeho popularita roste a láká pozornost stále většího počtu zástupců evropské umělecké scény.

Setkání a rozhovor Asenem Milčevem

14.6.2012 galerie BKI-Praha vřele přivítala všechny milovníky současné východoevropské prózy. Konkrétním důvodem k setkání s překladatelem Asenem Milčevem byl jeho nově vyšlý bulharský překlad románu Eskorta. Autorem románu je mladý slovenský spisovatel Michal Hvorecký, kterého české divadelní publikum zná jako autora dvou předloh k divadelním hrám.
Přítomní hosté si se zájmem poslechli ukázky z knihy ve slovenštině i v bulharštině, poznávajíc mnoho míst, kde se děj odehrává. Popisy hrdinů knihy připomněly režim v bývalém Československu a dobu, kdy lišit se znamenalo zločin.
Většina otázek na překladatele byla samozřejmě spojena s uměním překladu i se zkušenostmi ze společné práce s autory. Asen Milčev míní, že konzultování detailů překladu s autorem, vede k možnosti zachytit poslání díla a předat ho čtenáři tak, jak by si autor přál.

PRAŽSKÁ MUZEJNÍ NOC 2012

9.6.2012 proběhl 9. ročník Pražské muzejní noci. Letos se akce zúčastnilo 39 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí, které své dveře otevřely od 19 do 01 hodiny. I co se týká návštěvnosti byl letošní ročník rekordní - 200 000 diváků navštívilo 65 objektů. Bulharský kulturní institut v Praze se této populární akce zúčastnil již podruhé a opět se stal oblíbenou zastávkou na první(žluté) trase, společně s Klášterem sv. Anežky České, Domem U Černé Matky Boží či Národním památníkem na Vítkově. Milovníci umění si v nočních hodinách mohli prohlédnout jubilejní výstavu bulharského klasického malíře Georgi Železarova. Dále byly promítnuty dokumentární snímky Sofie, Melnik, Varna, Burgas i dokumentární film Zlatiny Roussevy „Sevt nesmrtelný“ o thráckém králi a „Kód věčnosti“ s překrásnou bulharskou hudbou a záběry. Hosté si dlouho povídali o dojmech, které v nich filmy vyvolaly, pro některé byly připomínkou jejich cest a pro druhé novou inspirací.

Oslavy 24. května

Oslavy 24. května – dne bulharské kultury a vzdělanosti a slovanského písemnictví v Bulharském kulturním institutu v Praze začaly svátečním koncertem dětského vokálního sboru „Šturče“. Sbor byl založen při 144. Škole „Národních buditelů“ v Sofii. Repertoár sboru zahrnul dětské písně různých stylů – autorské písně, folklorní přepracované písně, hity bulharské i světové populární hudby, písně známých dětských sborů. Malí cvrčkové(neboli šturče) vděčili za své úspěchy nejen výjimečně pestrému repertoáru, ale i atraktivnímu a zábavnému způsobu, jakým písně podali. Cenou za jejich výkony byl nejen potlesk ale i slzy v očích mnoha bulharských hostů různých generací.
Dvěma českým vědcům byla v tento den předána i čestná cena „Zlatý věk“ bulharského ministerstva kultury za přínos k prohlubování a popularizování bulharské kultury. Prof. PhDr. Jan Bouzek směřuje svou vědeckou činnost ke vztahů oblasti Thrákie a sousedních zemí. Od roku 1993 je ředitelem české sekce archeologické expedice Emporia Pistiros, blízko bulharského města Septemvri.
Prof. Vladimír Vavřínek, CSc., dr.h.c., se zabývá byzantologií se zvláštním zřetelem na byzantsko-slovanské vztahy a tematiku Cyrila a Metoděje. Jsou známé jeho studie životů svatých, slovanské liturgie a křesťanské mise u západních Slovanů.
Sváteční atmosféra v galerii Bulharského kulturního institutu dosáhla kulminace ve chvíli, kdy dojatá vnučka bulharského klasického malíře Georgi Železarova zahájila jeho jubilejní retrospektivní výstavu. Radost Železarova představila expozici, která představuje jak celou různorodost autorovy tématiky a techniky, tak i bulharské výtvarné umění poloviny 20. století.

XVIII. knižní veletrh SVĚT KNIHY PRAHA 2012

Ve dnech od 17. do 20. května zorganizoval a zajistil Bulharský kulturní institut v Praze představení Bulharska, bulharské literatury, jazyka, knižní tradice, současné kultury a umění na jednom z největších evropských knižních veletrhů, který každoročně probíhá v Praze. Poprvé bylo Bulharsko představeno v pavilonu, který zahrnoval i výstavní plochu(20m2), výstavu uměleckých instalací, auditorium a knihovnu.
Bulharský kulturní institut v Praze, společně s partnery – váženými institucemi a nakladateli, představil i bohatý literární program, setkání s bulharskými autory, překladateli a nakladateli.
Během oficiálního zahájení, kterého se zúčastnila i paní ministryně kultury Alena Hanáková a paní ředitelka veletrhu Dana Kalinová, bylo vyjádřeno poděkování Bulharskému kulturnímu institutu za jeho výraznou účast na mezinárodním festivalu. Mnoho novinářů a médií zachytilo bulharský stánek a bohatý literární program, mezi nimi i nejsledovanější kanál ČT1. Expozici celého veletrhu si prohlédl i prezident České republiky pan Václav Klaus.
Bulharský pavilón patřil mezi ty nejzajímavější na veletrhu, z dálky byl vidět třímetrový maják postavený z bulharských knih. Instalace byla dílem Atanase Stojanova a Genčo Radeva a odkazovala na literaturu černomořské oblasti, která byla hlavním tématem veletrhu. Pavilón byl doplněn výstavou „Cyrilice – nová abeceda v Evropské unii“, která vyvolala zájem u desetitisícového publika. Literární program zahrnoval představení nově vyšlého českého překladu knihy Apokryfní zvířata básníka Dimitara Kenarova, který vyšel za podpory BKI-Praha, a představení spisovatelů Stefana Kisyova, Kalina Terzijského a Ivo Todorova. Navíc i seznámení s připravovanou knihou českých překladů Antologie bulharského diabolismu, což je projekt BKI-Praha a Katedry jihoslovanských a balkanistických studií FF UK.
Část pavilónu tvořila knihovna s novými tituly z bulharské literatury. BKI-Praha děkuje nakladatelstvím Žanet-45, Zachari Stojanov a Bulharská literární a umělecká akademie, která jako jediná reagovala na pozvání BKI-Praha a zaslala své knihy na mezinárodní veletrh.

LITERÁRNÍ PROGRAM

17.-20.5.2012
Bulharská účast na 18. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu SVĚT KNIHY PRAHA 2012.
Místo: Výstaviště Praha – Holešovice

18.5.2012, 17 hodin
Místo: Bulharský stánek, střední hala Veletrhu
Představení nově vyšlé knihy Apokryfní zvířata básníka a novináře Dimitara Kenarova, překlad Marcel Černý. Vystoupí autor, překladatel a český nakladatel knihy – Nakladatelství Petr Štengl. Kniha vyšla za podpory BKI-Praha.

