Načítání akcí

« všechny akce

  • Tato akce již proběhla.

ANTARKTIDA – LEDOVÁ LÁSKA

Červen 4, 2018 @ 6:00 pm - 7:30 pm

Navigace pro akce

ANTARKTIDA – LEDOVÁ LÁSKA. Beseda s prof. Christo Pimpirevem a Gerganou Laptevou. Představení knih a výstav Terra Australis Incognita a Antarktida – ledový jih.

Bulharský kulturní institut v Praze a Bulharský antarktický ústav v partnerství s Českým antarktickým nadačním fondem představují projekt ANTARKTIDA – LEDOVÁ LÁSKA věnovaný pětadvaceti bulharským antarktickým expedicím. Prof. Christo Pimpirev, nadšený vůdce všech bulharských expedic na Antarktidu, popíše pražskému publiku každodenní práci a přínos bulharských polárníků na ostrově Livingstone. Profesorova prezentace bude doplněna o premiéru dvojjazyčné knihy (bulharsky a anglicky) Antarktida – ledový jih a o výstavu se stejným názvem.

V druhé půlce večera představí geoložka Gergana Lapteva, účastnice sedmi polárních expedic, unikátní vydání a výstavu Terra Australis Incognita (Jižní země neznámá). Ty seznamují diváky s většinou doposud známých zeměpisných map zobrazujících Antarktidu od středověku po současnost. Dnešní mapy představují topografické, geologické, satelitní mapy ledového povrchu i toho, co se skrývá pod ním, mapy různých vědeckých základen aj. Zvláštní pozornost bude samozřejmě věnována bulharskému přínosu lokální kartografii.

Prof. Christo Pimpirev je doyen bulharského antarktického programu, účastník První národní antarktické expedice z roku 1987/1988. Zakladatel a předseda Bulharského antarktického ústavu (od roku 1993 po současnost). Ředitel Národního střediska pro polární výzkum od roku 2007. Účastník desítek expedic do Asie, Jižní a Severní Ameriky a na Antarktidu. Přednáší historickou geologii a paleografii. Přednáší v Bulharsku, Velké Británii, Německu, Španělsku, USA, Argentině, Jižní Koreji aj. Je prvním Bulharem, který vstoupil a rozvinul bulharskou vlajku na Jižním pólu (8. ledna 2013), v rámci mezinárodní expedice věnované 100. výročí od pokoření Jižního pólu Amundsenem a Scottem. Autor sedmi knih, sedmi dokumentárních filmů a více jak 250 publikací v renomovaných bulharských i zahraničních časopisech.

Gergana Lapteva se narodila v Sofii, kde vystudovala katedru Geologie, paleontologie a vědeckých vykopávek na Sofijské univerzitě Sv. Klimenta Ochridského. V období let 2007-2010 pracovala na společném geomorfologickém projektu na Lisabonské univerzitě. V současné době pracuje v Bulharském antarktickém ústavu jako vedoucí oddělení Kultury. Zúčastnila se sedmi expedic na Antarktidu, kde byla iniciátorkou eko-art projektů – moderní formy umění směřujícího k tvoření v souladu s okolním prostředím. Účastní se jich umělci, kterým není lhostejná místní ani globální ekologická situace, a kteří věří, že obnovení vztahu člověka s přírodou je jednou z priorit dnešní společnosti. Sestavila almanach Terra Australis Incognita (Jižní země neznámá).

Podrobnosti

Datum:
Červen 4, 2018
Čas:
6:00 pm - 7:30 pm

Místo konání

Galerie BKI-Praha
Klimentská 6, Praha 1, Galerie BKI-Praha, Prague Česká republika
+ Mapa Google

Partneři

Svilen Todorov © 2014 www.st-concept.com All rights reserved.