Načítání akcí

« všechny akce

  • Tato akce již proběhla.

JAROSLAV VĚŠÍN (1860-1915). Reprezentativní výstava a trojjazyčný katalog

Květen 11, 2018 @ 6:30 pm - Květen 31, 2018 @ 5:00 pm

Navigace pro akce

Bulharský kulturní institut v Praze je iniciátorem projektu Jaroslav Věšín (1860-1915), který zahrnuje reprezentativní výstavu a trojjazyčný katalog. V Galerii BKI-Praha bude zahájena výstava představující některé z Věšínových působivých olejomaleb, které jsou majetkem Národního vojenského historického muzea v Sofii. Projekt vznikl ve spolupráci s Velvyslanectvím Bulharské republiky v ČR a Národním vojenským historickým muzeem v Sofii, za podpory Ministerstva kultury Bulharské republiky.

Po Josefu Pitterovi a Janu Václavu Mrkvičkovi vracíme do Prahy dílo Jaroslava Věšína. Jaroslav Věšín patřil mezi výrazné představitele evropské umělecké elity, která trvale spojila svůj život s Bulharskem. Jeho životopis v nové vlasti je pestrý stejně jako jeho dílo –přednášející na Kreslířské škole, dvorní malíř, první hlavní malíř Ministerstva války, spoluzakladatel Svazu jihoslovanských malířů Lada atd. Ještě před svým příjezdem do Bulharska vystavoval v Berlíně, Vídni, Praze, Antverpách, Bruselu a New Yorku. Po soutěži na výzdobu budovy Spořitelny v Praze vytvořil spolu s Mikolášem Alšem 16 obrazů na téma Slovanský svět. Později byl v Sofii jeho hostem Alfons Mucha, který se zároveň účastnil Věšínem organizovaného slovanského sjezdu.

I proto jsme se pustili do příprav výstavy a katalogu, které by nejlépe znovuobjevili Jaroslava Věšína. Ve fondu Národního vojenskohistorického muzea v Sofii se nachází velká část jeho obrazů s válečnou tématikou – olejomalby, akvarely, kresby i předměty osobní potřeby. Expozice v Galerii BKI-Praha zahrnuje díla z období 1906-1914, kde se potkává život v míru i válečné vřavy, velkolepost i krutost, lesk i zoufalství. Věšín nebyl jen prvním oficiálním válečným malířem, ale i prvním kdo odmítl válku – rázně a otevřeně.

České široké veřejnosti nabízíme Věšínovy obrazy z fronty a v katalogu ho představujeme komplexněji včetně díla z majetku galerií a muzeí v jeho vlasti.

Výstavu Jaroslav Věšín (1860 – 1915) organizuje Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR, Bulharský kulturní institut v Praze a Národní vojenské historické muzeum v Sofii za podpory bulharského Ministerstva kultury. Partnery katalogu jsou Národní galerie v Praze, Západočeská galerie v Plzni, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Moravská galerie v Brně, Moravské zemské muzeum v Brně a zámek Maleč.

Podrobnosti

Zahájení:
Květen 11, 2018 @ 6:30 pm
Ukončení:
Květen 31, 2018 @ 5:00 pm

Místo konání

Galerie BKI-Praha
Klimentská 6, Praha 1, Galerie BKI-Praha, Prague Česká republika
+ Mapa Google

Partneři

Svilen Todorov © 2014 www.st-concept.com All rights reserved.