18.5.2012, 18 hodin
Místo: Bulharský stánek, střední hala Veletrhu
Představení spisovatele Stefana Kisyova, moderuje Ivana Srbková. Literární čtení ukázek románu Kat, v češtině. Vystoupí autor i překladatel knihy. Společně s Národní knihovnou ČR – Slovanskou knihovnou.

19.5.2012, 13 hodin
Místo: Bulharský stánek, střední hala Veletrhu
Představení spisovatele Kalina Terzijského – oficiálního hosta festivalu a účastníka diskuze Literatura černomořské oblasti. Literární čtení ukázek z povídek, v češtině. Vystoupí autor.

19.5.2012, 14 hodin
Místo: Bulharský stánek, střední hala Veletrhu
Představení spisovatele a novináře Ivo Todorova. Prezentace jeho nové knihy OMG. Literární čtení ukázek z knihy, v češtině. Vystoupí autor.

19.5.2012, 15 hodin
Místo: Bulharský stánek, střední hala Veletrhu
Představení připravované knihy českých překladů Antologie bulharského diabolismu. Projekt BKI-Praha a Katedry jihoslovanských a balkanistických studií FF UK. Vystoupí překladatelé a redaktoři knihy.

Dny bulharské kultury na Moravě proběhly s velkým úspěchem

Bulharský kulturní institut letos poprvé zorganizoval Dny bulharské kultury na Moravě 2012 - oslavy, zahrnující bohatý kulturní a informační program v pěti moravských městech. Dny bulharské kultury na Moravě 2012 proběhly za velkého zájmu ze strany publika v měsíci bulharské kultury a vzdělanosti. Zároveň byly věnovány 1150. výročí Velkomoravské mise svatých bratrů Cyrila a Metoděje. Oslavy zahrnovaly jazzové koncerty, výstavy, promítání současných bulharských filmů, dokumentárních filmů i folklorní koncerty. Proběhly ve městech Ostrava, Vsetín, Uherské Hradiště, Kroměříž a Brno. Partnery akce byly kulturní domy měst Ostrava, Vsetín, Uherské Hradiště, Kroměříž, sdružení místních Bulharů a radnice bulharských měst Burgas a Primorsko.
Dny bulharské kultury na Moravě se uskutečnily pod záštitou paní ministryně Aleny Hanákové - Ministerstvo kultury České republiky a pana ministra Veždi Rašidova - Ministerstvo kultury Bulharské republiky.
Dny bulharské kultury na Moravě byly zároveň součástí oficiálního programu oslav Dne Evropy, které spolupořádá Zastoupení Evropské komise v ČR a spousta dalších mezinárodních a českých subjektů.

Program

1.5.2012, 17 hodin
Koncert folklorního souboru Primorsko. Společně s radnicí města Primorsko a Kulturním domem Vsetín.
Místo: náměstí před KD Vsetín

Soubor byl založen v roce 1998, jako následovník souboru autentického folkloru při škole „Samoobrazovanie“ obce Primorsko. Soubor nejdříve začíná svou práci s přepracovanými národními písněmi pod uměleckým vedením Christo Jordanova. V roce 1999 byl založen i taneční soubor. V roce 2000 se obě dvě skupiny spojily a vystoupily se svým prvním samostatným koncertem jako folklorní soubor. Dnes jeho repertoár čítá více jak sto písní a padesát tanců. Je přímo spojen se strandžanským folklorem, ale zahrnuje i písně a tance z jiných oblastí Bulharska. Má za sebou již více jak sto koncertů a účast ve smíšených folklorních programech v Bulharsku i v zahraničí. Všichni členové souboru jsou obyvatelé města Pirmorsko.

2.5.2012, 18 hodin
Koncert folklorního souboru Primorsko. Společně s radnicí města Primorsko a sdružení Bulharů v Brně „BKPO“ a „Pirin“.
Místo: náměstí před radnicí města Brno, Radnická 8, Brno

3.5.2012, 16 hodin
Koncert folklorního souboru Primorsko. Společně s radnicí města Primorsko a Kulturním domem Uherské Hradiště.
Místo: Masarykovo náměstí, Uherské Hradiště

9.5.2012, 18 hodin
Koncert Jazz bandu Burgas. Představení mobilní výstavy Jazzopis, která zahrnuje obrazy a umělecké fotografie burgasských umělců. Promítání filmů. Prezentace informačních materiálů o Bulharsku. Společně s radnicí města Burgas.
Místo: Klub Atlantik, Čs. legií 7, Ostrava

Jazz band Burgas je trio vedené Christo Kožucharovem a dalšími členy Planinkou Karagjozovou a Anastasem Kamilarovem. Do repertoáru jsou zařazená díla klasických a současných skladatelů, ale i bulharský etno-jazz. Trio se skládá z kvalitních a talentovaných hudebníků, kteří hrají jak v Bulharsku, tak i v zahraničí.

10.5.2012, 19 hodin
Koncert Jazz bandu Burgas. Představení mobilní výstavy Jazzopis, která zahrnuje obrazy  a umělecké fotografie burgasských umělců. Promítání filmů. Prezentace informačních materiálů o Bulharsku. Společně s radnicí města Burgas.
Místo: Kulturní dům, Svárov 1055, Vsetín

11.5.2012, 17.30 hodin
Koncert Jazz bandu Burgas. Představení mobilní výstavy Jazzopis, která zahrnuje obrazy  a umělecké fotografie burgasských umělců. Promítání filmů. Prezentace informačních materiálů o Bulharsku. Společně s radnicí města Burgas.
Místo: Kulturní dům, Hradební 1198, Uherské Hradiště

12.5.2012, 19 hodin
Koncert Jazz bandu Burgas. Představení mobilní výstavy Jazzopis, která zahrnuje obrazy  a umělecké fotografie burgasských umělců. Promítání filmů. Prezentace informačních materiálů o Bulharsku. Společně s radnicí města Burgas.
Místo: kino Nadsklepí, Milíčovo nám. 488, Kroměříž

Bulharská zkušenost ve sféře lobbingu

23. dubna 2012 proběhla na Karlově univerzitě další přednáška z cyklu „Bulharsko na českých univerzitách“, který společně organizuje Bulharský kulturní institut v Praze a Fakulta sociálních věd UK. Tentokrát za katedru usedla lektorka Ivka Cakova, doc. PhDr. na katedře Politologie, fakulta Mezinárodní ekonomika a politika, UNSS, Sofie.
Přednáška se věnovala třem hlavním problémům: Co je lobbing a čím se lobbyisté zabývají? Lobbing jako nový fenomén v Bulharsku po roce 1989. Bude mít Bulharsko zákon o lobbingu po pěti různých návrzích zákona? Jaká je normativní regulace lobbyistické činnosti jinými zákony? Šance bulharského lobbingu od členství v EU(2007). Je použitelný evropský model lobbingu – lobbing pomocí konzultování mezi státními institucemi a organizacemi občanské společnosti?
Doc. PhDr. Ivka Cakova je přednášející na Univerzitě národního a světového hospodářství v Sofii(katedra Politologie, fakulta Mezinárodní ekonomika a politika), zároveň je hostujícím lektorem na Nové bulharské univerzitě v Sofii. Její univerzitní přednášky zahrnují následující: Lobbing, Lobbing v Evropě, Zákonodárný proces a parlamentní chovaní, Občanská obec, Globalizace a Úvod do politologie.Je členkou Bulharské asociace politických věd, Evropského konsorcia pro politické výzkumy a Evropské asociace pro studium mládeže.

