Načítání akcí

« všechny akce

  • Tato akce již proběhla.

VEČER POEZIE. AUTORSKÉ ČTENÍ S ANAMARIÍ KOEVOVOU

Listopad 22, 2019 @ 6:00 pm - 8:00 pm

Navigace pro akce

Bulharský kulturní institut v Praze bude hostit literární čtení nadané bulharské básnířky Anamarie Koevy. Mladá autorka se společně s dalšími současnými básníky z Čech i ze zahraničí zúčastní dvacátého prvního ročníku mezinárodního poetického festivalu Den poezie v Praze. V pražské galerii BKI bude předčítat ze své poslední knihy Koj si ti? (Kdo jsi ty?). Česky básně zazní v překladu Marcela Černého. Básnířku představí český básník a organizátor literárních akcí Josef Straka.

 

Anamarija Koeva se narodila v černomořském Burgasu v roce 1993. Žije a tvoří v Bulharsku, své vzdělání získala (a i nadále získává) ve Velké Británii: po úspěšném absolutoriu architektury na Edinburské univerzitě nyní pokračuje magisterským studiem tvůrčího psaní na Univerzitě v Cambridgi.

Je básnířkou, umělkyní, překladatelkou a předsedkyní charitativní organizace Rotaract ve Velké Británii a v Irsku. Je rovněž členkou obce spisovatelů v rodném Burgasu a spolupracuje s literárním studiem Mitični ptici (Mytičtí ptáci), jehož vůdčí osobnost představuje „artová“ pedagožka a básnířka Roza Bojanova. Poezie A. Koevy byla publikována v Bulharsku (v literárních periodikách Znaci, More, Glosi, Diktum, Vezni) i za hranicemi (na stránkách mexického časopisu Ofi Press, francouzské Revue Périodique či polského měsíčníku Poezja).

Do češtiny doposud překládána nebyla.

Básnířka, mj. laureátka Ceny Petji Dubarovy (Burgas 2012) či Velké ceny za poezii z mezinárodní literární soutěže Uměním proti drogám (Burgas 2017), má na svém kontě již několik básnických knih. Po debutu Ot pokriva na dăgata (Ze střechy duhy; nakl. Baltika, 2008) následovaly sbírky veršů Počerk (Rukopis; nakl. Makavej, 2010), Polet na avtostop (Vzlet autostopu; nakl. Bălgarski pisatel, 2012) a Mălčanie po Bredbări (Mlčení podle Bradburyho; nakl. BPO, 2017). Jejím prozatím posledním výtvorem je album autorčiných obrazů doprovázených vlastní poezií Koj si ti? (Kdo jsi ty?, nakl. Zachari Stojanov, 2019).

 

Podrobnosti

Datum:
Listopad 22, 2019
Čas:
6:00 pm - 8:00 pm

Místo konání

Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1

Partneři

Svilen Todorov © 2014 www.st-concept.com All rights reserved.