Načítání akcí

« všechny akce

  • Tato akce již proběhla.

PO STOPÁCH BRATŘÍ ŠKORPILŮ

Květen 28, 2015 @ 6:00 pm - 8:00 pm

Navigace pro akce

PO STOPÁCH BRATŘÍ ŠKORPILŮ. Setkání s účastníky expedice do Bulharska z roku 1984.

V roce 1879 se Hermenegild Škorpil, rodák z Vysokého Mýta, vydal do Bulharska, kde působil jako učitel chlapeckého gymnázia v Plovdivu. Od tři roky později ho následoval jeho bratr Karel. Jejich zásluhy zejména v oblasti archeologie, ale i mnoha přírodních vědách jsou nesmírné. Pozornosti autorů nesčetných vědeckých publikací v mnoha jazycích neušly dvě třetiny dnes registrovaných historických cenností v Bulharsku aj.

Před třiceti lety vyrazila z Vysokého Mýta čtyřčlenná expedice ve složení Jiří Jareš, Jan Havel, Jan Klíma a Josef Mlíka s několika cíli najednou. „Uvědomit si rozsah díla vysokomýtských rodáků v jejich nové balkánské vlasti, uctít a zdokumentovat práci, která má zakladatelský význam, využít všech těchto faktů k navázání styků, jež by důstojně a dlouhodobě prohlubovaly vzájemnost vybudovanou na obrovském přínosu Karla a „Hermína“ Škorpilových zemi, která si těchto buditelů hluboce váží.“

Promítání filmu „Rodáci z Vysoké Mýta“ (režie Konstantin Karageorgiev, 20 min., v českém znění) a setkání a beseda s účastníky expedice a s autory knihy „Po stopách bratří Škorpilů“.

Podrobnosti

Datum:
Květen 28, 2015
Čas:
6:00 pm - 8:00 pm

Místo konání

Galerie BKI-Praha
Klimentská 6, Praha 1, Galerie BKI-Praha, Prague Česká republika
+ Mapa Google

Partneři

Svilen Todorov © 2014 www.st-concept.com All rights reserved.