Mezinárodní putovní seminář na téma „Současná dimenze evropského vzdělávacího a vědeckého prostoru. Bulharsko-české kulturní vztahy.“












Ve dnech od 18. do 21. dubna 2012 proběhl v Praze Mezinárodní putovní seminář na téma „Současná dimenze evropského vzdělávacího a vědeckého prostoru. Bulharsko-české kulturní vztahy.“ Iniciátorem tohoto semináře je sofijská Univerzita knihovnictví a informačních technologií. Letos byl seminář koordinován Bulharským velvyslanectvím v ČR a díky laskavému pozvání Bulharského kulturního institutu v Praze proběhl v jeho prostorech.
Program semináře zahrnoval vědeckou i kulturní část. Základními cíly pražského semináře bylo zdokonalit vědomosti, profesionální dovednosti a kompetence akademického týmu, zároveň vytvořit institucionální kontakty s myšlenkou budoucí akademické mobility a vzájemné spolupráce. Seminář proběhl ve spolupráci s Národní knihovnou ČR a Ústavem informačních studií a knihovnictví FF UK.
Vědecký seminář 18. dubna 2012 v 10 hodin v sále Bulharského kulturního institutu zahájila Eleonora Dimitrova, dočasně vedoucí Bulharské velvyslanectví v ČR. Úvodní slovo pronesl ing. Martin Souček, Ph.D., proděkan FF UK. Zvláštními hosty semináře byla paní Barbora Drobíková, Ph.D., ředitelka ÚISK FF UK, a Hana Landová, Ph.D., zástupkyně ředitele Ústavu, které hovořily o současných tendencích v knihovnických vědách a informačních technologiích v ČR.
Prof. Stojan Denčev, rektor UniBIT(Univerzita knihovnictví a informačních technologií), přečetl pozdravy od pana Sergeje Ignatova, bulharského ministra školství, a pana Veždi Rašidova, bulharského ministra kultury, které byly věnovány účastníkům pražského semináře. „Jsem upřímně velmi rád, že i letos organizujete váš každoroční seminář. Zároveň mám radost, že probíhá v hlavním městě České republiky – Praze. Zejména vám, přednášejícím Univerzity knihovnictví a informačních technologií, bych chtěl připomenout, že Čechy pro nás byly velkým přínosem k rozvoji kultury po osvobození Bulharska. Přesto bych chtěl připomenout jména jako Ivan Mrkvička a Jaroslav Věšín, architekty Antonína Kolára a Václava Roubala, bratry Proškovy a Škorpilovy…“, píše ve svém pozdravu Veždi Rašidov.
Své referáty v angličtině a bulharštině, rozdělené do tří sekcí, představilo zhruba třicet profesorů, docentů, asistentů a doktorandů. Proběhla i česká premiéra zajímavé knihy „Nejdelší tarator – prozaická kakofonie“ bulharského umělce a přednášejícího Současných dějin umění a Současného umění – Evgeni Veleva.Vědecký program semináře zahrnul i rozhovory vedení UniBITu s vedením Ústavu informačních studií a knihovnictví FF UK s ohledem na podpis rámcové smlouvy o budoucích společných iniciativách.

Bulharská menšina v kontextu česko-bulharských vzájemných vztahů

16. dubna 2012 proběhla na Karlově univerzitě další přednáška z cyklu „Bulharsko na českých univerzitách“, který společně organizuje Bulharský kulturní institut v Praze a Fakulta sociálních věd UK.
Lektorka Světlana Lazarova přednesla svou přednášku „Bulharská menšina v kontextu česko-bulharských vzájemných vztahů“, navíc promítla i svůj dokumentární film „Hodina růže“.

Dlouholeté trvání česko-bulharských vztahů způsobilo, že se mezi oběma zeměmi  prolínaly  kulturní a vědecké znalosti a formy jejich rozšíření. Mnoho Čechů pomohlo při zřízení nového bulharského státu v 19. století. Nemálo Bulharů se zasloužilo uznání české veřejnosti svou pracovitostí, houževnatostí, talentovaností a přátelskou solidaritou. Na cestě za poznáním a sebepoznáním museli nejednou překonat i rozdílnosti v národní mentalitě. Postupně se ve vědomí Čechů a Bulharů tvořil obraz druhého národa a nebyl to vždy „obraz bratrský“, jak nás učili za socialismu.

Světlana Lazarová je česká režisérka dokumentárních filmů bulharského původu. Vystudovala Filmovou a televizní střihovou skladbu v Praze na FAMU (1991). Od roku 1996 spolupracuje jako autorka a režisérka s Českou televizí, TV Prima, MGB, Fontis TV, The World Circle Foundation, Herafilm a podílí se hlavně na výrobě dokumentárních pořadů. Je autorkou poezie a scénáře pro hranou tvorbu.

Výstava Panajota Panajotova-Paneta v Praze

11. dubna 2012 byla v galerii Bulharského kulturního institutu v Praze zahájena výstava maleb známého bulharského výtvarníka Panajota Panajotova-Paneta. Vernisáž této výstavy vyvolala velký zájem v uměleckých kruzích.
Výstava zahrnuje dvacet pět prací, vytvořených autorskou technikou, která se skrývá pod názvem „Makulatura“. Makulatura je špatný výtisk (z latinského macula – skvrna, špinavý nebo špatně vytištěný list), neboli něco, co vzniká jako výsledek pokusů a zkoušek. To prvotní, co z umělce vychází než vytvoří skutečné dílo. Paneto používá tento název, aby vyjádřil svůj skromný vztah k této unikátní autorské technice, kterou využívá ve svých abstraktních kompozicích.
Autor překvapil publikum představením ručně vyrobeného jediného exempláře knihy „Od Paneta nahotinky, od Saši slůvka“. Atraktivní vydání představuje dvacet manuskriptů básní Alexandra Angelova a dvacet erotických akvarelů Panajota Panajotova.

Panajot Panajotov – Paneto má umění v krvi, je totiž synem jednoho z rektorů Výtvarné akademie v Sofii. V roce 1972 dokončil obor Nástěnné malby u profesora Georgi Bogdanova na Národní výtvarné akademii v Sofii. Ve školním roce 1967/68 začal studovat obor Kovová socha na pražském UMPRUMu, ale své studium po srpnu 1968 přerušil. Pracuje v oblasti malby, nástěnné malby, keramiky i kresby. Jeho práce jsou majetkem soukromých i veřejných sbírek jak v Bulharsku, tak i v zahraničí. Je profesorem na Národní výtvarné akademii v Sofii.

