Načítání akcí

« všechny akce

  • Tato akce již proběhla.

JOSEF PITTER (1881-1925) – ČESKÝ VÝTVARNÍK V BULHARSKU

Listopad 5, 2015 @ 10:00 am - Listopad 27, 2015 @ 5:00 pm

Navigace pro akce

Český grafik Josef Pitter žil a tvořil v Sofii mezi roky 1909 a 1921. Byl tam pozván nedlouho předtím založenou Státní malířskou školou a byl prakticky prvním akademicky vzdělaným grafikem v Bulharsku.

Do výstavy jsou zařazena díla ze sbírek Národní galerie v Sofii a práce, které jsou ve vlastnictví umělcových dědiců v Praze – Vladimíry Uhlířové a Václava Pittera.

byl v bulharském malířství jedním z prvních tvůrců, kteří používali jako hlavní motiv ve svých pracích náměty a témata ze staré Sofie, již viděli idylicky a vnímali srdcem. Jeho díla svědčí o pozoruhodném nadání a velmi profesionálním ovládání složitých grafických technik. Přestože tehdy ještě nebyla grafika jako forma volné umělecké tvorby populární, vytvářel grafické listy z dnešního pohledu působivé svou technickou dokonalostí a moderní plastickým jazykem.

Po prezentaci v Sofii hostuje tento projekt v Praze a umožňuje tak umělci, aby se prostřednictvím své výjimečné tvorby vrátil do vlasti.

Výstavu Josef Pitter (1881-1925) v Praze pořádají Velvyslanectví Bulharské republiky, Bulharský kulturní institut v Praze a Úřad Městské části Praha 6 v partnerské spolupráci s Národní galerií v Sofii, s Porte v Malé galerii Villa Pellé v Praze a s АŽD Praha s.r.o.

Výstava je instalována v Galerii BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1 a v Malé galerii Villy Pellé, Pelléova 10, Praha 6

Podrobnosti

Zahájení:
Listopad 5, 2015 @ 10:00 am
Ukončení:
Listopad 27, 2015 @ 5:00 pm

Místo konání

Galerie BKI-Praha
Klimentská 6, Praha 1, Galerie BKI-Praha, Prague Česká republika
+ Mapa Google

Partneři

Svilen Todorov © 2014 www.st-concept.com All rights reserved.