Načítání akcí

« všechny akce

  • Tato akce již proběhla.

BULHARŠTÍ ČEŠI. Dokumentární výstava

Leden 19, 2017 @ 4:00 pm - Únor 25, 2017 @ 5:00 pm

Navigace pro akce

Velvyslanectví Bulharské republiky, Národní knihovna ČR a Bulharský kulturní institut představují výstavu Bulharští Češi. Celkem dvacet šest panelů přináší bohatý textový a fotografický materiál, který odhaluje jen zlomek informací o životě a díle mnohých Čechů, kteří přispěli k rozvoji Bulharska po Osvobození v roce 1878. Podrobněji se výstava věnuje dvacítce Čechů, známých a pro Bulharsko významných osobností, kteří svým příběhem mohou dodnes inspirovat českou i bulharskou společnost.

Výstava vznikla jako projekt Bulharské tiskové kanceláře a Státního úřadu Archivy, kurátorem výstavy je Ivo Chadžimišev.

Po Osvobození Bulharska v roce 1878 nastupuje mladý bulharský stát rychlými kroky cestu budování a růstu svých institucí, cestu hospodářské modernizace a duchovního rozvoje. Byl to dlouhý proces, který si vyžadoval úsilí připravených a vyškolených odborníků. Na úsviti svého budování nedisponovala bulharská společnost dostatkem osobností, které by splňovaly požadavky doby. K vyplnění těchto mezer bylo zapotřebí výuky a práce několika generací.

Proto je vděčnost Bulharů vůči prvním Čechům, kteří přijeli do právě osvobozeného Bulharska a přispěli k jeho budování, nesmírná. Je nesporným faktem, že neexistuje žádná oblast veřejného života, do které by nebyla zapsána jména Čechů, kteří přispěli svými znalostmi a dovednostmi k bulharské prosperitě.

Archivní fondy a sbírky bulharských kulturních institucí uchovávají hojná svědectví o životě, působení a obdivuhodných činů českých mistrů a intelektuálů. Zahrnuté originální archivní materiály a reprodukce jsou součástí bohatých sbírek, uchovávaných v Centrálním státním archivu, ve státních archivech v Sofii, Plovdivu, Varně, Slivenu, Šumenu a Blagoevgradu, ve Vědeckém archivu Bulharské akademie věd, ve Státní umělecké galerii a v soukromých kolekcích.

Výstava potrvá do 25.2.2017.

Podrobnosti

Zahájení:
Leden 19, 2017 @ 4:00 pm
Ukončení:
Únor 25, 2017 @ 5:00 pm

Místo konání

Národní knihovna ČR
Klementinum 190, Praha 1, Česká republika
+ Mapa Google

Partneři

Svilen Todorov © 2014 www.st-concept.com All rights reserved.