Bulharská populární hudba - tehdy a dnes

2.dubna 2012 proběhla další přednáška z projektu „Bulharsko na českých univerzitách“ s názvem Bulharská populární hudba tehdy a dnes. Prvním dubnovým lektorem byl šéfredaktor časopisu Rock & Pop Ivan Ivanov. Přednáška byla doplněna o audio nahrávky mnoha bulharských skupin a interpretů. Výklad byl rozdělen na dvě části - bulharská populární hudba od 60. let do roku 1989 a hudba posledních dvaceti let. Pozornost byla věnována všem hudebním žánrům, velkým hlasům bulharské populární i rockové hudby, ale i společenským jevům, které mají na bulharskou hudbu posledních padesáti let vliv. Setkání s Ivanem Ivanovem naplnilo přednáškový sál a pokračovalo zajímavou diskuzí.

Ivan Ivanov je český hudební publicista, bulharského původu (Varna, Bulharsko). Po absolvování výuky hry na pozoun a klavír na Státní konzervatoři v rodišti pokračoval ve studiích na Vysoké škole hudebně pedagogické v Plovdivu, odkud v průběhu 3. ročníku přestoupil na obor hudební věda Filosofické fakulty Univerzity Karlovy; v Praze zůstal natrvalo. Už ve Varně publikoval v místním tisku, první článek o hudbě mu vyšel již v patnácti letech. Psaní o zahraničních souborech bylo v té době v Bulharsku značně limitované, mladý student však využil svých cest do Maďarska (země původu jeho babičky) a zevrubně se zabýval tamní rockovou scénou. V Čechách mimo jiné psal pro Lidové noviny a Rock & Pop. V roce 1998 se stal odborným pracovníkem Supraphonu a po roce redaktorem časopisu Rock & Pop. Stal se šéfredaktorem ve vydavatelství Muzikus a od roku 2011 je šéfredaktorem časopisu Rock & Pop.
S Bulharskem neztrácí kontakt, v roce 2007 zorganizoval vystoupení tamní populární skupiny Šturcite v Paláci Akropolis v Praze.

Současné Bulharsko, jeho společnost a média

26. března 2012 proběhla na Fakultě sociálních věd UK v Praze přednáška na téma „Současné Bulharsko, jeho společnost a média“ lektora Veselina Vačkova. Přednáška byla součástí projektu BKI-Praha „Bulharsko na českých univerzitách“.
Veselin Vačkov – vážený a významný český novinář bulharského původu rozebral politickou a mediální situaci v České i Bulharské republice. Naznačil důvody rozdílných vztahů ke klíčovým tématům současnosti, které mají obě dvě společnosti, a jakou roli hrají média pro politiku. Přednáška měla obrovský úspěch. Mezi posluchače zasedli nejen studenti, ale i novináři a odborníci, jakožto i zástupci bulharských institucí v Čechách.

Veselin Vačkov je ředitelem regionů Mediální skupiny Mafra (vydavatele MF DNES, Lidových novin a Metra), v letech 2000 až 2009 byl šéfredaktorem Lidových novin. Narodil se v roce 1968 v Bulharsku. Vystudoval anglistiku, bohemistiku a slavistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Specializoval lingvistiku na Oxfordské univerzitě ve Velké Británii.
Během studií spolupracoval s redakcí rozhlasového vysílání BBC, časopisem Respekt a ekonomickým zpravodajem Fleet Sheet. Od roku 1994 přispívá do Lidových novin jako zahraniční dopisovatel, do jejich redakce nastupuje v roce 1997. Vede Lidové noviny od roku 2000 devět let. Za jeho působení se LN začínají jako první z českých deníků tisknout celobarevně, zavádějí řadu nových příloh, spouštějí server Lidovky.cz, knižní či filmovou edicí. Po integraci LN do mediální skupiny Mafra byl jmenován ředitelem regionů skupiny.

Návštěva Tomy Tomova v Praze

Známý bulharský novinář, komentátor a dokumentarista Toma Tomov navštívil Prahu na pozvání Bulharského kulturního institutu. Na jeho programu byla tři setkání s publikem, jakožto i rozhovory s místními médii. Před studentským publikem na Karlově univerzitě představil svůj dokumentární film Christo v 75 letech. Film následovala živá diskuze. Ve středu 21. března 2012 proběhlo opakované promítnutí filmu Christo v 75 letech v Americkém centru v Praze, které bylo přístupné široké veřejnosti. Práci světoznámého umělce bulharského původu představila americká historička umění Jessicа Sterward. Ředitel Amerického centra, Miroslav Konvalina, představil Tomu Tomova a vyjádřil svou výjimečnou radost nad uskutečněním této bulharsko-americké události. Večer byl zakončen diskuzí. Akce se zúčastnili američtí diplomaté, čeští veřejní pracovníci, vědci i milovníci umění. Ve čtvrtek 22. března v Bulharském kulturní institutu byl bulharsky hovořícímu publiku promítnut film Tak pravila Vanga. Promítání bylo přijato s nebývalým zájmem a nadšením. Toma Tomov ve zkratce představil tento projekt, podělil se o osobní zážitky s bulharskou věstkyní a odpověděl přítomným na otázky.

Toma Tomov je jedním z nejlepších bulharských televizních reportérů, komentátorů a pozorovatelů mezinárodních událostí. Je autorem desítek filmů a rozhovorů s nejznámějšími politiky, spisovateli a tvůrci naší doby. Vystudoval žurnalistiku na Sofijské univerzitě. Byl stážistou u jednoho z nejvýznamnějších amerických novinářů Waltera Cronkita i v BBC. Je redaktorem zpráv Bulharské národní televize, moderátorem kultovních pořadů Panorama a Svět v pohybu. Jako mezinárodní korespondent procestoval celý svět – USA, Evropu, Asii, Sovětský svaz, Japonsko i Blízký východ. Natočil i pád Berlínské zdi. Mezi jeho spolubesedníky patří Jimmy Carter, Richard Nixon, Henry Kissinger, Fidel Castro, Henry Moore, Michajl Gorbačov, Helmut Kohl, Umerto Eco, Dalajláma, Kurt Vonnegut i Indíra Gándhí.

Výstava Nikolaje Staneva v Praze

15. března 2012 byla v galerii BKI-Praha zahájena samostatná výstava Nikolaje Staneva. Stanev je malíř bulharského původu, který vystudoval v Čechách a má zdejší scéně silnou pozici. Výstava se nachází v obou galeriích BKI a představuje ji malba, prostorové instalace a projekty. Výstavu zahájila kunsthistorička Svetlana Michajlova, kurátorka Národní galerie. Tanita Jankova zahrála na piano oblíbené jazzové melodie. Vernisáže se zúčastnilo množství autorových přátel a obdivovatelů, ale i zástupci bulharské diaspory v Praze.

Nikolaj Stanev se narodil v roce 1962 v Plovdivu (Bulharsko). V letech 1988 až 1994 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Jiřího Načeradského a Aleše Veselého. Svá studia úspěšně zakončil v roce 1994. Má za sebou šest samostatných výstav a víc než dvacet účastí na společných výstavách.
Autorova tvůrčí cesta je sugestivně dokončena a přes svůj velký profesionální potenciál, jím neplýtvá, ani svou sílou, na kompromisy se svým uměleckým a tvůrčím posláním. Je věrný svým citům a schopnosti analyzovat. Ze svých dojmů, intuice a pozorování neustálých změn jak v reálném životě, tak i ve vědomí lidí, Nikolaj tvoří svět, ve kterém jsou vztahy mezi hmotou a energií maximálně propojeny a odhalují tak skutečný obraz současnosti, lidských citů a emocí. Tato syntéza hmoty-energie-citů, které bylo dosaženo dokonalou profesionalitou, nás ohromuje svou upřímností, volností a silou výpovědi.

