• http://www.bki.cz/wp-content/uploads/2014/11/dlouha-cesta-domu2.jpg

„Jsem Cikán a nestydím se za to“ – řekl bulharský chlapec a políbil svou francouzskou matku. Chlapec je hrdinou dokumentárního filmu Borjany Punčevy a snaží se nás přesvědčit, že v dnešní Evropě není místo pro nenávist a rasismus.


„Když jsme v roce 1993 natáčeli film jednom dětském domově, odložila tam matka Iliju, malé miminko, se souhlasem k mezinárodní adopci. O dvacet let později se mladý Francouz vrátil do Bulharska, aby se setkal se svou biologickou matkou a se sedmi sourozenci. Film zachycuje tato setkání, která jsou plná emocí, údivu, nedůvěry, překvapení z protichůdných kultur… Kromě Iliji se setkáme i s Branimirou-Brani, Johnem-Petkem, Natalie-Dankou, Dozefem-Bojanem, Marií a Dijanem, kteří byli adoptováni rodiči ze zahraničí před našimi zraky a před objektivem naší kamery.“ Bulharsko je jedinou zemí Evropské unie, která povoluje zahraniční adopci dětí.
Bulharsko, 2014, 70 min., dokumentární film, režie Boriana Punčeva, scénář Jurij Dačev, Tatjana Granitova, Boriana Punčeva, kamera Cvetan Nedkov, bulharsky, anglicky a francouzsky s českými a francouzskými titulky.
Boriana Punčeva-Petkova je od března 2010 hlavní producentkou Producentského centra výroby filmů Studio Ekran Bulharské státní televize. Působila jako ředitelka Bulharského kulturního institut ve Varšavě v letech 2002-2007. Režírovala mnoho zábavných pořadů, koncertů a televizních filmů a více než dvacet dokumentárních filmů, mezi které patří Školka, Portrét hrdinky, Diskotéka, Manuela, Ona a oni tři, Genko aj.

Čtvrtek, 20.11.2014, 18 hodin
Konferenční sál Moravské zemské knihovny v Brně, Kounicova 65a, Brno
Společně s Muzeem romské kultury v Brně

Pátek, 21.11.2014, 16.30 hodin
Klub Atlantik, Čs. legií 7, Ostrava
Společně s Bulharským klubem Ostrava

Partneři

Svilen Todorov © 2014 www.st-concept.com All rights reserved.