Přednáška na téma české obce v Bulharsku

14. března 2012 proběhla ve Slovanské knihovně Národní knihovny ČR přednáška na téma „Vojvodovo, Etnologie české obce v Bulharsku“. Lektory byli Lenka a Marek Jakoubkovi. Průběh akce uváděla známá bulharistka Ivana Srbková. V přeplněném sále(více jak 80 hostů) atraktivním způsobem představili mladí etnologové dějiny české vesnice Vojvodovo. Mezi přítomnými byli i Vojvodované – Češi, narození v Bulharsku. Podělili se s přítomnými o rodinné a osobní vzpomínky na život v unikátní vesnici. Do přednáškového sálu dorazilo množství vědců, studentů a zástupců bulharských institucí v Čechách.

Etnolog a antropolog Marek Jakoubek přibližuje osud dnes už zaniklé krajanské obce Vojvodovo v Bulharsku. Jak známo – čeští evangelíci opouštěli v důsledku pohnutých dějin svou vlast. Odcházeli i do Banátu. A právě ze Svaté Heleny (dnes v Rumunsku) přišli i do Bulharska. Byli to zemědělci, hledali dobrou volnou půdu a po strastiplných peripetiích zakotvili roku 1900 na bezejmenném místě v severozápadním Bulharsku, nazvaném později Vojvodovo. A idylický a současně i baladický příběh začíná…
Díky své víře, píli, pracovitosti a vysoké morálce podařilo se Vojvodovčanům brzo stvořit ráj na zemi, na který se jezdil dívat i bulharský ministr zemědělství a dával pak Bulharům Vojvodovo za vzor. Vypadá to jako malý zázrak, ale v obci se všem dařilo dobře, nebylo chudých, ale nebylo ani výrazně bohatých.

Slavnostní setkání u příležitosti bulharského Státního svátku 3. března

5 března 2012 proběhlo v BKI-Praha slavnostní uctění bulharského Státního svátku 3. března.
Oslava byla společná s Bulharskou školou v Praze. Zúčastnili se jí ředitelé Bulharské školy, Ruské školy a BKI, paní Eleonora Dimitrova, dočasně vedoucí Bulharské velvyslanectví v ČR a množství žáků a rodičů.
Paní Galina Todorova, ředitelka Bulharského kulturního institutu v Praze, předala ceny nejlepším žákům v soutěži esejů a kreseb na téma „Bulharská svoboda“. Cenu za nejlepší esej převzala Nina Penkova z 12. třídy, zatímco cenu za nejlepší kresbu obdržela Ralica Markova ze 7. třídy.

Bulharské oděvy a šperky – tradice a současnost

5. března 2012 proběhla na Fakultě sociální věd UK přednáška na téma Bulharské oděvy a šperky – tradice a současnost. Lektorem byl doc. PhDr. Angel Jankov. Přednáška byla součástí projektu Bulharsko na českých univerzitách. Doc. PhDr. Angel Jankov přijel do Prahy na zahájení velké etnografické výstavy Bulharský lidový šperk, která se nachází v Národopisném muzeu – Musaionu. Přednáška byla obohacena o fotografie a promítnutí dokumentárního filmu a, jako předchozí přednášky, vyvolala neskrývaný zájem mezi akademickou obcí. Doc. PhDr. Angel Jankov dostal nabídku publikovat s českých vědeckých periodikách.

Přednáška se týká tradiční bulharské kultury a jejího prozkoumání, za což se do velké míry zasloužili i Češi, kteří působili v Bulharsku po jeho Osvobození v roce 1878. Je věnována regionálním a místním variantám v národní kultuře, respektive v etnografických skupinách. Na jednu stranu jsou představeny jejich specifické zvláštnosti ve způsobu života a kultuře, ale na druhou stranu je poukázáno na to, co je spojuje a tím i vymezuje oproti ostatním balkánským národům. Část je věnována i vývoji velkých etnografických skupin v toku dějin. Vše bude doplněno ilustrativním materiálem a krátkým filmem – revue bulharského tradičního oděvu, který názorně poukáže na bohatství a různorodost národní kultury na místní i regionální úrovni.

Doc. PhDr. Angel Jankov je etnolog a historik, ředitel Regionálního etnografického muzea – Plovdiv, přednášející na katedře Dějin Plovdivské univerzity „Pajsij Chilendarski“. Svou vědeckou činnost směřuje k oblasti materiální a duchovní kultury. Studuje specifika bulharských etnografických skupin a konfesní varianty v národní kultuře.

Bulharský lidový šperk v Praze

1.3.2012 byla v Národopisnému muzeu – Musaionu slavnostně zahájena výstava Bulharský lidový šperk – originály z 19. a začátku 20. století z českých i bulharských sbírek. Událost byla věnována bulharskému Státnímu svátku 3. březnu a symbolicky proběhla v den jednoho z nejživějších bulharských národních svátků – 1. března. Před zahájením proběhla tisková konference, které se zúčastnili i reportéři z televize, rádia a novináři z českých médií.
Unikátní výstava zahrnuje 120 šperků(mnoho z nich stříbrných nebo pozlacených) a tradiční bulharské kroje z různých etnografických oblastí, ozdobené vybranými šperky. K výstavě byl připraven katalog, patnáct informačních panelů, prezentace a dokumentární film.
Bulharský lidový šperk je plodem celoroční spolupráce mezi Regionálním etnografickým muzeem – Plovdiv, Národním muzeem ČR a Bulharským kulturním institutem v Praze. Výstava byla zahájena řediteli všech institucí za velkého zájmu ze strany publika i médií. Podobá výstava byla v Čechách k vidění před šedesáti lety. Předchozí bulharské etnografické výstavy, které se v Praze konaly v letech 1938 a 1956, měly výjimečný úspěch, vzhledem k tomu, že byly návštěvníky přijaty velmi kladně a byly tak jedněmi z nejúspěšnějších výstav muzea vůbec. V roce 1938 viděli výstavu téměř dva miliony návštěvníků. Národní muzeum ČR disponuje výjimečněbohatou bulharskou sbírkou a stopa spolupráce českých a bulharských vědců minulých století je dodnes patrná. Věříme, že tato výstava podpoří vzájemné bulharsko-české kulturní vztahy, bude stejně populární jako předchozí a doplní představu o současném Bulharsku.
Bulharský lidový šperk bude těšit Pražany a pražské návštěvníky do června 2012.





V Praze právě probíhá výstava nazvaná Bulharský lidový šperk. Vrací se po 75.letech přesně na totéž místo, kde se již jednou konala, v roce 1938. Tím místem je Musaion, Kinského zahrada 98 v Praze na Smíchově. Výstava vznikla z iniciativy Bulharského kulturního institutu a  Regionálního etnografického muzea v Plovdivu. Uspořádalo ji Národní museum v Praze a Národopisné muzeum, za spoluúčasti Regionálního etnografického muzea v Plovdivu. K vidění jsou na této výstavě nejen šperky, ale také místní kroje a jejich příslušenství. Šperky zdobí filigrán a vkládané či vsazované kovové reliéfy, materiálem je stříbro a zlato. Od jemných linií symetrických nebo asymetrických kontur, také masivní kovové prvky, jako jsou spony a amulety. Jejich ornament vychází z archaických středověkých, a někdy dokonce i antických vzorů. Výstavu doprovází podrobný popis s výkladem, mapy  krajů a oblastí  podle místa výskytu vystavovaných předmětů. Výstava zaujme každého, kdo se zajímá o kulturní tradice a kulturní vývoj evropských národů, v daném případě o fenomén lidové kultury Bulharského národa, v době od počátku 19. století do počátku století dvacátého. Výstava byla zahájena  2.3. a potrvá do 22.7.2012. Jste-li z Prahy, nebo se v době trvání výstavy do Prahy dostanete, doporučuji Vám  výstavu Bulharského lidového šperku  navštívit!  
Vladimír Procházka

Pokračuje Projekt BKI „Bulharsko na českých univerzitách“

Projekt BKI „Bulharsko na českých univerzitách“ se skládá z řady přednášek, prezentací a jiných setkání, které představují současné Bulharsko posluchačům českých univerzit. Projekt začal v roce 2011, bude pokračovat do konce akademického roku 2011/2012 a obsáhne široké spektrum témat týkajících se kulturně-historického dědictví Bulharska, bulharské politické scény, společnosti a vzdělávacího systému, ale rovněž současné bulharské kultury, zvláště pak výtvarného umění, kinematografie, jazyka či literatury a bulharské diaspory.
Iniciátorem a hlavním organizátorem projektu je BKI, který zve na akademickou půdu významné a známé bulharské osobnosti, mezinárodně uznávané odborníky, kteří se jednotlivými tématy dlouhodobě zabývají. Ti pak vedou přednášky, které jsou zahrnuty ve studijním plánu českých univerzit. Přednášky jsou veřejné, přístupné i nestudentům a jsou propagovány mezi širokým publikem.
Se začátkem letního semestru akademického roku 2011/2012 byla zahájena série přednášek, věnovaných Bulharsku, které jsou zahrnuty do studijního plánu Fakulty sociální věd UK.
20. 2. 2012 proběhla přednáška na téma „Fenomén komunizmu v Bulharsku a v Československu – podobné rysy a rozdíly“. Prvním lektorem se stal pan prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc.
27. 2. 2012 proběhla přednáška na téma „Vztah mezi vládou – médii – společností před 40 lety i dnes a následný bulharský kontext“ lektorů Najo Ticina a Milena Minčeva. Byl promítnut film Pražské jaro a Sofijské léto 1968.

Prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc., je český historik, univerzitní profesor, působící na Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Karlovy Univerzity v Praze a zároveň na Masarykově ústavu AV ČR. Studoval historii a etnografii v Praze a v Sofii. Je autorem a spoluautorem mnoha odborných publikací.

***
Najo Ticin je bulharský televizní reportér a producent s velkým zájmem o politiku, dějiny a o bod, ve kterém se obě dvě protínají. Je autorem filmů, knih a reportáží o nejvýznamnějších událostech. Dlouhé roky pracoval ve zprávách na Kanále 1, vedl pořad „Ve světě a u nás“, proslul i svým fotografickým talentem, dokonce uspořádal zajímavou výstavu svých fotografií z New Yorku. V roce 2003 získal cenu Canon-Bulgaria za sbírku fotografií. V Roce 2006 dostal cenu na Mezinárodním festivalu digitálních filmů v Mnichově. V roce 2007 vznikla myšlenka o webové stránce, která bude obsahovat dokumenty o roce 1968 nacházející se v osmi bulharských archivech. Později nápad realizoval. Je iniciátorem velkého projektu Pražské jaro a Sofijské léto 1968. Milen Mičev je televizní a rozhlasový redaktor se zájmem o mezinárodní politiku a internet. Byl korespondentem ve Washingtonu, pracoval pro nevládní organizace i pro rádio Svobodná Evropa. Oba dva jsou autory dokumentárního filmu Pražské jaro a Sofijské léto 1968, ke kterému Bulharský kulturní institut zajistil české titulky. Film byl přijat se zájmem a vyvolal diskuzi mezi studenty a jeho autory.



Pražský úspěch bulharských filmů

Ve dnech 10. až 12. února 2012 proběhly v Praze již po čtvrté Dny bulharského filmu. Opět byly přivítány velkým zájmem ze strany publika. Iniciátorem a organizátorem kulturní akce je Bulharský kulturní institut v Praze. Aby přilákali širší okruh publika, vybrali si organizátoři za svého partnera FAMU. V krásném kině Lucerna a promítacím sále na FAMU bylo promítnuto více jak 20 filmů – hraných, dokumentárních a krátkých. Kromě promítání proběhly i diskuze, tvůrčí setkání a setkání s bulharskými i českými filmaři. Většina filmů byla doplněna českými titulky a byla promítnuta vůbec poprvé.
Ministerstvo kultury Bulharské republiky a osobně pan ministr Veždi Rašidov převzal nad festivalem záštitu. České Ministerstvo kultury jako již tradičně také. „Ministerstvo kultury vítá tuto vaši kulturní akci, jako výjimečnou možnost pro české publikum seznámit se s bulharským filmem, vzhledem k tomu, že se bulharské filmy přes své kvality nedostávají do české distribuce,“ píše zástupce ministryně kultury ČR František Mikeš.
Část projekcí během festivalu předvedla studentskou tvorbu. FAMU se prezentovalo krátkými filmy svých studentů bulharského původu. Bulharskou filmovou akademii NATFIZ představil známý bulharský režisér a přednášející Svetoslav Ovčarov. Duch festivalu ovšem stále zůstal u současné bulharské tvorby.
Oficiálními hosty festivalu byli Stefan Valdobrev, Valeri Jordanov, Ivan Barnev, Svetoslav Ovčarov, Asen Šopov, Svetlana Lazarova, producent filmu Manchester United ze Svištova Dragomir Keranov i producenti filmů Tenisky a Mimo záběr – Galina Toneva a Kiril Kirilov. Návštěva části hostů byla podpořena programem Mobilnost bulharského Ministerstva kultury.

PROGRAM

Pátek, 10. 2. 2012

13:00, kino FAMU
Setkání s bulharskými filmaři

14:00, kino FAMU
Manchester United ze Svištova, režie: Stefan Valdobrev , Bulharsko, 2011, 55 min, dokument, anglické a české titulky
Host: Stefan Valdobrev
Manchester United ze Svištova (2011) vypráví o světě jednoho stavebního dělníka a o změně jeho vlastního jména na jméno oblíbeného fotbalového klubu. Je jedním z milionů na světě, kteří dávají smysl svému životu sledováním výkonů svých idolů. Ale u něj jde o něco speciálního – o jeho jméno. Deset let trvající odysea a boj se soudy, církví a institucemi, aby si mohl změnit jméno ze Zdravko Levidžov na Manchester United.

18:45, kino Lucerna
Tenisky, režie: Ivan Vladimirov, Valeri Jordanov, Bulharsko, 2011, 110 min., hraný, anglické a české titulky
Hosté: Ivan Barnev (Obsluhoval jsem anglického krále), Valeri Jordanov a producenti filmu

Tenisky(2011)  Valeri Jordanova a Ivana Vladimirova jsou jedním z hvězdných filmů festivalu. Film byl představen na MFF v Karlových Varech a získal ocenění na festivalu v Moskvě. Ve filmu se rozehrává boj o poslední bulharské nezastavěné pláže. Celý příběh je postaven na několika skutečných historkách a vypráví o skupině mladých lidí, kteří nepasují do krutého a agresivního světa velkoměsta. Svou záchranu nalézají na panenských plážích. Letní prázdniny hlavních hrdinů jsou jako splněný sen, vypadá naprosto neskutečně a připomíná záběry z filmu Pláž s Leonardem di Capriem. Speciálně na pražský festival přijedou i autoři a producenti snímku, jakožto i známý herec Ivan Barnev (představitel hlavní mužské role ve filmu Obsluhoval jsem anglického krále).

Sobota, 11. 2. 2012
14:00, kino FAMU
Blok studentských filmů FAMU
Host: Konstantin Karageorgiev
Konstantin Karageorgiev, Smrt obchodního cestujícího 
Ilko Dundakov, Čtyři osudy v kufru 
Venec Dimitrov, Můj čas a Útěk

15:00, kino FAMU
Blok studentských filmů NATFIZ
Host: Svetoslav Ovčarov
Před životem, po smrti, 13 min
Život se Sofií, 20 min
Rodinná terapie, 13 min

16:15, kino FAMU
Mimo záběr, režie: Svetoslav Ovčarov, Bulharsko, 2010, 107 min, hraný, anglické titulky
Host: Svetoslav Ovčarov
Mimo záběr života jednoho člověka umění na konci 70. let minulého století v Bulharsku stojí láska, strach a mnoho kompromisů. Skutečný životní příběh kameramana Christo Toteva hraje Ivan Barnev. Hlavního hrdinu od jeho ženy dělí železná opona, poté co utekla s jejich synem do Západního Berlína. Věří, že pouze tam bude jejich dítě zdravé. On nemůže být bez své milované práce – stojí za kamerou pod vedením nejlepšího režiséra, stranickým prominentem. Pracovníci Státní bezpečnosti pečlivě sledují kameramanův život. Rodinné telefonické rozhovory jsou odposlouchávány a dopisy otevírány. City obou manželů procházejí láskou, odcizením i nenávistí.

18:45, kino Lucerna
Love.net, režie: Ilija Dževelekov, Bulharsko, 2011, 114 min., hraný, anglické a české titulky
Film režiséra Iliji Dževelekova je o lásce a sexu na internetu, romantická komedie o moderním (ne)komunikování. Byl natočen podle skutečných příběhů, které sdílejí lidé na největší bulharské internetové seznamce. Film (od producentů filmu Dzift) paralelně sleduje několik příběhů lidí, kteří se snaží korigovat svůj život pomocí internetu, kteří se na síti prostě jen baví nebo díky internetu spojili své životy.

Neděle,
12. 2. 2012

14:00, kino FAMU
Blok studentských filmů NATFIZ
Minuty po tom, 18 min
Vzdušné eso, 9 min
Mezera, 3.40 min
Pětkrát, 10 min

15:00, kino FAMU
Pražské jaro a sofijské léto 1968, režie: Najo Ticin, Milen Minčev, Bulharsko, 2008, 50 min., dokument, české titulky
Host: Ivana Skálová
Dny bulharského filmu 2012 nevynechají ani stále aktuální české téma a to bulharskou účast na konci Pražského jara. Film Pražské jaro a sofijské léto 1968 zachycuje unikátní záznamy z českých i bulharských armádních, státních i stranických archivů. Některé z nich jsou publikovány poprvé a nikdy nebyly prezentovány pohromadě.

16:15, kino FAMU
Co je to za město, režie: Maria Averina, 26 min., dokument, Bulharsko, 2012, české titulky
Pravidla mládeneckého života, režie: Tonislav Hristov, 80 min., Bulharsko/Norsko/Finsko, 2010, dokument, anglické a české titulky
Nejúspěšnější bulharské studio pro tvorbu dokumentárních filmů Agitprop bude představeno dvěma filmy. Nesmíme zapomenout zmínit Pravidla mládeneckého života – finsko-norsko-bulharský projekt. Romantický film ve stylu „Sex ve městě“, akorát že o třech Bulharech a jednom Makedonci, kteří si pronajmou minibus a vydají se hledat lásku. Cesta z Laponska na pláže v Lozenci (Bulharsko), která hledá odpověď na otázku „Existují pravidla, jak najít tu pravou ženu?“

18:45, kino FAMU
Želary, režie: Ondřej Trojan, 150 min., 2003, hraný, v češtině
Host: Asen Šopov
Dny bulharského filmu 2012 budou zakončeny výjimečně úspěšným filmem Želary režiséra Ondřeje Trojana, za jehož kamerou stál Asen Šopov, odchovanec české akademie bulharského původu.



KRÁTKÝ PROGRAM
Pátek  10.2.2012
13.00, FAMU – Setkání s bulharskými filmaři
14.00, FAMU – Manchester United ze Svištova, 2011, dokument / HOST
18.45, Lucerna – Tenisky, 2011, hraný / HOSTÉ

Sobota  11.2.2012
14.00, FAMU – Blok studentských filmů FAMU / HOSTÉ
15.00, FAMU – Blok studentských filmů NATFIZ / HOST
16.15, FAMU – Mimo záběr, 2011, hraný / HOSTÉ
18.45, Lucerna – Love.net, 2011, hraný

Neděle  12.2.2012
14.00, FAMU – Blok studentských filmů NATFIZ / HOST
15.00, FAMU – Pražské jaro a sofijské léto 1968, 2008, dokument / HOST
16.15, FAMU – Co je to za město + Pravidla mládeneckého života, 2010, dokumenty
18.45, FAMU – Želary, 2003, hraný / HOST

V Praze byla zahájena výstava Linie, forma, barva

2. února 2012 proběhla v galerii BKI-Praha vernisáž výstavy patnácti plovdivských výtvarníků „Linie, forma, barva“. Sbírka, obsahující grafiku, malbu i plastiku, zahrnuje výtvarníky Icko Mazneva, Moniku Romenskou, Dimitra Stojcova, Rumena Nečeva, Dimitra Čonova, Milenu Bočukovou, Janko Nenova, Lili Kjučukovou, Ninu Zlatevu, Valeri Cenova, Ralici Stajkovou, Vichru Grigorovou, Atanase Chranova, Neli Cenovou a Stanimira Videva.
Zahájení výstavy se zúčastnili kurátorka výstavy i jedna z umělců Vichra Grigorova, Tanja Arangelova, sponzor výstavy. Do Prahy dorazil i nejmladší z umělců, Dimitr Stojcov. Navzdory zimě navštívil výstavu široký okruh lidí. Se základní koncepcí výstavy seznámila publikum paní kurátorka Vichra Grigorova:
„Představit město umělců - Plovdiv prestižnímu a náročnému pražskému publiku touto výstavou bylo pro nás skutečnou výzvou. Na jednu stranu jsme byli zavázáni faktu, že naším hostitelem je Bulharský kulturní institut, jenž je institucí a kulturním centrum s dobrým jménem. Na druhou stranu jsme byli v pokušení představit nejvýraznějším a vzrušujícím způsobem tendence v současném bulharském výtvarném umění, aniž bychom se distancovali od jeho kořenů a tradic. Naopak, naším přáním bylo představit vám tuto spojitost i jako výraz naší národní kulturní identity, i jako element evropských a světových duchovních procesů.“

Výstava plovdivských výtvarníků bude v Praze hostovat do 5. března 2012 a poté bude pokračovat ve své cestě po Evropě a to do Berlína.

Divadelní představení v Praze

S velkým úspěchem proběhla v Praze obě dvě divadelní představení - one man show „Sex, drogy a rock´n´roll“. 17. ledna 2012 se hrálo divadlo v bulharštině v sále BKI-Praha a 20. ledna 2012 v angličtině v Malém Vinohradském divadle. Jako herec se představil Georgi Daverov pod režií Michajla Mikova. Jde o mezinárodní projekt mladých bulharských tvůrců, kteří lákají i zahraniční umělce-hudebníky a představují one man show v různých evropských městech. Tandem Daverov-Mikov má plány na nová představení podobného charakteru. BKI-Praha plánuje prezentaci bulharského divadla i v Brně.

Výraz „sex, drogy a rock´n´roll“ byl jako vytetovaný na mém životě posledních 25 let. Vlastně jsem si dlouhou dobu myslel, že „sex, drogy a rock´n´roll“ jsou život. Každý, kdo se nepohyboval rychlostí 150 kilometrů v hodině za zvuku řvoucí hudby, jako by nežil. Pokud neposlouchal rock´n´roll, nebyl mezi živými.
Ve skutečnosti to bylo úplně obráceně. Drogy a AIDS si vzali spoustu životů, spoustu přátel. A výraz „sex, drogy a rock´n´roll“ už není takovým party heslem jako před 15 lety. Čas od času vyvolává tanec smrti.
Erik Bogosjan

Přednáška „Bulharsko a Velká Morava mezi Konstantinopolí a Římem"

12. ledna 2012 proběhla v sále BKI-Praha přednáška na téma „Bulharsko a Velká Morava mezi Konstantinopolí a Římem". Svou přednášku vedl prof. Vladimír Vavřínek, CSc., dr.h.c., a to v přeplněném sále. V publiku nechyběli čeští a bulharští vědci a studenti. Úvodní slovo přednesla prof. PhDr. Kina Vačková. Mluvila o impulzu k zorganizování této přednášky a zejména o radostném faktu, že prof. Vavřínek v minulém roce obdržel čestný doktorát Šumenské univerzity za jeho výjimečné výsledky při bádání díla Cyrila a Metoděje a staroslověnských literárních památek. Tato akce byla oficiálním zahájení oslav u příležitosti 1150. výročí velkomoravské mise svatých bratří Cyrila a Metoděje, které organizuje BKI-Praha. Téma prvních slovanských učitelů je stále zajímavé a i v 21. století budí diskuze, a proto bude jedním z hlavních témat kulturních akcí BKI-Praha v roce 2012. V letech 2012 a 2013 bude i velkým tématem celé Střední Evropy. Očekávají se konference, oficiální návštěvy, nové filmy a výstavy, organizované různými církvemi, zahraničními státními i nestátními organizacemi. Oslavy vyvrcholí příští rok návštěvou papeže Benedikta XVI. v České republice.
Prof. Vladimír Vavřínek, CSc., dr.h.c., je významný český vědec – byzantolog a bývalý dlouholetý ředitel Slovanského ústavu AV ČR. Na konci roku 2011 se stal doctorem honoris causa Šumenské univerzity „Episkop Konstantin Preslavski“ a to díky svým výjimečným výsledkům ve zkoumání díla Cyrila a Metoděje a starobulharských literárních památníků.
Prof. Vladimír Vavřínek vystudoval dějiny a klasickou filologii na Univerzitě Karlově. Vědeckou oblastí, kterou se pan prof. Vavřínek zabývá je byzantologie se zvláštním zřetelem na byzantsko-slovanské vztahy a tematiku Cyrila a Metoděje. Jsou známé jeho studie životů svatých, slovanské liturgie a křesťanské mise u západních Slovanů. Své nejvyzrálejší tvůrčí roky přivítal intenzivní redaktorskou, vědeckou a organizační činností. Po třicet je redaktorem a šéfredaktorem světově nejprestižnějšího vědeckého časopisu se zaměřením na byzantsko-slovanský výzkum – Byzantinoslavica.

V Praze byla zahájena výstava „Tváře masek a Masky na tváře“

10. ledna 2012 byla v galerii BKI-Praha zahájena výstava fotografií Tváře masek a Masky na tváře Neli Gavrilové a Bojka Jordanova. Výstava představuje sbírku fotografií, které zachycují starobylý bulharský zvyk Surva, který se zachoval v oblasti kolem města Pernik. Surva probíhá kolem 14. ledna a podle starého kalendáře oznamuje příchod nového roku. Zajímavé téma a kvalitní fotografie vyvolaly zájem publika a vernisáže se zúčastnila spousta profesionálních fotografů, folkloristů, studentů a fanoušků Bulharska a unikátního bulharského folkloru. Autoři představili zvyk Surva a celý projekt „Tváře masek a Masky na tváře“ a zároveň pozvali české publikum na Mezinárodní festival masek, který každoročně probíhá ve městě Perník. Speciálně pro pražskou výstavu byla vytvořena i prezentace fotografií doplněná hudbou, která bude informovat o projektu během celého trvání výstavy. Výstava „Tváře masek a Masky na tváře“ potrvá do konce ledna 2012.



Cílem projektu „Tváře masek a Masky na tváře“ je popularizování folklorního obyčeje Surva a to jak v Bulharsku, tak i v zahraničí. Surva je kulturní fenomén, který až do dnes udržuje jednu z nejstarších nepřechodných tradic bulharské obřadnosti. Tento zvyk položil základy nejvýznamnějšího Festivalu maskovaných her na Balkánském poloostrově, který se koná již od roku 1966 ve městě Pernik, Bulharsko.
Jako výsledek roční práce, výzkumu a fotografování bylo vydáno fotoalbum a byla vytvořena výstava fotografií nejcharakterističtějších současných masek a kostýmů, které odrážejí ducha Survy. V prosinci 2008 byla její část vystavena v Evropském parlamentu ve Štrasburku v rámci oslav Bulharských Vánoc a tradic. V roce 2009 byla sbírka vystavena i v Národní výtvarné galerii v Sofii.